Belçika’nın 200. doğum günü için “iskele sarayını” zamanında tamir edebilecek mi?

OgreMan

Global Mod
Global Mod
İlk görüşte aşktı.

On yıldan uzun bir süre önce, Belçika hükümetinin mimarı olan André Demesmaeker’den, Brüksel’in kalbinde, ülkenin genişleyen yargı sistemine ev sahipliği yapan ve o zamandan beri çökmekte olan 19. yüzyıldan kalma bir dev olan Adalet Sarayı’ndaki çökmüş bir tavanı araştırması istendi. onlarca yıldır ayrı.

Bay Demesmaeker geçenlerde “Uzun zamandır görmediğim bir kapıyı açtım” diye anımsıyordu. “Bu tavan arasına girdim ve bölgeyi keşfetmek için tırmanmaya başlamak zorunda kaldım.”

Bunu yaparken – ve devasa binaya sonraki ziyaretlerinde – Bay Demesmaeker, bazıları avukatlar veya yargıçlar tarafından işgal edilmiş bir dizi oda ve giriş holü keşfetti. diğerleri ayrılır ve çürür. Zemin, çatı ve duvarlar dökülüyordu. İçine su sızmıştı, bu yüzden mantar bolca büyüdü. Bazen evsiz insanlar, arşivlenmiş yasal belge yığınlarının yanında uyuyakalır ve alkol içerdi. Birçok koridor alkol ve idrar kokuyor.

Bazı odalarda zaman durmuş gibiydi: eski dergiler, bir palto, bir cezve. Sanki orada çalışan insanlar bir sabah ortadan kaybolmuş gibi.

Bu noktada, 2010 yılında, bina 1984’ten beri restorasyon aşamasındaydı, o kadar uzun süredir çevredeki iskele arızalandı ve kendi tadilatını gerektirdi. Bazıları binaya “İskele Sarayı” adını verdi.

Ancak diğerlerinin göze batan ve bürokratik bir kabus gördüğü yerde, Herr Demesmaeker güzelliği, tarihin gizemlerinden oluşan bir hazineyi gördü.

Dört yıl sonra, şimdi 52 yaşında olan Bay Demesmaeker, devasa taş cephenin restorasyonuna liderlik etmesi için görevlendirildi. İskele yenilenmiştir ve yakında sökülmesi beklenmektedir; Cephe inşaatı başlamak üzere. Diğer yetkililer tarafından izlenen geniş iç mekanla ilgili çalışmalar şu anda sürüyor. Açık alanın yenilenmesinin, Belçika’nın iki yüzüncü yıldönümüne denk gelen 2030 yılına kadar tamamlanmasını umuyor.

Kendisinden veya yaptığı işten bahsederken çekingen bir tavırla omuz silken veya şakalar yapan Bay Demesmaeker, neredeyse 40 yıllık yenileme çalışmalarının yükünden yılmıyor. Geçen gün, kayıp zenginlikleri arayan bir kâşif gibi yaklaşık 20 odadan geçerek iki saatlik bir keşif gezisine çıkarken heyecanını gizleyemedi.

“Sevdiğim şey bu: tepinmek, emeklemek, aramak, araştırmak,” dedi, döner merdivenlerden aşağı oluklan incelerken gözleri karıncalandı.

1883 yılında açılan saray, bir zamanlar dünyanın en yüksek binasıydı. Bugün, Brüksel’in merkezinde dokuz kare bloğu kaplar ve Belçika’nın kötü şöhretli bürokrasisinin çökmekte olan bir anıtıdır.

Ülkenin üç resmi dili vardır (Hollandaca, Fransızca ve Almanca); altı parlamento (farklı seçim bölgelerini temsil eden bir federal parlamento ve beş bölgesel parlamento); bir düzineden fazla siyasi parti; ve ayrılıkçı bir hareket. Siyaseti o kadar kırılgan ki, bazen neredeyse iki yıl boyunca işleyen bir ulusal hükümet yoktu.

Bu yüzden Bay Demesmaeker’in işi, projesini zorlamak veya bütçesini çalmak isteyen siyasi güçlerle başa çıkmada usta, çok dilli bir büyücü olan usta bir bürokrat için ideal görünüyor.

Bay Demesmaeker, durumun böyle olmadığını kabul ediyor.

Dillerde pek iyi olmadığını kabul etti ve farklı hükümet seviyeleri konusunda genellikle herkes kadar kafasının karıştığını söyledi. İki oğluyla ayrılmış ve kendini kanepe patatesi olarak tanımlıyor. “Brüksel’de doğdum. Brüksel’de büyüdüm ve eğer şanslıysam Brüksel’de ölebilirim bile” dedi.

