Bölümleme nedir pazarlama?

CaesarJ

Global Mod
Global Mod
Bölümleme nedir?
Pazarlama, ürün ve hizmetleri üreten, dağıtan ve satan bir süreç olarak tanımlanır. Bölümleme, bu süreci daha verimli hale getirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bölümleme, pazarın toplam ürünleri veya hizmetleri satışa çıkarmak için farklı gruplara ayrılmasını içerir. Bölümleme, pazarlama stratejisi oluştururken önemli bir etken olarak kullanılır.

Bölümleme Türleri

Bölümleme, çeşitli türlerde gerçekleştirilebilir. Bunlar; demografik bölümleme, psikografik bölümleme, tüketim alışkanlıkları bölümleme, algısal bölümleme ve gelir düzeyi bölümleme olarak sıralanabilir.

Demografik Bölümleme

Demografik bölümleme, pazarın hangi karakteristikler bakımından sınıflandırılmasını içerir. Demografik bölümleme, kişinin cinsiyeti, yaşı, etnik kökeni, eğitim düzeyi ve mesleği gibi faktörleri içerir.

Psikografik Bölümleme

Psikografik bölümleme, pazarın kişisel özellikler ve kişisel karakteristikler bakımından sınıflandırılmasını içerir. Bu tür bölümleme, kişinin zevkleri, tutumları, hayat tarzları ve değerleri gibi faktörleri içerir.

Tüketim Alışkanlıkları Bölümleme

Tüketim alışkanlıkları bölümleme, pazarın tüketim alışkanlıklarına göre sınıflandırılmasını içerir. Bu tür bölümleme, tüketicilerin ürün ve hizmetleri nasıl kullandıkları, ne sıklıkla tükettikleri, ne kadar tükettikleri, ne zaman tükettikleri gibi faktörleri içerir.

Algısal Bölümleme

Algısal bölümleme, pazarın algılarına göre sınıflandırılmasını içerir. Bu tür bölümleme, tüketicilerin ürün ve hizmetler hakkındaki algılarını, tutumlarını, beklentilerini ve değerlerini içerir.

Gelir Düzeyi Bölümleme

Gelir düzeyi bölümleme, pazarın gelir düzeyine göre sınıflandırılmasını içerir.