Amerikan sanatına kimlik kazandıran John Wilmerding 86 yaşında hayatını kaybetti

yüzelli

New member
John Currie Wilmerding Jr., 28 Nisan 1938'de Boston'da doğdu ve Long Island'daki Old Westbury, NY'de büyüdü. Babası bankacı ve denizciydi. Annesi Lila (Webb) Wilmerding'di.

Bay Wilmerding'in DNA'sında sanat vardı.

Büyük büyükanne ve büyükbabası, şeker patronu Henry Osborne Havemeyer ve Louisine Waldron Havemeyer, önde gelen koleksiyonculardı ve Avrupa ve Asya sanat eserlerinden oluşan geniş koleksiyonlarını Metropolitan Sanat Müzesi'ne bağışladılar. Büyükannesi, Amerikalı bir halk olan Electra Havemeyer Webb. sanat koleksiyoncusu, Vermont'ta Shelburne Müzesi'ni kurdu.

Büyüyen Bay Wilmerding, ailesinin sanat dünyasındaki öneminin ancak belli belirsiz farkındaydı.

2005 yılında American Art dergisine şöyle demişti: “En büyük ironi, ailemin koleksiyonculuğa olan tutkusuna ve New York'a olan yakınlığıma rağmen Metropolitan Sanat Müzesi'ne hiç gidememiş olmamdır.”

Başlangıçta Amerikan edebiyatı okumak istediği Harvard'a gitti. Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine, birinci sınıfta kampüs sanat müzesinin bodrum katında sanat tarihine giriş dersi aldı. Öğrenciler buna “Öğlen Karanlık” adını verdiler.

Bay Wilmerding şöyle anımsıyor: “Işıklar söndüğünde, beni hemen etkileyen görsel imgeler dünyası vardı ve erkenden, nerede ve ne zaman olursa olsun, cephelere veya kat planına bakabileceğinizi fark ettim ve aniden bütün bir kültür canlandı. Beni doğru yola sokan deneyim buydu.”

Branşını sanat tarihi olarak değiştirdi ve çok geçmeden Amerikan sanatına, özellikle de babasıyla birlikte yelken açtığı zamanı ona hatırlatan deniz resimlerine hayran kaldı. Yüksek lisans tezini deniz ressamı Lane üzerine yazdı ve resimlerinden birini – “Stage Rocks and Western Shore of Gloucester Outer Harbor” (1857) – Boston'daki bir sanat galerisinden 3.500 dolara (bugünkü yaklaşık 38.000 dolara eşdeğer) satın aldı.