Alex Brightman, Beetlejuice’ı emekli ediyor

yüzelli

New member
Alex Brightman, Pazar gecesi Marquis Theatre’da son kez yeraltı dünyasının kapısından içeri girerken, siyah beyaz çizgili Beetlejuice takımı bir duman bulutuyla sarılıyken, birkaç özel veda sözü söyledi:

“Elveda, Broadway!”

Ve bunu kastetmişti.

Son dört yıldır Broadway müzikali ‘Beetlejuice’da hayaletimsi Guide to the Other Side’ın bazı bölümlerinde rol alan 35 yaşındaki Brightman, “Bunun gerçekten Broadway’e son gidişim olabileceğinin çok farkındayım,” dedi. 1988 yapımı, Tim Burton tarafından yönetilen, gotik bir kız ile sinsi bir iblis arasındaki yüzleşmeyi konu alan filme dayanmaktadır. “Yani orada olmak, paylaşabilmek ve savunmasız olmak alçakgönüllü bir deneyim.”

Ayrılışı pek beklediği gibi olmadı. Noel Arifesindeki bir performansta, Brightman sahne arkasında tam hızla şovun dev kum solucanına çarptı – bir kapı açılamayınca, Brightman talihsiz bir alternatif rota denedi – ardından bir beyin sarsıntısı bıraktı.

“Ne olduğunu bilmiyordum” dedi. “Kafamı çarptığımı sandım.”

İki gün sonra semptomlar aniden su yüzüne çıktı ve sonraki haftayı mide bulantısı, ağrı ve ışığa karşı ağrılı hassasiyetle uğraşarak geçirdikten sonra, son konserini verdiğini düşündü – belki de hiç. (Şovun yedek ve lisans öğrencilerinden üçü, Beetlejuices, Andrew Kober, Elliott Mattox ve Will Blum, Brightman orada değilken dolduruldu.)

Pazar gecesi performansı için kostümünü giymeden önce Marriott Marquis Hotel’in sekizinci katındaki kokteyl salonunda eğlenceli ve canlı olan Brightman, “İyileşemeyeceğimi düşündüm,” dedi. “Bir günde 10 veya 11 günlük uzun bir hastalık gibi geldi.”

Ancak, yaklaşık bir hafta önce her şeyin düzeldiğini ve Perşembe günü dört saatlik bir provadan sonra, gösterinin son üç akşam performansına geri dönmesi için her şeyin açık olduğunu söyledi.

Pazar gecesi kapalı gişe performansında, çoğu siyah-beyaz çizgili takım elbise ve yeşil peruk takan 1.602 seyirci Brightman’ı alkış yağmuruna tuttu. (Katılanların tümü, kapağında “Bu Son Gösteri Zamanı” yazan gümüş bir çıkartma bulunan özel bir afiş aldı.) İki dakika alkış ve ayakta alkışlandığında ilk performansıyla başladı.

Altı Broadway şovunda yer alan ve Beetlejuice’deki rolleriyle tanınan ve School of Rock’ın Andrew Lloyd Webber müzikal uyarlamasındaki Dewey Finn rolüyle tanınan Brightman, “Bu benim başıma hiç gelmedi” dedi. ”

“Beetlejuice”, Nisan 2019’da Broadway’de Winter Garden Theatre’da karışık eleştirilerle açılsa da (Haberler eleştirmeni Ben Brantley bunu “kesinlikle yorucu” olarak nitelendirdi), hayranların favorisi oldu – düzinelercesi Maitlands’de Lydia gibi göründü. ve tabii ki Beetlejuice’ın müzikalin gösteri öncesi kostüm yarışmalarına katılması. Yine de gösteri, Shubert Organizasyonunun potansiyel olarak kazançlı bir “The Music Man” prodüksiyonu olarak gördüğü o yılın Aralık ayında rafa kaldırıldı. Ardından pandemi oldu ve Mart 2020’de üretim durduruldu.

