Artık gözden kaçmıyor: Güzelliği engellilikte bulan transseksüel sanatçı Lorenza Böttner

yüzelli

New member
Bu makalenin bir parçası Görmezden gelmek1851'den itibaren Times'da ölümlerinden bahsedilmeyen önemli kişilerin bir dizi ölüm ilanı.

Denise Katz, 1984 yılında New York City'deki Gay Pride geçit töreninin hafta sonu kapı zilinin çaldığını duydu. Şaşırarak kapıyı açtı ve kolsuz vücuduna uyacak şekilde özelleştirdiği bir gelinlik giyen trans sanatçı Lorenza Böttner tarafından karşılandı.

Böttner, Alman-Şili aksanıyla, “Parti için buradayım!” dedi. Böttner yanlış dairenin kapısını çalsa da Katz onu yine de davet etti. “O andan itibaren hiç ayrılmadık” dedi.

Katz'ın bir sanat malzemeleri mağazasında çalışması ve Böttner'in üretken bir sanatçı olması tamamen tesadüftü.

Böttner hayatı boyunca ayakları ve ağzıyla resim, çizim, fotoğraf, dans ve performans sanatını içeren çok disiplinli bir çalışma bütünü yarattı. Avrupa ve Amerika'da yüzlerce tablo yaptı, büyük tuvallerde halka açık danslar yaptı, ayak izleriyle izlenimci fırça darbeleri bıraktı. New York'ta Bowery'deki St. Mark Kilisesi'nde sahne aldı ve daha sonra oda arkadaşı olacak olan Katz ona büyük kağıt parçaları ve diğer malzemeleri sağladı.

Her ne kadar Böttner yaşamı boyunca yaygın bir üne sahip olmasa da, hem toplumsal cinsiyet normlarını hem de engellilik kavramını eleştiren eseri, son yıllarda sanat tarihi kanonuna önemli bir katkı olarak kabul edildi; özellikle de atipik sanatın radikal tasviri nedeniyle. bedenler.

Böttner'in çalışmaları, küratörlüğünü transseksüel yazar ve filozof Paul B. Preciado'nun yaptığı “Norm İçin Requiem” gezici sergisiyle daha da iyi tanındı.

Otoportrelerinde Böttner, formunu övdü ve erotikleştirdi ve kendisini çok sayıda cinsel açıdan farklı kişilikler olarak tasvir etti. “Yüz Sanatı” başlıklı fotoğraf serisinde, yüzünün bir kısmını vurgulayan ve çarpıtan maskelerle makyaj kullanarak bir metamorfoz süreci yaşadı. özellikler .

Böttner ayrıca yüzünü ve vücudunu sanat tarihindeki basmakalıp kadın tasvirlerine aktardı; örneğin kendisini bir balerin veya emziren bir anne olarak tasvir etti. “Milo Venüsü” adlı eserinde Böttner'in bedeni kalıplanarak bir heykele dönüştürüldü. Ünlü Yunan Heykeli örnek alınarak yapılmıştır.

Hayatını anlatan kısa bir belgesel olan “Lorenza – Bir Sanatçının Portresi” (1991)'de “Sakat vücudun güzelliğini göstermek istedim” dedi. “Güzelliği nedeniyle beğenilen ve bir kazada kollarını kaybeden pek çok heykelin estetik çekiciliğinden hiçbir şey kaybetmediğini gördüm.”

Lorenza Böttner, 6 Mart 1959'da Şili'nin güneyindeki Punta Arenas'ta Alman göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Doğumda cinsiyeti erkek olarak belirlendi. Erken yaşta sanatsal yetenek sergileyen ve kuşlara olan sevgisini gösteren erken gelişmiş bir çocuktu.

Yaklaşık 9 yaşındayken, bir yuva bulma ve yavru bir kuşu evcil hayvan olarak besleme umuduyla bir radyo kulesine tırmandı. Anne kuş aniden kanatlarını açınca Lorenza dengesini kaybetti ve düşmemek için etrafındaki elektrik tellerine tutundu. Kollarında dirseklere kadar ciddi yanıklar vardı ve sonunda omuzlarından kesilmek zorunda kaldı.

1969 yılında annesi Irene Böttner ile birlikte Almanya'ya taşındı. Fırıncılık ve temizlikçilik de dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı. Preciado, Lorenza'nın Heidelberg Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi edildiğini ve Lichtenau Ortopedik Rehabilitasyon Kliniğinde eğitim gördüğünü söyledi. İyileşme sürecinde zorluk yaşadı ve doktorları dehşete düşürerek protez kol kullanmayı reddetti.

Katz bir röportajında şunları söyledi: “Lorenza ergenlik çağında depresyonda ve kayıtsızdı ve birden fazla kez intihara teşebbüs etmiş olabilir.” “Kalemi Lorenza'nın ağzına sokan ve ona sanatla yaşama isteğini aşılayan kişi annesi Irene'di.”

