Bu fotoğraflar röntgencilik mi yoksa sanat mıydı?

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Arne Svenson’ın fotoğraf serisi ise “Komşular” İlk olarak 2013’te New York’ta sergilenen tabloları büyük bir gürültü kopardı. Basın yorumcuları, Svenson’ın TriBeCa binasının karşısında yaşayan masum insanlara bakmak için bir telefoto lens kullanmasına – ve onların rızası olmadan görüntüleri yayınlamasına – o kadar üzüldüler ki, fotoğrafların sanatsal olarak nasıl ölçüldüğünü ölçmek zordu.

Başarılı bir sanatçı olan Svenson, kuşları fotoğraflamak için kullanan merhum bir arkadaşından büyük bir telefoto lens miras aldıktan sonra projeden haberdar oldu. Onu satmayı planladı ve önce test edilmesi gerektiğini düşündü. Lens o kadar ağırdı ki tripoduna vidalamak zorunda kaldı ve dairesindeki bir duvara doğrulttuğunda, mesafe odak uzaklığı için çok yakındı.

Onun karşısında, boş bir arsaya yakın zamanda bir bina yapılmıştı. Merceği o yöne çevirdi ve pencereden bir kadın gördü. “Ona odaklandım ve netliği görünce yürümeye başladım” dedi. Çabuk takıntılı, ışığın değişmesini beklerken belki 200 çekim yapabilirdi. Onu merakla izleyen bir Boston Teriyeri dışında kimse fark etmemişti. Ayrıca deneklerinin bilseler nasıl tepki vereceğini hiç düşünmemişti.

Şimdi 70 yaşında olan Svenson, yakın tarihli bir röportajda “Pek çok sanatçı ve bence bu bir yetenek, eylemlerinin sonuçlarının tamamen farkındadır” diye hatırladı. “Tepkilerinin ne olacağını hiç düşünseydim, çok sevineceklerini düşündüm.”

Öyle değildi, özellikle fotoğrafları Manhattan’daki Julie Saul Galerisi’nde sergilerken.

On yıl geçti. 2016 yılında, bazı mağdur kişiler tarafından mahremiyeti ihlal etmekle suçlandığı Svenson’un lehine sert bir dava açıldı. Temyiz yargıcı, New York eyalet yasalarının bir kişinin görüntüsünün reklam veya ticaret amacıyla yetkisiz kullanımını yasaklamasına rağmen, sanat için bir istisna yapıldığını tespit etti. En azından yasal olarak, Svenson’ın fotoğrafları sanat olarak kabul edildi.

Ama onlar iyi sanat mı? Bu tablolardan 12 tanesinin sergilendiği sergi James Danzig Galerisi 4 Mart’tan 22 Nisan’a kadar Santa Monica, California’da, zaman ve coğrafi mesafe ile bağımsız bir karar vermemize izin veriyor. Görüntüler, ışıklandırmaları ve biçimsel tasarımlarıyla güzel, röntgenci bakışın utanmazca kullanımıyla rahatsız edici ve büyüleyici.

Svenson hala fotoğrafları çektiği TriBeCa apartmanında yaşıyor. Kendi kendini yetiştirmiş bir güzel sanatlar fotoğrafçısı olarak, genellikle sırayla çalışıyor ve 2013 gösterisinden önce New York’taki Gray Art Gallery’de ve Pittsburgh’daki Andy Warhol Müzesi’nde kişisel sergiler açtı. Ocak ayında, “Kamerayı elime aldığımdan beri sorularıma tek bir görüntüyle cevap veremedim,” diye hatırlıyordu. “Her şey benim için bir taş parçası gibi ve her yönden farklı görünüyor.”

Proje hakkında onu ilgilendiren şeyin bir kısmının, metal tirizlerin pencereleri nasıl dikdörtgen bölümlere ayırdığına dikkat çekmek olduğunu söyledi. “Onlara bu Mondrian bakışı var ve farklı faaliyetleri bir çeyrek daire içinde izole edebilirsiniz” dedi. “Görmedikleriniz, gördüklerinizden çok daha güçlüdür. Benim işim sana açılış hareketini vermek ve sonra çalışmak zorundasın. Bu yüzden kırpma çok önemlidir. Hikayeyi tamamlayan şeyi kesin. Kuyruğunu sallayan bir köpeğiniz varsa, köpeği veya kuyruğunu kesin. İkisi birden olmasın.”

