Boundless sanatçısı Daniel Brush 75 yaşında öldü

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Yaklaşık 62 yıl önce, Cleveland’dan 13 yaşındaki Daniel Brush, Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde durdu ve biçimlendirici bir deneyim yaşadı.

Annesi, daha sonra söylediği gibi, gözlerini açması için onu bir Avrupa turunun parçası olarak oraya götürmüştü. Victoria ve Albert’i ziyaret etmek kesinlikle bu etkiyi yarattı, özellikle mücevher odaları ve granülasyon adı verilen ezoterik bir teknik kullanılarak dekore edilmiş belirli bir antik Etrüsk altın kasesi.

Bay Brush 2012’de Haberler’a “O zamanlar granüllerin ne olduğunu bilmiyordum” dedi, “ama üzerinde bir sürü küçük küre bulunan altın bir kase gördüm. ‘Hayatımda böyle bir şey yapmalıyım’ diye düşündüm.”

Bu bir çeşit kaderse, bu görüşme sırasında Bay Brush bunu ve daha fazlasını gerçekleştirmişti. Önce küçük bir uzman grubu tarafından, ancak giderek daha geniş bir çevre tarafından tanınan, ayrıntıları ve içlerindeki özveri ile ayırt edilen benzersiz çalışmalarıyla tanınan bir sanatçı haline geldi. Takıları çoğu zaman takdir edildiği kadar takılmamalıdır. Küçük heykelleri, incelikleri ve küçük sanat eserleri nedeniyle Fabergé yumurtalarıyla karşılaştırmalar yaptı. Japonya’daki Tendai Budist rahiplerinin ritüellerinden ve oğlunun hayvan krakerlerini süte batırmasından ilham alan eserler yarattı.

2012’de New York Sanat ve Tasarım Müzesi’nin direktörü olan Holly Hotchner, “Kesinlikle, aklıma gelen herkesten daha fazla sınırları zorluyor” dedi. birleştirilmiş Daniel Brush: Blue Steel Gold Light, çalışmalarına ilk kapsamlı genel bakış.

Bay Brush, 26 Kasım’da Manhattan’da öldü. 75 yaşındaydı.

Karısı Olivia Brush ölümü doğruladı. Hiçbir sebep verilmedi.

Bay Brush, galeri sahnesini, komisyonları ve bayilikleri küçümseyen sanat dünyasında uzun yıllar bakımlı bir sır olarak kaldı. Çalışmalarını duyan koleksiyonerler, kendisi ve kendisi de bir sanatçı olan eşinin yaşadığı ve çalıştığı Manhattan’ın Flatiron semtindeki çatı katını ziyaret edebilirdi, ancak “kişisel bir bağlantıya sahip olduğu ve alıcıların ihtiyaç duyacağı hissine sahip olduğu için genellikle ‘satılık değildir’. sanatının hassas temsilcileri,” diye yazdı The Times 2012’de.

Washington’daki Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi’nin Renwick Galerisi’ndeki bir 1998 sergisi, Daniel Brush: Sınır Tanımayan Altın, ona yeni bir görünürlük kazandırdı. Ancak bundan sonra bile, onunla ilgili makaleler onu “münzevi”, “zor”, “esrarengiz” ve “münzevi” olarak tanımlamaya devam etti.

The Times, 2020’de “tıpkı meditasyon yapan bir Budist keşişin tapınağın zeminini süpürmesi gibi”, birkaç saat boyunca tavan arasını süpürdüğü bir sabah ritüeli vardı. Tavan arasında antika makaslar, 18. yüzyıldan kalma bir torna tezgahı ve diğer çeşitli eski nesneler ve makineler, Bay Brush’ın yukarıda belirtilen granülasyon gibi tekniklerde kendi kendine öğrettiği ustalığının bir kanıtı – bazı mücevherlerine ve diğer parçalarına büyüteç götüren ziyaretçiler, bunların granüler süslemeli ipliklerle işlendiğini gördüler. altın parçaları ile.