Kapanış öncesinde artan satışlar, yapımcıları geçen yıl Nisan ayında Marquis Theatre’daki gösteriyi yeniden açmaya sevk etti. Ancak yaz ilerledikçe katılım yeniden azaldı ve yapımcılar Ekim ayında gösterinin 679 performansın ardından Ocak ayında kapanacağını duyurdu. (Aralık ayında ülke çapında bir turne prodüksiyonu başladı ve ayrıca Brezilya ve Japonya’da yakında çıkacak uluslararası versiyonlar da var.)

Lydia’yı oynayan Brightman ve Elizabeth Teeter, Pazar gecesi “Hollandalı” olarak bilinen dizinin hayranlarına perdenin önünde “Merhaba millet” ve “Sizi seviyorum!” yazan pankartlar asarak saygılarını sundular.

Gösterinin yönetmeni Alex Timbers, sahneden inen mor ve yeşil konfeti fırtınasının ardından, “Bu, aslında yaşamın bir kutlaması olan ölüm hakkında bir gösteri,” dedi. “Ve hepiniz bize hayat verdiniz.”

Gösteriden önce ve hemen sonra soyunma odasında – ekibi son kez makyajını çıkarmasına yardım ederken yeşil ve kırmızıya bulanmış beyaz bir V-yakası içinde terli ve gülümseyerek – Brightman hayaletten ayrılıp çoğundan ayrılmayı düşündü. şovun ateşli hayranı ve onun için sırada ne var (elbette uyumak dışında).

Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Rolü ilk olarak 2017’de okudunuz. Bu akşamki performanstan sonra nasıl hissediyorsun?

Yorgun. Çok katartikti. Altı yıl sonra kapatabildiğim için çok heyecanlıyım.

Beyin sarsıntısından sonra herhangi bir etkiniz var mı?

Başım hala ağrıyor ama zonklamıyor. Alev’i alacağım. Ve doktorum muhtemelen bu yüzden hayatımın geri kalanında baş ağrısına daha yatkın olacağımı söyledi, ama çok çılgınca bir şey değil.

Mezuniyet gecesine gelmek senin için ne kadar önemliydi?

O son performansta bu kadar güzel performans göstermeye mecbur olduğu için inanan insanlardan biri değilim. Sağlığıma değer veriyorum ve sonrasında daha çok şey yapmak istiyorum. Yani sahnede bayılma ya da hazır olmazsam kendimi yeniden yaralama riski öngörülmemişti.

Böylesine sadık bir hayran kitlesine sahip bir dizide oynamak nasıldı?

Asla yaşlanmıyor. Yaptığım altı Broadway şovunda “Beetlejuice” hayranları şimdiye kadar karşılaştığım en sıcak hayranlar. Orada benden çok şey var, bu yüzden 1.500 kişinin dizideki karakterimi ve saçmalık, komedi ve doğaçlama tarzımı kabul etmesi son derece rahatlatıcı ve duygusal.

Aynı karakterle bu kadar uzun zaman geçirmek nasıl bir duygu?

Yapmak istediğim son şey yaptığım her şeyden sıkılmak ve bu kadar uzun süren her şey bu riski taşıyor ama bu kısım her gece değil, her dakika yeni şeyler keşfetmemi sağlıyor. Biraz güncel, biraz gevşek olma yeteneğim var – doğru yoldaymışım gibi hissetmiyorum. Bu, altı yıl boyunca kolaylaştı.

Her şovda farklı olan bir an nedir?

Açılış sayısında, yerde duran bir mikrofonum olduğu ve Garsonuna Bahşiş Ver türü bir şey için Frank Sinatra izlenimi verdiğim bir bölüm var. Ve eğer istersem birkaç şey söylemem için yer var. Geçen gece “Kardashians!” diye bağırdım. ve sebepsiz yere güldü. “Onlara ayak uyduramıyorum.” “Gangnam stili!” dedikten hemen sonra. da popülerdi.

Beetlejuice sesiyle ilk denemeleriniz nasıldı?