Camın arkasındaki insanlara değil, pencerelerdeki kir ve çizgilere odaklanacağına erkenden karar verdi. Sonuç olarak, konular genellikle biraz belirsizdir ve onlara resimsel bir kalite verir. Arkadan görülen, saçları toplanmış ve zarif, eski moda siyah bir elbise veya slip giyen bir kadın, mavi bir Windsor sandalyesinden yükselir (veya belki de içine iner). Mercek pencerenin yüzeyine odaklandığında, görüntü dokuyu taklit eden baştan çıkarıcı benekli yüzeyiyle dokuma kağıt üzerinde pastel bir çizim olabilir. Nitekim konusu gereği banyoda gafil avlanmış görünen kadınlarda pastel renklerle benzetmeleri çağrıştırır. gazdan arındırmaGörüntülerinin “anahtar deliğinden” görülüyormuş gibi görünmesini istediğini söyleyen bu mükemmel erkek bakış uygulayıcısı.

Svenson, fotoğraflarının herhangi bir erotik bileşen içermediğini inkar etse de, şüphe götürmez bir şekilde skopofili ile doludur. Bir kanepede uyuyan genç bir adamın tişörtüyle mavi kotunun oturma yeri arasındaki birkaç santimlik çıplak tenini açığa çıkaran bir fotoğrafta görülebilir. Kameraya – ve gözlerimize – izinsiz girmesine karşı savunmasızlığı, görüntünün güçlü bir bileşenidir. Direklerin vurgulanması, yalnızca resmi bir geometrik bileşen eklemekle kalmaz, aynı zamanda aşılmış bir savunma bariyeri görevi görür.

Julie Saul Gallery’deki 2013 sergilerinin açılışından hemen önce bu görüntüleri çevreleyen heyecan, basın ekiplerinin Svenson’ın binasının önünde kamp yapmasına yol açtı. “Çok çılgınca oldu” dedi. Fotoğraflardaki kişiler kolayca tanımlanamasa da incindiklerini söylediler.

Svenson, “Pek çok insan evlerindeyken pencerenin bir duvar olduğunu düşünüyor” dedi. “Odaya davetsiz geldim. Kentsel bir durumda, bir kamera merceğindeki gibi istiflenmiş bu filtre katmanlarına sahibiz. Köpeği gezdirirken bir filtreniz var, sokakta alışverişe çıktığınızda başka bir filtreniz var. Belki de evde olmak için sıfır filtreniz vardır.” İnsanları evlerinde vurarak, şehir sakinlerinin ortak bir mahremiyet yanılsamasıyla yakın çevrede bir arada yaşamalarına olanak tanıyan bir geleneği bozdu.

Sanatçı, kamusal alanda gizlice yakalanan insanların fotoğraflarının çoğunda çıplak yüz ifadeleri arar ve toplumsal benlik sunumunun maskesini düşürür. Walker Evans Gizli Metro Portreleri (yayınlamak için 25 yıl beklediği) ve Philip-Lorca diCorcia’nın açık sözlülüğü Times Meydanı “Kafalar” (Svenson aleyhine açılana benzer bir davanın başarısız olmasıyla sonuçlanan) bu kategoriye girer. Svenson’lar farklı. Yüzlere bakmadım” dedi.

Bir zemin lambasının loş ışığında uzun bir tutam saçını burgulayan bir kadın, Whistler’a yakışır bej ve kahverengi bir komodindir; büyüleyici tür sahnesi, kadın konusu hakkında hiçbir bilgi vermiyor. Hafifçe aydınlatılmış herhangi bir iç mekanı bir veya iki kişiyle Vermeer’e benzetmek cezbedici bir şekilde kolaydır, ancak bu görüntülerin bazılarındaki benzerlikten kaçınmak zordur. Başında havlu olan bir kadın, telefonuna bakmasaydı, Vermeer’in İnci Küpeli Kızı olabilirdi.

Yine de, ihlal edici bir havayı koruyorlar – Hitchcock’un “Arka Pencere”sini ürkütücü yapan gözetleme kabuğunun kalitesi. Sokak fotoğrafçıları, şüphelenmeyen öznelerini kamusal alanlarda yakaladıklarında, bazı eleştirmenler, uygulamanın etik açıdan sorgulanabilir olduğuna itiraz ediyor. Böyle insanları evde rahat rahat izlemek ne kadar sorunlu?

Davanın fırtınasını ateşleyen görüntü, sarışın kızını tutan bir anneyi gösteriyor. Svenson, yasal belirsizlik nedeniyle bunu 2015 yılında yayınladığı 42 resimlik kitaptan çıkardı. İmrenilen çekimi yapmadan önce, çocuğun saçlarının sarı bir çağlayanla dökülmesini uzun süre bekledi. “Onun düşen bir melek olmasını istedim çünkü bunu gördüm” dedi.

Ama artık işine tartışmanın hararetinden daha farklı bakabiliyor. Görüntülerden korkuyu ayırmak zor oldu” dedi. “Onu korku tetikleyici etkisi olmadan ancak son zamanlarda görebildim. Yanımda olduğu için gerçekten çok mutluyum.”