Broadway yapımcısı, Sharpie Women’ın Tarihe Geçmesini istiyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Ünlü hami ve koleksiyoncu Peggy Guggenheim bir keresinde, “Sloganım ‘Günde bir tablo satın al’ idi ve bunu yerine getirdim” diye yazmıştı.

New Yorklu tiyatro yapımcısı Jenna Segal (henüz) bu kotaya tam olarak ulaşmamış olsa da elinden gelenin en iyisini yapıyor.

2020’de koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden beri Bayan Segal, 1943 New York galerisinde Bayan Guggenheim’ın ev sahipliği yaptığı “31 Kadın Sergisi” adlı tarihi bir sergide yer alan sanatçıların eserlerini toplamaya özen gösteriyor. This Century ve birçok kişi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca kadın sanatçıların eserlerine yer verilen ilk sergi olarak kabul ediliyor.

Midtown ofisinde yaşayan Bayan Segal, günümüz izleyicilerine dahil olan sanatçıların başarılarını hatırlatma çabası hakkında “Kadınları hikayeye dahil etmek istiyorum” dedi.

Segal Hanım bugüne kadar 30 kadından 143 eser satın aldı. Sadece Gypsy Rose Lee – burlesk şovmen ve müzikal Gypsy için ilham kaynağı olan, görsel bir sanatçı olarak bilinmese de resimler de yapmış olabilir – ondan kaçabildi.

1943 listesi, daha sonra tarihe geçen bazı isimleri içeriyordu: Meksikalı ressam Frida Kahlo, belki de grubun en ünlü ismi; İngiltere doğumlu sürrealist Leonora Carrington; İsviçreli multimedya üreticisi Sophie Taeuber-Arp; kürk astarlı çay fincanı Object (1936) ile tanınan ve yakın zamanda Modern Sanatlar Müzesi retrospektifine konu olan sanatçı Meret Oppenheim; ve Amerikalı sürrealist Dorothea Tanning’in yanı sıra daha az tanınan şahsiyetler. Ünlü yazar Djuna Barnes’ın bir portresinin yanı sıra Bayan Guggenheim’ın kız kardeşi Hazel Guggenheim McKinley ve kızları Pegeen Vail’in eserleri de dahil edildi.

Ve çok yakında, 15-21 Mayıs tarihleri arasında Bayan Segal, “31 Kadın Koleksiyonu” adını verdiği koleksiyondan bazılarını yapım şirketinin ofislerinde gösterecek. Segal NYC – bir zamanlar Bayan Guggenheim galerisine ev sahipliği yapan ve orijinal “31 Kadın Sergisi”nin düzenlendiği West 57th Street’teki aynı binada yer alıyor.

Bayan Segal, araştırması sırasında binanın hala kullanımda olduğunu keşfetti ve kendisine verilen ofis alanının Bayan Guggenheim tarafından işgal edilip edilmediğinden emin olmasa da, orada kiralamayı sordu.

Şu anda Broadway’de yayınlanan Hadestown’ın yapımcısı olarak Tony Ödülü kazanan Bayan Segal, “Amaç, bu kadınları bir araya getirmek ve mümkün olan en geniş izleyici kitlesine ulaşmaktır” dedi. Toplanan eserleri ofislerinde görmek için sınırlı süreli ücretsiz biletler şu adresten temin edilebilir: the31women.com.

İstekleri hiçbir zaman 1943 gösterisini doğru bir şekilde yeniden yaratmak olmadı. Bu imkansız olurdu; Sergide yer alan eserlerin adlarının tam bir kaydı yoktur. Bazı eserler, sadece parçanın tanımı ve işin yılı ile tanımlandı.

Peggy Guggenheim Koleksiyonu’nun (Guggenheim Müzesi’nin bir parçası) yöneticisi ve Bayan Guggenheim’ın torunlarından biri olan Karole Vail, “Gösteri 1943’te gerçekten olağanüstüydü,” dedi. “Kadınlar ilham perisi olarak görülüyordu. Onları kendi başlarına sanatçı olarak görme fikri oldukça sıra dışıydı.”

Bayan Vail, büyükannesi hakkında “O, zamanının ilerisindeydi” diye ekledi.

Gösterinin kadın odaklı olmasına rağmen Bayan Vail, kendisine sergi fikrini verenin ve gösterinin seçim panelinin bir üyesi olan kişinin, Bayan Guggenheim’ın gösterideki en etkili danışmanı olan bir erkek, sanatçı Marcel Duchamp olduğunu belirtti. . Bayan Vail, “Ona çok saygı duyuyordu” dedi.

Orijinal sergideki eserler 1926 ile 1942 yılları arasında yapılmıştır ve Segal Hanım, sergide gösterilenlerle aynı yıl veya ona yakın bir tarihte yaratılan her kadından birer eser toplamaya çalışmış ve referans tarihi 1942’dir. 1950. Tüm sanatçılar sürrealist olmasa da, birçoğu kariyerlerinin bir noktasında bu damarda çalıştı ve o zamanlar baskın bir tarzdı.

