Arthur Simms ve farklı nesnelerin dış görünümü

OgreMan

Global Mod
Global Mod
1965 yılında, sanatçı Arthur Simms henüz dört yaşındayken annesi, ailesini au pair olarak desteklemek için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek üzere Jamaika, Kingston’daki evini terk etti. Arthur, babası ve üç kız kardeşi, birkaç yıl sonra New York’ta ona katılmadan önce Kingston’a taşındı. Karayipler’deki çocukluğunun ara yılları, Simms’in sevgiyle hatırladığı bir rüya gibiydi çünkü gelecek olana zemin hazırladılar.

Pazar için bir araba satın almak yerine tekerleklerden ve kutulardan araba yapan Kingston zanaatkarlarından öğrendi. Simms, oyuncak olarak kullandığı ahşap, plastik, ip, metaller gibi bulunan malzemelerden küçük nesneler yapmaya başladı.

61 yaşındaki Simms, ikamet ettiği ve yaşadığı Staten Island’daki stüdyosunda yakın zamanda yaptığı bir röportajda “Jamaika müreffeh bir ülke olmayabilir” dedi. fonksiyonlar. “Ama insanlar, dostum, ruhları var. Elleriyle bir şeyler yaptılar.”

Şimdi, yakın zamanda iki ülkede açılan iki eşzamanlı gösteriyle – otuz yılı aşkın bir süredir devam eden çalışmalara ilişkin bir anket Los Angeles’taki Karma Galerisi ve yere özel Kirlenmiş bir kilisede enstalasyonlar Cremona, İtalya’da – sonunda Simms’in esrarengiz çizimlerinin ve her şeyi kapsayan düzenlemelerinin kökenlerine ne kadar borçlu olduğu netleşiyor.

Simms, kendisini Brooklyn’de ikinci sınıfta bir sanatçı olarak gördüğünü söyledi; burada, şans eseri aynı zamanda bir göçmenlik avukatı olan annesinin patronu, ailenin taşınmasına yardım ediyordu. Apollo görevinin, aya yarışın ve uzay kavramlarının her konuşmanın üzerinde belirdiği günlerdi. Bir sınıf arkadaşı bir uzay gemisi çizmişti. Simms, “O sırada öğretmenim ‘Bu çocuk bir sanatçı’ dedi” dedi. “Ve ona biraz kurşun kalem ve boya kalemi verdi. Bununla başa çıkabileceğimi düşündüm – yapabileceğim bir şey var gibi görünüyor.”

Lisede, Crown Heights’taki evinden Brooklyn Müzesi’ne uzun yürüyüşler yapar, burada resim malzemeleri satın alır ve efsanevi sanatçıların -Rembrandt, Goya- portrelerini duvarlara asar ve yüzlerini kendisininkiyle değiştirirdi. Brooklyn Koleji’nde öğrenciyken Goya’nın tablolarından birini gösterdi. “Siteington Dükü’nün Portresi”, ona resim yapmayı öğreten ve SoHo galeri gezilerinde birlikte dolaştığı akıl hocası sanatçı William T. Williams’a.

Simms, “Williams iyiydi,” diye hatırladı. “Resmimin ona Haiti resim geleneklerini hatırlattığını söyledi.” Ancak Simms memnun değildi: renkleri seyrekti ve eseri özgünlükten yoksundu. 1985 yılında burs kazandı. Skowhegan Resim ve Heykel Okulu Maine’de ve çocukluğunda yaptığı gibi, nesnelerle yeniden deneyler yapmaya başladı. “Heykel fikirlerinin bana en kolay geldiğini anladığım yer Skowhegan’dı” dedi. “Ben de akışa uydum.”

Ancak şekil, kenevir ipi ile deney yapmaya karar verene kadar onu yine atlattı. “Ve aniden mantıklı geldi – heykele şeffaf bir cilt vermek gibiydi” dedi. Bu ip heykellerini ilk kişisel sergisinde ve ayrıca 1992’de SoHo’daki Philippe Briet Gallery’deki büyük çıkışında sergiledi. Yıllar boyunca topladığı çeşitli nesnelerin etrafını bir ağ gibi saran ve tüm yapıtını, denizden kaybolan nesneleri kurtaran, çok seyahat etmiş bir balıkçının geniş koleksiyonu gibi gösteren, onun alamet-i farikası haline geldi.