Seçmelere ilk katıldığımda, “Nasıl Michael Keaton izlenimi bırakacağımı bilmiyorum, o yüzden bir şey deneyeyim” diye düşündüm ve iyi geçti, ama bunun için iki gün ödedim – sesim alev alev yanıyordu.

Bunu şimdi haftada sekiz programla ses tellerinizi incitmeden nasıl yapıyorsunuz?

Buna ventriküler kıvrım fonasyonu denir ve bu, ses tellerinizin yanındaki boğazınızdaki kıkırdağı titreştirdiğiniz anlamına gelir. Bunların boğazımı temizlemek için kullandığım kasların aynısı olduğunu deneme yanılma yoluyla anlayabildim. Bu röportajı daha iyi ve daha sağlıklı yapabilirdim.[switches to Beetlejuice voice] o sesle sadece seninle konuşmaktan daha [reverts to normal voice] bu sesi çünkü şu an ses tellerimi kullanıyorum ve ses tellerim yoruluyor. Kıkırdak yorulmaz – sinir yoktur, kas değildir.

Sırada ne var?

Warner Bros., Cleaners’a bir Boston ekibinin biyolojik tehlikeleri -suç mahalleri, metamfetamin laboratuvarları, istifçiler- temizlemesiyle ilgili şehvetli, hafif müzikal bir komedi olan bir animasyon dizisi sattım. Ve failin artık aramızda olmayan ailesinin bakış açısıyla bir alışveriş merkezindeki katliam çılgınlığının bir yıl sonrasını anlatan “Her Şey Güzel” adlı bir oyun yazdım. Okumaların bazılarını Cynthia Nixon yönetti ve bunu New York’ta bir yerlerde almaya devam etmeyi umuyoruz. Ve yazar arkadaşımla birlikte, kendini bir psikiyatri koğuşuna yatıran bir çocuk hakkındaki It’s Kind of a Funny Story filminin uyarlaması olan Universal Theatrical ile bir müzikal üzerinde çalışıyorum.

O yüzden çok yaz.

15 yıldır sahnedeyim, oldukça istikrarlı bir şekilde ve biraz Broadway ve Müzikal dışındayım ki bunun çok ayrıcalıklı bir şey olduğunu biliyorum. Ama bununla birlikte gelen sınavdır. İnsanlar her gece sana bakar ve seni yargılar. Bir saniyeliğine kendi işimi yapmak istiyorum – sadece işimin kendi adına konuşmasına izin verin ve onu bir müzikal numarayla savunmak zorunda kalmayın.

Hiç Beetlejuice’a geri dönmek ister miydin?

Bildiğim bir şey varsa o da bir Londra prodüksiyonu olması durumunda ilk ret hakkına sahip olduğum. Bildiğim kadarıyla henüz bir taslağı yok ama düşünürdüm.

Hızlı bir onaylama veya reddetme turu yapalım.

Ah evet!

Seslendirmeyi tiyatro dışında halka açık bir ortamda yaptınız.

Teyit etmek. Birkaç ay önce Starbucks’a girdim ve dedim ki [in his Beetlejuice voice] “Biraz yarım buçuk ve sadece bir Splenda ile bir Grande Pike Place alabilir miyim?” “Adın ne?” dediler. Ve dedim [in Beetlejuice voice]”BJ” Sonra “BJ için kahve mi?” dediler ve ben de dedim ki [in Beetlejuice voice], “Çok teşekkürler.” Ve ayrıldım New York. O gün bu Starbucks’a giren en az tuhaf kişi bendim.

Şovda ünlü birinin olacağını öğrenince geriliyorsunuz.

İnkar etmek. Beni sinirlendirecek tek kişi Mel Brooks olurdu çünkü ona muhtemelen oldukça sağlıksız bir noktaya kadar tapıyorum.

Beetlejuice ile evlenmek ile hayatının geri kalanında tek bir çift kullanılmış antrenman kıyafeti giymek arasında seçim yapmak zorunda kalsaydın…

Beetlejuice ile evlen, ne kadar terlediğimi bildiğim için.