Amerikan şarkılarında uzman tenor Paul Sperry 90 yaşında hayatını kaybetti

yüzelli

New member
Az bilinen Amerikan sanat şarkılarını ve keskin dilli çağdaş eserleri savunan ve klasikleri keskin yorumuyla övgüyle karşılanan tenor Paul Sperry, 13 Haziran'da Manhattan'da öldü. 90 yaşındaydı.

Oğlu Ethan, hastanedeki ölümünün kalp yetmezliğinden kaynaklandığını söyledi.

Meslektaşlarının 19. ve 20. yüzyılın denenmiş ve gerçek Alman ve Fransız klasiklerine bağlı kalma eğiliminde olduğu bir disiplinde Sperry, kendi ülkesinden yaşayan bestecilerin şarkılarını söyleyerek kendine bir yer edindi. Ama aynı zamanda birçok şarkıcının uzak durduğu Karlheinz Stockhausen ve Hans Werner Henze gibi 20. yüzyılın sonlarının en zor Avrupalılarından bazılarını da ele aldı. Oğlu, bu cesaretin ona istikrarlı bir çalışma olanağı sağladığını hatırladı.

20'li yaşlarının sonunda emlak alanındaki kariyerinden vazgeçip ilk aşkı olan şarkı söylemeye yönelen Harvard İşletme Okulu mezunu Sperry, otuz yıl boyunca müzik eleştirmenlerinden sürekli olarak yüksek puanlar alan abartısız bir sanatçıydı. Şarkılara olan akıllı yaklaşımını, şarkı sözlerini anlamasını ve yaratıcı programlarını övdüler.

Eleştirmen Peter G. Davis 1975'te Haberler'da bir şarkı hakkında şöyle yazmıştı: “Paul Sperry uzman bir şarkıcı; hayal edilebilecek en göz alıcı tenor sesine sahip olmayabilir, ama onunla harika şeyler yapıyor ve programları her zaman ilginç ve deneyseldir.” Schubert'ten önceki 18. yüzyıl bestecilerinin az tanınan şarkılarının da seslendirildiği konser.

Eleştirmenler onun sesini eleştirse de (Sperry en çok alt perdelerde rahattı) yine de arkasındaki zekayı ve müzikaliteyi övdü.

“Daha yukarılara doğru ses grenli, kaba ve boğuk bir hal alıyor. O zaman bile yorumlayıcı erdemleri o kadar belirgin ki bunun pek önemi yok” diye yazmıştı eleştirmen John Rockwell 1977'de Times'da.

Bay Rockwell, “Bu erdemler, hassas bir perde ve ritim müzikalitesi ile başlar, hassas, sezgisel bir ifade yeteneğine kadar uzanır ve 11 dilde sağlam bir dil hakimiyeti ve iyi bir dramatik duygu duygusuyla devam eder” diye ekledi. katma.

Bay Sperry, Tom Cipullo ve Robert Beaser gibi kendisine yakın az tanınan bestecilerin gösterişli, genellikle Broadway benzeri eserlerini çalmaktan ve ayrıca Charles Ives'in şarkıları gibi Amerikan klasiklerinin alaycı, keskin eserlerini çalmaktan hoşlanıyordu. Eleştirmenler Bay Sperry'nin kelimelere olan sevgisini övdü; Francis Poulenc'in Guillaume Apollinaire'in şiirine dayanan “Montparnasse” şarkısında diksiyonu kusursuzdur ve Apollinaire'in ironik gerçeküstücülüğünün nüanslarının farkındadır.

Ama en çok Amerikan müziğine ilgi duyuyordu. Sperry, 1989'da müzik eleştirmeni Bruce Duffie'ye şöyle demişti: “İster Theodore Chanler'ı, ister Richard Hundley'yi, ister Paul Bowles'ı, ister Arthur Farwell'i ya da başkasını söylüyorum, Amerikan müziğini tanıtıyorum çünkü bunun harika olduğunu düşünüyorum.” “Diğer insanlardan daha iyi yaptığım bir şeyi yaptığımı hissediyorum; herkesten daha iyi değil ama sunabileceğim gerçekten özel bir şey varmış gibi hissediyorum.”