İtalya hakkında daha fazla bilgi
  • Bir göçmen dramı: Calabria kıyılarında bir geminin batmasının ardından cesetler kıyıya sürüklenmeye devam ederken, bazı yerel sakinler uzlaşmaz bir hükümetin göçü neyin tetiklediğini anlayıp anlamadığını merak ediyor.
  • siyaseti sallamak: İtalyan ve Yahudi-Amerikalı bir anne babanın kızı olan Elly Schlein, İtalya’nın Başbakan Giorgia Meloni’ye karşı merkez sol muhalefetini yeniden oluşturmak istiyor – tabii ki partisi hayatta kalabilirse.
  • Zeytinyağı ve kahve: Starbucks, İtalya’da bir hayran kitlesi oluşturdu ve şimdi şirket, ülkenin besin piramidinin kalbindeki iki malzemeyi birleştirmeye çalışıyor.
  • Sevilen bir dönüm noktası: Milano Katedrali, 1386’dan beri sürekli olarak korunuyor, ancak sürekli yenileme ihtiyacına rağmen, Duomo’nun şehir üzerindeki etkisi kırılmaz.
Şirketin sahibi José Martos, “Karayipler’deki bir adadan geliyorsanız, yalnızca denizden haber alırsınız” dedi. Martos Galerisi Simms’in 2021’de kişisel sergisinin olduğu Manhattan’da. 2019’da Simms’in altı eserini sergileyen Marquita Flowers tarafından sunuldu. ıstakozu vur, yine Martos’a ait samimi bir Aşağı Doğu Yakası galerisi. “Onun pratiğine hemen kapıldım,” diye hatırlıyor, “çünkü büyük bir diplomasi duygusuyla dengelenmiş net bir sanat tarihi anlayışı içeriyordu. Tüm bu etkilere sahip olmanın ve yine de her şeyi dengede tutmayı başarmanın tek yolu budur. ”

Burano Mucizesi’nde, Simms’in 29 Nisan’a kadar Karma’daki çalışmasının incelemesi, sanatçının topladığı birçok nesnenin ilk kez güzelce kenevir ipine sarıldığı görülüyor. gibi kişisel deneyimlerini konu alan oyunlar vardır. “Chester, Alice, Marcia, Erica ve Arthur geliyor” 1993’ten – ailesinin Jamaika’dan ABD’ye yaptığı yolculuktan söz eden gemi şeklinde bir heykel. Harekete olan ilgisi, sergideki zekice takılmış lastikler veya tekerlekler veya telli oyuncak arabalar, oyuncak zürafalar ve parlak renkli ahşaplarla vurgulanıyor.

Çocukluğunun anılarını yanında getirdi” dedi. Phong H.Bui, gözetimden sorumlu olan Brooklyn Rail’in editörü ve yöneticisi “Bir Araya Gel: Sandy’den Kurtul”, 300 sanatçının kasırgaya verdiği tepkilerden oluşan büyük ölçekli bir sergi, bir fırtına sonrası merhemi. Simm’in çalışması, 2013 gösterisinin yıldızlarından biriydi ve “Sadece kendi kültürü için değil, deneyimlediği herhangi bir kültür için duygularını içgüdüsel olarak tercüme edebiliyor” diye ekledi Bui.

Bu, hiçbir şeyin kaybolmadığı bir sanatçı.

Ve aynı şekilde Simms nesneleri toplar, etkiler toplar ve Kingston ve Robert Rauschenberg’in piyasa zanaatkarlarını çağrıştırır. “İlk İniş”, paslı bir plaka, bir erkek gömleği, bir bisiklet ve diğer nesnelerden yapılmış 1961 tarihli bir topluluk (daha sonra resim ve heykelin birleşimini tanımlamak için “Birleştir” olarak adlandırıldı). Simms onu Modern Sanatlar Müzesi’nde görmüş, burada ona çocukken yaptıklarını hatırlatmış ve diğer kültürlerden esinlenerek kendi toplulukları için bir fırlatma rampası haline gelmişti.

Simms, 2016’da Tokyo’ya gittiğinde, 20. yüzyıl Japon hattat Toan Kobayashi’den taze fikirlerle döndü. Kobayashi, zamanında yazılarını kare bir çizgiyle ayrılmış dikdörtgen bir kağıt üzerine yazardı. Simms, kendi 2021 Yaz Ayı’nda Kobayashi’yi temel alıyor: kendi çizimlerini iplikle sınırlanmış bir kareye bağlıyor. Yoğun bir şekilde mavi mürekkeple doldurulmuş devasa bir küre ve yazıt blokları arasında yüzen bir dikdörtgen. Resme yapıştırılmış küçük bir saç teli – sanatçı ve karısının siyah ve kırmızımsı. Nesnelerin bu garip birlikteliği, bilimsel bir deneyin kalıntılarını büyüteçle görüyormuş hissi uyandırıyor.