İlk bakışta, Bayan Segal bu arayış için pek olası bir aday gibi görünmüyor. Bazı çağdaş sanat eserlerine sahip ama kendisini hiçbir zaman büyük bir koleksiyoncu olarak görmedi.

Ancak Bayan Guggenheim’ın öncü çalışmalarının öyküsü, üniversite yıllarında telkin edilmişti. 20 yaşında en yakın arkadaşıyla Venedik’e giden Segal Hanım, bir tur rehberinin tavsiyesi üzerine 1951’de kurulan Peggy Guggenheim Koleksiyonu’nu ziyaret ettiler.

Bayan Segal, “Hemen kendimi evimde hissettim,” dedi. “En tuhafı buydu. Hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Orada gördüğüm her şey beni büyüledi.” Daha sonra kendisine Bayan Guggenheim’ın anı kitabı Out of This Century: Confessions of an Art Addict verildi.

New Jersey’li ve şu anda ailesiyle birlikte Manhattan’da yaşayan Segal, izabe işletmecisi Benjamin’e atıfta bulunarak, “Başından beri bu iki büyük Yahudi aileden gelmesine ve babasının Titanik’te ölmesine bayıldım” dedi. Guggenheim ve Bayan Guggenheim’ın anne tarafından aile sitesi, ünlü Seligmans.

Bayan Guggenheim’ın kendi hayatı hakkında paylaştığı anekdotlar – Paris’in üzerine bombalar düştüğünde heykeltıraş Constantin Brancusi ile öğle yemeği ve eserlerinin kaderi üzerine ağlaması gibi – ona takılıp kaldı. Gelecekte geri dönebileceği bir proje olan Bayan Segal, “Bu bir film haline gelebilir” dedi.

Her halükarda, “O hikayeyi yanıma aldım ve kalbimin bir yerine sakladım” dedi.

Pandemi, hikayeye geçici bir fanteziden daha fazlası olması için zaman verdi.

Bu dönemin ayık yansıması, Bayan Segal’i hayatta gerçekten ne yapmak istediğini düşünmeye sevk etti. İçlerinden biri işletme diploması aldı ve Harvard İş Analitiği Programından çevrimiçi olarak bir diploma aldı. Ayrıca “Out of This Century”yi yeniden okumaya başladı ve bu onu harekete geçmeye teşvik etti.

Bayan Segal, “‘Tamam, şu anda bundan bir film çekemem, o zaman ne yapabilirim?’ Dedim” diye hatırladı. “’31 kadını toplayacağım’ gibiydim.”

Eserleri müzayedelerde, galerilerde ve özel satıcılardan buldu, ancak dik bir öğrenme eğrisi vardı – ona birçok sahte teklif edildi.

Bunu tek başına yapmadı, ancak çalışmaları bulmasına yardımcı olmaları ve tüm sanatçılar hakkında onu bilgilendirmeleri için araştırmacılar ve danışmanlar görevlendirdi ve bu arada mektuplar, kartpostallar, fotoğraflar ve dergiler dahil olmak üzere efemera ve ilgili materyallerden oluşan bir arşiv oluşturdu. makaleler Şirketinin stajyer ekibi, projeyi Instagram ve TikTok’ta tanıtmasına yardımcı oluyor.

Bayan Segal, San Francisco galerisi 1943 sergisinde yer alan bazı Sürrealist sanatçılarda uzmanlaşmış Wendi Norris gibi, ilgili uzmanlığa sahip bayilere giden yolu buldu.

Bayan Norris, Bayan Segal için “O hırslı ve titiz,” dedi. Satıcı sonunda üç eserini sattı ve belki de daha önemlisi, Bayan Segal daha fazlasını bulmasına yardımcı olmak için ağını açtı.

Bayan Norris, “Bu alandaki inek tüccar arkadaşlarım onun ne yaptığını biliyor,” dedi. “Ve ‘Tanrıya şükür’ diyorlar.”

Bayan Norris, Bayan Segal’in yeni gösterisinin daha geniş bir alanda ilerleyebileceğini ekledi. “Onların koleksiyonculuğu bu sergiyi ve aynı zamanda yepyeni bursları ortaya çıkardı” dedi.

Bayan Segal’in tiyatro dünyasındaki akranları, onun işleri hallettiğini duyunca şaşırmazlar.

2015 yapımı Broadway Revival’ın ilk Atölye yinelemesinde Bayan Segal ile birlikte çalışan Güney Pasifik’in Tony ödüllü yönetmeni Bartlett Sher, “Derin bir nezaket ve gerçek bir sanat sevgisiyle karışık bir azim olduğunu söyleyebilirim” dedi. Yapımcılığını üstlendiği “Gigi”.

Bay Sher, “Son derece sıcakkanlı ve ilgili ve her şeyi doğru yapıyor” dedi.

Bayan Segal, işindeki yeteneğinin süreci yönlendirdiği fikrini benimsedi.

Kendi ifadesiyle, “Neyi arayacağını, neye güveneceğini, kimi arayacağını bilmek, konu etrafında araştırma yapmak – bu üretmektir.”