Bertien van Manen'in dünyaya dair içgörüleri

yüzelli

New member
1975 yılında 89 yaşında Amsterdam'da ölen Bertien van Manen moda fotoğrafçısı olarak çalışırken bir arkadaşı ona fotoğrafçı Robert Frank'ın yolda çektiği çığır açan fotoğraf koleksiyonu “The Americans”ın bir kopyasını verdi. 1950'li yıllarda ABD'ye gezi yapılmıştı. Bay Frank'in çalışmalarından ilham alarak belgesel fotoğrafçısı oldu.

Bayan van Manen, ucuz bas-çek kameralar kullanarak (bu kameralar dikkatliydi ve ona göre hayatın karmaşıklığını temsil eden grenli görüntüler üretiyordu) Çin'deki, Sovyet sonrası Rusya'daki ve Kentucky'deki madenciler arasındaki günlük yaşamın samimi fotoğraflarını çekti. .

Bayan van Manen birkaç yıl boyunca denekleriyle birkaç ay geçirdi. Kentucky'de bir kamyonet kiraladı ve kadın madencileri aramak için Appalachian Dağları'na gitti. Cumberland, Kentucky'de Mavis adında bir madenci ve kocası Junior ile tanıştı. Bayan van Manen, The Guardian'da şunları yazdı: “Bazı nedenlerden dolayı hemen memnuniyetle karşılandım. Yerel halkın saldırgan ve çok içkici olmalarıyla tanınırlar ama ben onları sevdim. Geri kalanımız maske takıyor ve iyi olmaya çalışıyoruz ama onlar oldukları gibiler.”

Van Manen'in çalışmalarının sergilendiği New York Modern Sanat Müzesi'nin eski fotoğraf küratörü Susan Kismaric, “Çalışmalarında bir tür gündelik samimiyet var” diyor. “Bunu bilinçli olarak geliştirdi.”

Bayan Kismaric, Bayan van Manen'in tarzının büyük ölçüde geçmişte kaldığını söyledi. “Günümüzde yapılan işlerin çoğu çok kasıtlı, oldukça entelektüel ve kameranın fotografik yeteneklerine daha az bağımlı” dedi. “Bertien, izleyicinin o anda o yerde olmanın nasıl bir his olduğunu anlamasını sağlamakla çok ilgilendi.”