Hint-Amerikan geleneklerinden ödünç alan Simms, işlerinde tüy kullanmaya başladı. İçinde “Arthur Simms, On Beş Tüy”, 2020’den bir otoportre, çerçevenin kenarına 15 tüy yapıştırılmıştır. “Çok kolay kırılıyorlar, çok kırılganlar ama yine de güzeller ve kalıcılar,” diye açıkladı. Küçük heykeller Mangaaka güç figürleri, ya da Orta Afrika’dan çivili Nkisi, çalışmalarında keskin nesnelerin kullanımını denemesi için ona ilham verdi. Stüdyosundaki bazı heykelsi totemlerdeki bıçakları ve mızrak benzeri kenarları işaret ederek, “Güzellik tehlikede,” dedi.

Simm’in çalışmaları, montaj sanatçıları Lonnie Holley ve Thornton Dial’ı anımsatabilir, ancak resmi sanat eğitimi (1993’te Brooklyn College’dan MFA aldı) ve Williams ve Lee Bontecou gibi ustalardan aldığı akıl hocalığı onu gerçek bir içeriden biri yapıyor. Galeri sahibi Paula Cooper için iki yıl çalıştı. Simms şu anda profesör olduğu New York Şehir Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar programının direktörüdür. Üç galeri tarafından temsil edilen, Smithsonian’daki Hirshhorn Müzesi, Neuberger Sanat Müzesi, Münih’teki Brandhorst Müzesi ve Yale Üniversitesi Sanat Galerisi tarafından toplanmaktadır.

Yine de içeriden biri olmak onu asla izole etmedi. 18 yaşından beri Amerikan vatandaşı olan Simms, kendini hâlâ ortada kalmış hissediyor: “Bazen kendimi tam olarak Amerikalı hissetmiyorum. Ve Jamaika’ya gittiğimde, kendimi tam olarak bir Jamaikalı gibi hissetmiyorum.” 2001’de Venedik Bienali’nde Jamaika’nın ilk ve tek temsilcisi olmaya ittiğinde, bu duyguyu, yoğun soy sevgisini canlandırdığını hatırlıyor. .

“Fikir aklıma geldiğinde Modern Sanat Müzesi’nde sanat simsarı olarak çalışıyordum” dedi. “Şanslıydım, bir Guggenheim Bursu kazandım ve Agnes Gund bize bir çek yazdı, böylece çeki çekebildik.” Simms diğer Jamaikalı sanatçıları – ressam Keith Morrison ve fotoğrafçı Albert Chong – yanında göstermeleri için tuttu.

Geçmişinden gelen deneyimleri dönüştürme yeteneği, İtalya’nın Po Vadisi’ndeki Orta Çağ kenti Cremona’daki San Carlo Kilisesi’nde devam eden bir projede gösteriliyor. 2002’de Roma’daki Amerikan Akademisi’nde bir arkadaş olarak Simms, Caravaggio’nun zıt ışık ve gölge efektleriyle yaptığı yeniliklerle ilgilenmeye başladı. Yakın zamanda Simms, San Carlo’nun 18 metrelik tavanında kendi aydınlatma deneylerini gerçekleştirdi. Gösteri, “Ben Bush Doktoruyum, Bir Halo” Işığı soğuran, ileten ve yansıtan, kilisenin bir zamanlar sahip olduğu aurayı geçici olarak geri kazandıran asılı çizimler içerir.

Bugün, Staten Island’daki büyük stüdyosunda, Caravaggio resimlerinin kartpostalları, kayalar, deniz kabukları, tüyler, seramik toplar, metal şeritler ve kenevir tellerinin yanında bir rafa iğnelenmiş durumda. Ardından, bir ziyaretçi eşi ressam Lucy Fradkin’in resimlerini görüyor. Çift, daha fazla yer bulmak ve Simms’e kendisi için mutlu bir zaman olan 70’lerdeki Brooklyn’i hatırlattığı için 2011’de buraya taşındı. Büyük bir karatahta, annesinin dalgalı, çekici el yazısı beyaz kağıt yığınının üzerinde akan mektuplarla dolu. Annesinin adını aldığı tek bir portreyi oluşturan 15 farklı parçadan oluşan yeni enstalasyonu Icena üzerinde çalışırken, onun cümleleri her gün üzerine yağıyor.

Stüdyo, çapası olan bir gemi gibidir – buluntu nesnelerde depolanan anıların ve duvarlardaki kelimelerin özeti. Annesinden gelen bir mektubu yığından okuyan sanatçı, “40 yıldır dilimi oluşturuyorum” dedi. “Ve devam etmeliyim çünkü hayatta kalmamın tek yolu bu.”