Fransız kuyumculuk şirketi Van Cleef & Arpels’in genel müdürü Nicolas Bos, 2019 tarihli Daniel Brush kitabının önsözünde, “Çalışmasında beni etkileyen şey, sofistike doğası ve altın, alüminyum ve çeliği mutlak bir hassasiyetle işleme yeteneğidir,” diye yazdı. : mücevher heykeli.” “Kuyumcu, kuyumcu ve metal işçisi olduğunu iddia ediyor, ama bence her şeyden önce içinde bir tür sihirbaz var.”

Daniel David Brush, 22 Ocak 1947’de Cleveland’da doğdu. Ailesi Arthur ve Clara (Gross) Brush’ın bir çocuk giyim mağazası vardı.

Çocukken resim dersleri aldı. 2012’de The Times’a “Cleveland Sanat Müzesi’ndeki zırhı çizmede oldukça iyiydim” dedi.

13 yaşında ilham verici Avrupa gezisinin ardından, 1969’da şimdiki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Güzel Sanatlar Lisans derecesi ve 1971’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesi aldı. Carnegie Mellon’da bir öğrenci arkadaşı olan Lynn Alpert ile tanıştı; 1969’da evlendiler ve Olivia Brush adını kullanmaya başladı.

1970’lerde, yüksek lisanstan sonra, Bay Brush Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi ve resimleri dikkat çekmeye başladı; bazıları 1976’da Washington’daki Corcoran Gallery’de bir grup sergisine dahil edildi. Ama öğretmenlik onu rahatsız etti.

2021’de “Okulun misyonu yetenekli öğrencilerini işgücü piyasasına uydurmaktı” dedi. röportaj yapmak Tanınmış bir mücevher yazarı olan Melanie Grant ile. “Ebeveynler, çalışmayı ve ilerlemeyi sağlayacak bir eğitim için ödeme yapmak istedi.”

“Benim işim, öğrencilerin eleştirel düşünmelerine, sorular sormalarına, bir duruma sadece soldan bakmalarına değil, durumla ilgili yepyeni bir bakış açısı yaratmalarına yardımcı olmak için sonsuz kafa karışıklığı sarmallarını teşvik etmek olmalı” diye ekledi.

Böylece o ve eşi New York’a taşındı ve sanatına yoğun bir şekilde odaklanmaya başladı – ancak 2017’de Women’s Wear Daily ile yaptığı bir röportajda hayran kitlesinin sınırlı olduğunu kabul etti.

“Ben müsaitim ve insanlar gelip bakabilirler ve arada bir gelirler” dedi. “Son 30 yılda olan şey şu ki, 10 kişiyle son derece ünlü oldum ve beşi öldü.”

Bay Brush, eşine ek olarak oğulları Silla tarafından hayatta kaldı.

Brush, kocası için “yaşam ve işin eşanlamlı olduğunu” söyledi.

E-posta yoluyla “Günün başlangıcı veya sonu yoktu” dedi. “Gecenin bir yarısı, ne düşündüğüyle ilgili onu rahatsız eden bir şey olursa, kalkıp işine geri dönerdi. Hem yaşadığımız hem de çalıştığımız stüdyomuz bölünmemiş. Oğlumuz, yatak odasının hemen dışında makinelerin, brandaların ve metal yığınlarının olduğu bir ortamda büyüdü.”

Çalışması kategorizasyona meydan okuyorsa, bunun kendi seçimi olduğunu söyledi.

“Sanat kategorilerini her zaman reddetti ve resim, çizim, heykel ve mücevher arasında gidip gelmeyi severdi – aklı nereye giderse gitsin” dedi. “Yaptığı iş ne olursa olsun, anlamlıydı. Bunların hepsi öğrenme yollarıydı. Çalışma ve onu yapma eylemi, onu, insanların sıklıkla hissedebildiklerini veya görebildiklerini söyledikleri derin bir duygusal düzeyde doldurdu.

Bu onun umuduydu.

1998’de “Birini biraz durdurabilirseniz, benim işim bir şekilde kendi duygularının aynası olabilirse, başka sanatlara bakarlar ve tüm deneyim güzel bir şey olur” dedi. işimi görüyorlar ve kalp atışımı duyuyorlar, gerçekten senin kalp atışlarını duyuyorlar.”