Adam Weinberg, Whitney Müzesi’nin direktörlüğünden istifa etti

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Kurulun Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Whitney Museum of American Art’ın yönetiminde 20 yıl geçirdikten ve Madison Avenue’den Meatpacking District’e riskli ama son derece başarılı bir şekilde taşınmasını denetledikten sonra, Adam D. Weinberg bu sonbaharda müdürlük görevinden ayrılıyor.

Alışılmadık bir ortak duyuruda müze ayrıca Weinberg’in halefini çoktan seçtiğini söyledi: 1 Kasım’da müdür olacak olan mevcut müdür yardımcısı ve baş küratör olan 46 yaşındaki Scott Rothkopf.

Başkanı Fern Kaye Tessler, “Sorunsuz bir geçiş yapma fırsatımız var” dedi. Whitney’in Mütevelli Heyeti, Weinberg’i “türünün tek örneği bir yönetmen” ve Rothkopf’u “değişim ajanları” olarak tanımladı.

Rothkopf’tan “Whitney’nin adalet ve kapsayıcılıkta ilerlemesine yardım etti” diye ekledi. “Koleksiyonların ve personelin çağdaş Amerika’yı yansıtmasını sağlamaya kendini adamıştır.”

68 yaşı ve müzede uzun süredir görev yaptığı düşünülürse, Weinberg’in ayrılışı tamamen beklenmedik değil. Ancak ayrılışı, aynı zamanda, müze dünyasının manzarasını temelden değiştirmeyi vaat eden, özellikle 65 yaşın üzerindeki birçok erkek müze müdürünün görevlerinden ayrılmaya hazırlandığı New York’ta, muhafızların kaçınılmaz bir değişimine işaret ediyor.

Geçen Temmuz ayında, 74 yaşındaki Richard Armstrong, Solomon R. Guggenheim Müzesi’nin müdürü olarak 14 yıldan fazla bir süre sonra emekli olduğunu ve halefinin arandığını açıkladı. Museum of Modern Art’ın uzun süredir direktörlüğünü yapan 68 yaşındaki Glenn D. Lowry’nin sözleşmesi 2025’te sona eriyor ve Long Island City, Queens’teki yan kuruluşu MoMA PS1 için yakında yeni bir yönetmen atanacak.

2018’de 53 yaşındaki Max Hollein, Metropolitan Museum of Art’ın yeni direktörü oldu. Daha yakın bir zamanda, 41 yaşındaki Sasha Suda, Philadelphia Sanat Müzesi’nin direktörü olarak Timothy Rub’un yerini alırken, 68 yaşındaki Neal Benezra, yaklaşık bir süre sonra yönetmen koltuğuna oturdu. San Francisco Modern Sanat Müzesi’nin 20 yılı, 45 yaşındaki Christopher Bedford’a.

Ülkenin sanat kurumlarının yönetimindeki bu liderlik değişikliği, ırksal adalet, koronavirüs pandemisinin mali kaybı ve genç çalışanlar arasında artan bir güçlenme duygusu ile hesaplaşmanın ortasında bir kültürel fermantasyon dönemi ile hızlandı.

“Gerçekten bir dönüm noktasındayız” dedi Madeleine Grynsztejn, kendisi de önemli müze müdürlükleri açmak için uygun bir aday olarak kabul edilen Chicago Çağdaş Sanat Müzesi’nin yöneticisi. Muhtemelen en yüksek profilli kültürel sahne olan New York, “müze yönetiminin çehresini değiştirme potansiyeline sahip” diye ekledi.

Grynsztejn, hem kadınlara hem de renkli insanlara isim vermenin önemine atıfta bulunarak, “Berbat etme,” dedi. İsimleri yönetici aramalarında sıklıkla karşımıza çıkan potansiyel adaylar arasında Pérez Art Museum Miami direktörü Franklin Sirmans; Harlem’deki Stüdyo Müzesi’nin yöneticisi ve baş küratörü Thelma Golden; Washington’daki Hirshhorn Müzesi ve Heykel Bahçesi müdürü Melissa Chiu; ve Guggenheim’da Müdür Yardımcısı ve Baş Küratör Naomi Beckwith.

