Asia Society yeni liderini atadı

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Müzenin Pazartesi günü yaptığı duyuruya göre, Londra’daki Tate Modern’de uluslararası sanattan sorumlu kıdemli küratör Yasufumi Nakamori, New York’taki Asia Society’nin direktörü olacak.

Direktör pozisyonu, Michelle Yun Mapplethorpe’un Haziran 2022’de başka bir rol üstlenmek üzere Şirketten ayrılmasından bu yana boştur. Nakamori Ağustos ayında başlayacak.

Asya Derneği, Çin ve Kore seramikleri, Hint bronzları ve Güneydoğu Asya heykelleri dahil olmak üzere Asya mirası sanat eserlerini sergileyen ve toplayan, ülkenin en önemli kurumlarından biridir. 1956’da John D. Rockefeller tarafından kurulan, Asyalı ve Asyalı-Amerikalı sanatçılar tarafından büyüyen bir çağdaş video, animasyon, fotoğraf ve yeni medya sanatı koleksiyonuna sahiptir.

Bir telefon görüşmesinde “Müzeye güç ve dinamizm getirmek istiyorum” diyen Nakamori, halihazırda çağdaş sanatçılardan yeni siparişler, yerel toplulukları müzeye getirme çabaları ve küratöryel bir küratöryel bir projeyi içerecek bir stratejik plan geliştirmekte olduğunu da sözlerine ekledi. Asya’nın diğer kıtalardaki etkisini keşfetmeye odaklanan şovlar.

Nakamori, “Asya sanatı tarihindeki boşlukları doldurmamız önemlidir” dedi. “Asya Cemiyeti’nin muhatap ve kışkırtıcı olmasını istiyorum.”

Nakamori, kariyerine yaklaşık 30 yıl önce New York’ta bir şirket avukatı olarak başladı ve ardından doktora derecesiyle müze dünyasına adım attı. Houston’daki Güzel Sanatlar Müzesi’nde ve Minneapolis Sanat Enstitüsü’nde sanat tarihi ve küratörlük görevlerinde bulundu.Tate Modern’deki görev süresi boyunca, Sergi Avrupa çapında altı müzeyi gezen Güney Afrikalı sanatçı Zanele Muholi tarafından.

Bulgu komitesine başkanlık eden bir mütevelli olan Emily Rafferty, “Yasufumi Nakamori’de, Asya sanatlarının ve sanatçılarının dünya çapındaki görsel kültür için hayati önemini savunmasında Asya Toplum Müzesi’ni destekleyecek bir lider bulduk” dedi.

Geçen bahar Nakamori’nin röportaj aşamasında, yakın tarihli bir serginin çevrimiçi bölümünde Hz. Müze yetkilileri bunun bir hata olduğunu söylediler; Bununla birlikte, İslam sanatı alimleri kararı etik bir ihlal olarak eleştirdiler. Pek çok Müslüman, Muhammed’i kutsal şeylere saygısızlık olarak tasvir etmeyi reddediyor ve İslam sanatının bağlam içinde nasıl sergileneceği sorusu, kurumlar için bir odak noktası haline geldi.

Sergiye katkıda bulunan ve görüntü bulanıklığına karşı çıkan Michigan Üniversitesi’nde İslam sanatı profesörü Christiane Gruber, Asia Society’nin artık İslam sanatını ele alışını geliştirme şansı olduğunu ve bu konuda uzmanlığa sahip bir küratörün konuyu belirlediğini söyledi. başlık.

Gruber, “Diğer birçok müze gibi, Asya Derneği’nin de Asya sanatının nasıl ilerletileceği konusunda vizyon sahibi birine ihtiyacı var” dedi. “İslami malzeme onlar için bir tür boşluktu.”

Nakamori, müzenin malzemeyi ele alırken sorun yaşadığını söyledi. “Görüntülerin bulanık olması gerektiğini düşünmüyorum” dedi. “Olanlar, belki de net ve istikrarlı bir liderlik olmadığı için, iç uzlaşma eksikliğinden kaynaklanıyordu.”