Gençken eczacı olmak istiyordu ama bir laboratuvara tıkılıp kalmak istemiyordu. İnşaat şantiyelerinde dışarıda olma fikrini sevdiği için mimariye çekildi.

Gizemleri, kendi deyimiyle, şeylerin nasıl ve nedenlerini çözmeyi her zaman sevmiştir. “Babam yeni bir radyo alırdı. ayırırdım” dedi.

Kariyerine serbest mimar olarak başladı, ancak 29 yaşında tüm devlet mallarını yöneten ve daha profesyonel istikrar için tarihi binaların korunmasından sorumlu olan Belçika inşaat otoritesine katıldı.

Bay Demesmaeker daha önce hiç röportaj vermemişti. Son zamanlarda saraya yaptığı ziyarette, aralıklı olarak bir muhabirin ses kayıt cihazına eğilerek sohbet konularını tanıttı. Bununla birlikte, daha sık olarak, kızardı ve itiraflar fısıldadı – örneğin, sarayın restorasyonunun neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklayamadığını söylediğinde.

Bir faktör genel bürokrasidir. Hükümetsiz iki uzun dönem yardımcı olmadı. Eski bir memur yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı. İskeleyi kuran firma iflas etti. Ve çeşitli hükümet değişiklikleri sırasında inşaat yetkisi bakanlıklar arasında dönüşümlü olarak değişti.

Binayı korumak için çalışan Poelaert Vakfı’nın başkanı Jean-Pierre Buyle, projenin başarısı için kritik öneme sahip bakanların genellikle Flanders bölgesinden olduğunu ve Brüksel’deki bir projeyi finanse etmekle pek ilgilenmediklerini söyledi.

Bay Demesmaeker, belki de saray tamamlanmadan birkaç yıl önce ölen binanın orijinal mimarına atıfta bulunarak, projeyi hayatının işi olarak görüyor.

Ancak acil zorluklara odaklanmaya devam ediyor.

Saray şehrin merkezinde olduğu için, çalışılacak alan sınırlıdır, yani aynı anda dört cepheden sadece biri restore edilebilir. Her biri, bütçeleri ve siyasi iradeyi geride bırakabilecek bir zaman çerçevesi olan yaklaşık iki yıl sürer.

Her adım, Belçika Yüksek Mahkemesi ve ülkenin en yüksek ceza mahkemesi de dahil olmak üzere çeşitli mahkemelerin yargıçları ve yöneticileri ile bazen binanın kütüphanesini paylaşmak bile istemeyen Fransızca ve Hollandaca konuşan avukatlarla görüşmeyi ve uzlaşmayı gerektiriyor.

Bay Demesmaeker’in uzmanların söylediğine göre onu bu an için mükemmel yapan bir özelliği var: binalara olan sevgisi.

Bay Buyle, “Bu anıt sevgi eksikliğinden büyük zarar gördü” dedi.

Bay Demesmaeker özellikle sarayın çok katmanlı paralel evrenlerine bayılıyor. Halk, narin duvar halıları, porselen vazolar ve fildişi dolaplarla cömertçe dekore edilmiş, mahkeme salonlarını ve Kayıp Adımlar Salonu, ana halk salonu gibi diğer kamusal alanları görüyor. Ancak sadece birkaç metre yukarıda, bir zamanlar polis memurlarını eğitmek için kullanılan başka bir salon var, şimdi birkaç solmuş dövüş sanatları posteri ve bir dizi çatlak duş dışında boş.

Bay Demesmaeker, işçilerin çöp yığınına attığı birçok eşyayı kurtardı. Kaya işaretli bir grafiti. odun parçaları. ‘Avukat Giremez’ yazan bir plaket. Onları evinde veya ofisinde sakladığı diğer ilginç enkaz koleksiyonlarında tutuyor.

Oğulları koleksiyonculuğu bırakması için ona yalvardı, ancak yakın zamanda saraya yaptığı bir ziyaret, kendisine engel olamadığını açıkça ortaya koydu. Enkazın arasında yalnız kalmış eski bir lastiğe baktı.

“Koleksiyonum için düşünüyordum” dedi.

Zaman ilerliyor ama yapılacaklar listesi uzadıkça uzuyor. Kelebek çalıları ve mürverlerden oluşan bir ekosistem taş duvarların içinde kök salmıştır ve kaldırılması gerekmektedir. Grafitinin sabunlanması gerekiyor. Geçenlerde bir tavan daha çöktü.

Bay Demesmaeker 2030 tarihini karşılayabilecek mi? Öne eğildi ve kayıt cihazına konuştu, “Emekli olmadan önce bitirmeyi umuyorum.”