Yurtdışındaki eleştirmenler de onu dikkate aldı. İngiliz klasik müzik dergisi Gramophone'da 1981 yılında yayınlanan bir makalede Edward Greenfield, Leonard Bernstein'ın “Dybbuk” süitinin galasının kaydında Bay Sperry'nin “güzel şarkı söylemesini” övdü. Kariyeri boyunca pek çok dünya prömiyeri daha gerçekleşti; bunların çoğu Amerikan eserleriydi; bunlar arasında 1984'te Pulitzer Müzik Ödülü'nü kazanan Bernard Rands'ın Canti del Sole'si de vardı. Henze, Bruno Maderna ve William Bolcom onun için yazan önde gelen besteciler arasındaydı.

Bay Sperry aynı zamanda kariyeri boyunca eğitimci olarak çalışmış, Juilliard School ve Manhattan School of Music'te Amerikan şarkıları ve 19. ve 20. yüzyıl şarkı repertuarını öğretmiştir. Ünlü Amerikalı soprano Dawn Upshaw, Bay Sperry'nin ölümünden sonra oğluna yazdığı bir notta, “Paul benim için çok özeldi” diye yazdı. “Mesleki hayatımın ilk yıllarında bir akıl hocası ve ilham kaynağı.”

Bay Sperry'nin, çağdaş müziğin zorluklarıyla ilgili olarak dinleyicilerden veya sanatçılardan gelen şikayetlere karşı pek sabrı yoktu. 1992'de Boston Globe müzik eleştirmeni Richard Dyer'a “Genç şarkıcılar bunu söylediğinde aslında demek istedikleri çok fazla çalışmak istemedikleridir!” dedi. “Zaman ve çaba gerektirir ve bazen müzik iyi yazılmaz – genellikle bir parçanın iyi yazılmadığını söyleyebilirim çünkü hatalı olup olmadığımı söyleyemem, besteci de öyle!”

Paul John Sperry, 14 Nisan 1934'te Chicago'da, Xerox yazıcının geliştirilmesine yardımcı olan başarılı bir iş adamı olan Leonard Sperry ve Rose (Adler) Sperry'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Vermont'taki Putney School'a gitti, 1956'da Harvard College'dan psikoloji diplomasıyla mezun oldu ve 1959'da Harvard Business School'dan MBA derecesini aldı.

Bay Sperry, Sorbonne'da Fransız kültürü okudu ve Paris'te Poulenc'in ortağı ünlü Fransız bariton Pierre Bernac'tan şan dersleri aldı. Bay Bernac'ın 1979'daki ölümüne kadar yakın kaldılar. Bay Sperry, New York'taki ilk konserini 1969'da Alice Tully Hall'da verdi.

Bay Sperry daha sonra dünya çapında şarkı söyledi, oğlunun vokal sanatının zirvesi olarak gördüğü Schubert'in “Winterreise” adlı eseri de dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yaptı ve Amerikan şarkılarından oluşan sekiz kitabı derleyip düzenledi.

Bay Sperry'nin oğlu Ethan'ın yanı sıra iki oğlu daha, Raphael ve Joshua, bir erkek kardeş, Leonard, bir kız kardeş, Deborah Goldyne ve yedi torunu kaldı. Eşi heykeltıraş Ann Sperry 2008 yılında öldü.

Ethan Sperry, “Babam istediğini yapsaydı, büyük bir Amerikalı şarkıcı-söz yazarı olurdu ama kimse bunu istemedi” diye anımsıyor. “Çağdaş Amerikan müziğini keşfetti ve bu onun başına gelen en iyi şeydi. Sürekli 'Schubert'i seviyorum ama onunla konuşmaya fırsatım olmuyor' diyordu.”