Bir röportajda Rothkopf, eşitlik ve çeşitlilik açısından “hala yapacak çok işimiz olduğunu” kabul etti, ancak Whitney’in başardıklarından gurur duyduğunu ve “bir süredir” bu hedeflere bağlı kaldığını söyledi. .

Küratör, bir bakıma tüm hayatı boyunca bu profesyonel dönüm noktası için çalıştığını söyledi. Rothkopf, “Çocukken, sanat eserine bakmaları için büyükanne ve büyükbabamı müzeye götürürdüm ve Dallas’a geri dönüp askılardan Calder sirk hayvanları yapardım,” dedi. “Daha sonra burada üniversitede staj yaptım. Bu yüzden benim için bu müze ömür boyu sürecek bir yakınlık duygusu.”

Whitney için somut gelecek planları formüle etmek için henüz çok erken olduğunu, ancak müzedeki uzun geçmişinin ona “ilerlemesine” izin verdiğini de sözlerine ekledi.

“Bunun gibi bir dahili verasetle ilgili harika şeylerden biri, toplumumuzu ve şehri aklımızda tutarken, eşitlik ve kapsayıcılıkla çalışmalarımızı sürdürebilmemizdir” diye devam etti. “Harika bir küratöryel ekibimiz var ve çoğunu ben işe aldım, bu yüzden birisi çıkıp ‘Bunu nasıl değiştirebilirim? Bunu nasıl kendime ait yapabilirim?’”

Weinberg, Rothkopf ile bir düzine yıl yakın çalıştıktan sonra Whitney’i emin ellere bıraktığını hissettiğini söyledi. Weinberg, “Yaklaşımı farklı, tarzı farklı” diyen Weinberg, “ancak kurumun ruhunu anlıyor” dedi.

“Whitney’i farklı bir yere götürmek benim için önemliydi ve bunu hem mecazi hem de fiziksel olarak demek istiyorum – yeni bir tür açıklık, yeni bir tür görünürlük,” diye devam etti. “Dünkü yönetim kurulu toplantısında Whitney’in her zaman sanatçıların müzesi olduğunu söyledim, ancak mütevellilerimizden birinin dediği gibi, artık halk müzesi de olduk ve buna gerçekten inanıyorum.”

Weinberg, Roy Lichtenstein Stüdyosu ve Rezidansının Whitney’in Bağımsız Çalışma Programı’nın ilk kalıcı evi olarak yenilenmesi de dahil olmak üzere geçişler ve projeler üzerinde Rothkopf ile birlikte çalışacak. Fahri yönetmen ve fahri küratör olur.

Yönetmen olarak, müzenin Madison Bulvarı’ndaki Marcel Breuer binasından Renzo Piano tarafından tasarlanan ve 2015’te açılan Hudson Nehri’ne bakan yeni evine taşınmasını denetledi.

Weinberg yönetiminde, Whitney’in yıllık katılımı 400.000’den 1,2 milyona yükseldi (pandemi öncesi); üyelik 12.000’den 50.000’e yükseldi; ve vakıf 40 milyon dolardan 400 milyon doların üzerine çıktı. Kadro 200’den 400’ün üzerine çıktı ve Julie Mehretu ve Fred Wilson gibi sanatçıları genişleten ve ekleyen yönetim kurulu gibi daha çeşitli hale geldi.

Ancak Weinberg’in görev süresi her zaman sorunsuz değildi. Örneğin, 2017 Bienali’nde beyaz sanatçı Dana Schutz, linç edilmiş genç Emmett Till’i açık tabutu içinde resmettiği için protestolarla karşı karşıya kaldı. 2019’da başkan yardımcısı Warren B. Kanders, şirketinin göz yaşartıcı gaz satışına ilişkin aylarca süren protestoların ardından yönetim kurulundan istifa etti.

Ve sadece Pazartesi günü, Whitney sendika sözleşmesini gösterilerle gölgelenen bir yılı aşkın müzakerelerin ardından belirledi. sergi açılışları Ve Galalar.

Ancak Weinberg, savaşta yaralanmış veya tükenmiş hissetmediğini söyledi. “Sohbetin bir parçası olmalısınız ve bu, her zaman sohbeti seçemeyeceğiniz anlamına gelir” dedi. “Bütün bu tartışmalar, zamanımızla ilgilendiğimizi, ilgili olduğumuzu, kültürün bir parçası olduğumuzu ve geri çekilmediğimizi gösteriyor.”