1978'den 1984'e kadar Böttner, otoportrelerin sanatsal pratiğinin temel taşı haline geldiği Kassel Üniversitesi'nde sanat eğitimi aldı. Performansa olan ilgisi öğrenimi sırasında gelişti ve “dans resmi” veya “pantomim resmi” adını verdiği melez bir ifade biçimi geliştirdi.

1984 yılında mezun olduktan sonra Böttner, New York Üniversitesi'nde dans ve oyunculuk eğitimi almak üzere Engelli Sanatçılar Ağı'nın bursuyla New York City'ye taşındı. Gece kulüplerine ve paten pistlerine sık sık giderdi ve şehrin eşcinsel sanatçıları arasında popüler bir figürdü.

Preciado, “Bu, William Burroughs ve Andy Warhol'un telefon numarasına sahip olan biri” dedi.

Böttner ayrıca fotoğrafçılar Joel-Peter Witkin ve Robert Mapplethorpe için de modellik yaptı, ancak fotoğraflarının onun engelinden yararlandığını hissetti. Böttner'in onun güzelliğini ve insanlığını kutlayan otoportrelerinde tersine çevirmek ve yapısöküme uğratmak istediği şey tam da bu insanlık dışı bakıştı.

Preciado, Documenta 2017 sanat fuarı için hazırladığı bir sergi metninde şunları yazdı: “Tıbbi söylemler ve temsil tarzları, engelli bedeni cinsiyetsizleştirmeyi ve cinsiyetsizleştirmeyi hedeflerken, Lorenza'nın performans çalışması, transseksüellerin kolsuz bedenini erotikleştiriyor ve ona cinsel ve politik güç veriyor.” Çalışma gösterisini ilk kez sundu.

2022'de Manhattan'daki Leslie-Lohman Sanat Müzesi'ne “Norm İçin Requiem”i getiren küratör Stamatina Gregory, Böttner'in eski arkadaşlarının, sevgililerinin, meslektaşlarının ve tanıdıklarının desteğinin çok büyük olduğunu söyledi. Gregory bir röportajda, “Bu sergiye ev sahipliği yapmanın Lorenza'nın hayatı ve çalışmalarına ilişkin bilimsel çalışmaları genişletmek açısından ne kadar önemli olacağını fark etmemiştim” dedi. Hayatının New York City'de geçirdiği dönem, stüdyo deneyleri ve topluluk oluşturma açısından inanılmaz derecede biçimlendiriciydi.

Hatta Katz, “bir sanatçı olarak kendini gevşettiğini ve daha fazla renk kullanmaya başladığını” söylüyor.

1985 yılında Böttner HIV pozitif olduğunu öğrendi. Hayatının çoğunu Almanya ve İspanya'da geçirdiği yaşamının sonuna doğru, hastalığın getirdiği fiziksel gerginlik onun seyahat etmesini ve çalışmasını zorlaştırdı.

13 Ocak 1994'te Münih'te AIDS komplikasyonlarından öldü. 34 yaşındaydı.

Preciado, Böttner'in çalışmalarıyla 2008 yılında Barselona'daki 1992 Paralimpik Oyunları üzerine araştırma yaparken tanıştı. Böttner orada ilham kaynağı oldu ve Petra olarak bilinen kolsuz maskotun fiziksel vücut bulmuş hali haline geldi. Böttner hakkında daha fazlasını öğrenmeye istekli olmasına rağmen, onun eğitimi hakkında bilgi bulmakta zorlandı.

Preciado, 2015 yılında Böttner'in sanat eğitimi aldığı Kassel'de gerçekleşen Documenta 14'ün küratörü olarak atandığında, bu bana ilahi bir takdir gibi geldi. “Dindar biri değilim ve paranormal olaylara inanmıyorum” dedi, “ama içimden bir ses bana Lorenza'yı bulmam gerektiğini söyledi.”

Preciado, Böttner'in annesinin izini sürdü ve çok geçmeden kapısına geldi. “Irene neden Lorenza'yı aradığımı sordu” dedi. “'Ben de Lorenza gibiyim, transım' dedim.” Sarıldık ve '20 yıldır seni bekledim' dedi.”

Annesi, Böttner'in yüzlerce sanat eserinin yanı sıra sakladığı birçok kişisel eşyayı onunla paylaştı.

Irene Böttner bir telefon röportajında ”Lorenza'nın sanatına her zaman inandım ve popüler olacağını biliyordum” dedi. “Hala daha popüler hale geleceğini düşünüyorum.”

2018'de Barselona'daki La Virreina Görüntü Merkezi'nde “Norm İçin Requiem”in prömiyerini yapan Preciado, Böttner'in çalışmasını “umut, dönüşüm ve özgürleşme dolu” bulduğunu söyledi.

“Bu, transların ya da engellilerin sistemin kurbanı olmasıyla ilgili değil” dedi. “Görülmesi ve yeni nesillerin erişimine sunulması gereken, muazzam bir siyasi güce sahip bir eser.”