“Büyük Çek Piyano Döngüsü” Carnegie Hall’da

yüzelli

New member
13 parça arasında favoriniz var mı?

Hepsini çok farklı şekillerde seviyorum ama bir parça var, dokuzuncusu “Serenade”. Dvorak’ın gerçek güçlerinin harika bir örneği. O kadar önemsiz bir parça olarak başlıyor ki, gitar eşliğinde sevilen birine serenat yapan çok basit bir melodisi var. Başlangıçta neredeyse hiç uyum yok ve merak ediyorsunuz, gerçekten öyle mi?

Tabii ki, aniden armonileri değiştirdiği ve çok daha zengin olduğu için değil. Dua duygusu olan bir tür yavaş Sicilya ya da gerçekten güzel bir aşk şarkısı, hayal edilebilecek en hassas olan orta bölüme geliyor. Aynı melodik malzemeyle oraya nasıl geldiği merak ediliyor. Bana göre, çok basit bir fikri gerçek bir mücevhere dönüştürmek gibi bir yeteneği var.

Dvorak, Brahms’a kıyasla her zaman biraz acı çeker çünkü onlar çağdaştı ve birbirlerine hayrandılar. Brahms’ın müzikte bariz bir kontrpuan ve direnci var, her seste çok fazla zenginlik olduğunu her zaman hissediyoruz. Dvorak’ta buna sahip değilsiniz ve müziği yutmanın biraz fazla kolay olduğunu hissediyorsunuz. Tüm bu incelikleri ortaya çıkarmak sanatçıya kalmış.

Oyununuza dünyayı yansıtmak sizin için daha mı önemli hale geldi?

Bu programla çok özel bir şey oldu. Yaptığımız müzikle ve dünyada olup bitenlerle alakalı bir sohbet bulabilirseniz, bu harika ama ben her zaman bir şeyler aramak istemiyorum. Fabrikasyon olabilir.

Janacek şimdi benimle konuşuyordu. Pek çok kişi gibi, ben de dünyanın bu bölgesinde olduğum için olanlardan etkilendim. Norveçliler olarak Rusya’ya komşu bir ülkeyiz, bu gerçekten her yerde pek çoğumuzu etkiledi; Amerika Birleşik Devletleri’nde de tabii ki, ama belki de dünyanın o bölgesinde daha da fazla.