Buruşuk bir profesör havası ve yaklaşılabilir, iyimser bir tavırla Weinberg, sanatçılar, küratörler ve küratörlerle güçlü ilişkileri olan sanat dünyasında bir kurum haline geldi.

Whitney’de, aralarında Whitney’in imzası olan bienalin dokuz baskısı da dahil olmak üzere 300’den fazla sergi yönetti ve şehir merkezindeki açılış sergisi America Is Hard to See ve şu anki gişe rekorları kıran Edward Hoppers New York da dahil olmak üzere büyük kalıcı sergi enstalasyonlarını yönetti.

Weinberg, Whitney’in koleksiyonuna Carmen Herrera ve Norman Lewis’in parçaları da dahil olmak üzere yaklaşık 4.000 eser getirdi.

Ayrıca yönetmen, Whitney yakınlarındaki Pier 52’de David Hammons’ın “Day’s End” yerleştirmesini yönetti. Ayrıca Breuer binasında Met ve Frick ile işbirliği ayarladı.

Lisans derecesini Brandeis Üniversitesi’nden ve Güzel Sanatlar alanında yüksek lisans derecesini Görsel Çalışmalar Atölyesi SUNY Buffalo’dan aldıktan sonra Weinberg, Minneapolis’teki Walker Sanat Merkezi’nde çalışmaya başladı. Whitney’e 1989’da Equitable Center’ın Midtown Manhattan şubesinin müdürü olarak katıldı ve 1998’de kıdemli küratör olarak atandı. Andover, Massachusetts’teki Phillips Academy’de Addison Amerikan Sanatı Galerisi’nin direktörü olarak görev yaptıktan sonra Weinberg, Whitney’e döndü ve 2003’te müdür olarak atandı.

Rothkopf, 2009 yılında küratör olarak başlayarak Whitney’de hızlı bir yükseliş yaşadı. Sanatçılarla güçlü ilişkileri olan dinamik, hızlı konuşan bir kişiliğe terfi etti. 2012’de Yardımcı Program Direktörü ve 2015’te Programlardan Sorumlu Baş Küratör ve Yardımcı Direktör. 2018’de Müdür Yardımcısı oldu.

Sanat ve mimarlık tarihi alanında lisans ve yüksek lisans derecelerini aldığı Harvard’da eğitim gören Rothkopf, 2004-2009 yılları arasında kıdemli editörlük yaptığı Artforum’da incelemeler ve makaleler yayınladı. Küratörlük kariyerine Harvard Sanat Müzeleri’nde konuk küratör olarak başladı.

Rothkopf’un Whitney’de düzenlenmesine yardımcı olduğu, eleştirmenlerce beğenilen sergiler arasında Jasper Johns: Mind/Mirror (2021-22); Laura Owens (2017-18); “Jeff Koons: Bir Retrospektif” (2014); ve Glenn Ligon: Amerika (2011).

Whitney, liderliğinde programı ve koleksiyonu bilgilendirmek için Yerli sanatçılardan oluşan bir çalışma grubu kurdu ve dijital sanat satın almaları için bir komite oluşturdu.

Ayrıca, geçen ay Whitney’in ilk Latin küratörü seçilen Marcela Guerrero; Küratörlük İşleri Direktörü Adrienne Edwards; Rujeko Hockley, Yardımcı Küratör; ve 2021’de ayrılan bir küratör olan Christopher Y. Lew sanat yönetmeni olmak Los Angeles’taki Horizon Sanat Vakfı.

Weinberg, bir sonraki bölümü için net bir planı olmadığını söyledi. Kısa bir süre önce İtalya’da izinli izin aldı ve burada yazı yazarak ve sanatçı stüdyolarını ziyaret ederek vakit geçirmekten keyif alıyor. “50 yıldır kurumlarda çalışıyorum” dedi. “Artık yeni şekillerde düşünme şansım var.”

Kariyerindeki bu dönüm noktasını, bir ressamın yeni bir sanat eserine başlamadan önceki ana benzetmiştir. “Tamam, boş bir tuvale bakıyoruz” dedi. “Ne icat edebiliriz?”