Çin’in demiryolu işçilerinin unutulmuş hikayesi Teksas tozundan yükseliyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Erkek bedenlerinin “belirli ritüeller ve kodlanmış faaliyetler içinde nasıl işlev gördüğüne” olan ilgisi, değer sistemlerini toplumsal cinsiyet etrafında sorgulayan Marina Abramovic, Adrian Piper ve Patty Chang gibi sanatçılardan ilham aldı. Erkek kabadayılığını takip etmekle daha az ilgilendiğini söyledi. Kendini sanat için çekmiş olan Chris Burden ve Vito Acconci gibi performans sanatçıları.

Tam, “Burden ve Acconci gibi sanatçılar her zaman bir vücudun dayanabileceklerinin sınırlarını test ettiler. Bu tür işleri asla yapamayacağımı hissettim çünkü hiçbir şey yaşadığımı hiç düşünmemiştim.” kendi sıkıntısı.”

Bu olumsuzluklar, Covid-19 zemininde yaratılan kovboy sanat eserlerine de yansıyor. Eski Başkan Donald J. Trump gibi liderlerin Covid-19’u “Çin virüsü” olarak adlandırdığı salgın sırasında Tam’ın Asya karşıtı ayrımcılıkla mücadelede kendi deneyimleri, onu kendi kimliği hakkında daha derin düşünmeye sevk etti. Geçen yıl Asyalı Amerikalılara yönelik bir şiddet dalgası sırasında bulunmasına yardım etti. Ayrımcılığı DurdurAsyalıfarkındalık yaratmak ve ırkçı nefreti önlemek için becerilerini kullanan sanatçılar ve kültür çalışanlarından oluşan bir koalisyon.

Los Angeles galerisi aracılığıyla Tam’i temsil eden bir satıcı olan Young Chung Milletler Topluluğu ve Konsey, sanatçının utangaç kişiliğinin aldığı cesur riskleri gizlediğini söyledi. “Kendi işi içinde, ele alınması gereken farklılığın görsel bir işareti haline geliyor.” Galeriye göre, Tam’in alıcılarının çoğu müzeler. Videoların diğer medyalardan daha küçük bir pazarı var, bu nedenle sanatçı gelirini öğretmenlik işleriyle tamamlıyor. Yakın zamanda Houston’daki Rice Üniversitesi’nde Görsel ve Dramatik Sanatlar Bölümü’nde yardımcı doçent oldu.

Ve şimdi Teksas’ı evine çağıran Tam, hikayenin tamamının Çinli demiryolu işçilerinin anlatıldığı gibi anlatıldığından emin olmak zorunda hissediyor.

Tam, “Bu sadece basit bir temsil meselesi değil ve bu Çinli göçmenleri Batı anlatısına yeniden dahil etmek değil. Mesele boşluğu doldurmak değil, boşluğu hissettirmekle ilgili.”

Şefkat, zikir taşını tutan eldir

7 Mayıs’a kadar Ballroom Marfa, 108 East San Antonio Street, Marfa, Texas; ballroommarfa.org.