Dave Attell, Carolines’e sıcak (ve komik) bir veda ediyor

yüzelli

New member
Bir komedi kulübünün ölümünü nasıl onurlandırırsınız? Önce öldürürsün.

Dave Attell, Cuma gecesi geç saatlerde Carolines on Broadway’de otuz yıl sonra kapanan son manşet şovunda sahneye çıktığında, can alıcı noktaları püskürterek, ön sıraları kızartarak ve gürültülü İzleyicilerin onun olduğunu bildiğinden emin olarak işi çabucak bitirdi. tarihin bir parçası. Attell, dört nala koşan bir teğet halinde, gülmeyen herkesi ayrılmaya çağırdı. “Bir masa ve sandalye alın çünkü burayı boşaltmamız gerekiyor” dedi.

Attell, Rockettes’ten çok daha kirli bir şey isteyen izleyiciler için bir tatil geleneği olarak son 13 yıldır Noel ve Yeni Yıl arasında Carolines’da performans sergiliyor. Bu sefer, efsanevi bir komedi alanının ortadan kayboluşunu kutlamak için virtüöz ölü ritimlerine içten, hatta melankolik tonlar karıştırdı. Ancak komedyenler farklı şekilde yas tutar. Bir garson sahnenin yanından kapıya doğru yürürken, imza niteliğindeki siyah bir ceket ve beyzbol şapkası giymiş Attell, ona nereye gittiğini sordu ve şakadan önce durdu: “İşsizlik.”

Vasiyetini yazan bir drama kraliçesi gibi, New York durmadan ve yüksek sesle ölür. Bu şehrin sevilen bir parçası için diş gıcırdatmadan gün geçmiyor. Her kapalı lokanta bir çağın sonudur. En sıradan ve öngörülebilir son, yani bir Broadway performansının sonu, kapsamlı bir vicdan muhasebesinden ve halka açık bir otopsiden geçer. Bu bana (çoğunlukla) mantıklı geliyor. Her şeyin sonunu işaretlemek sağlıklıdır ve büyük bir finalden daha iyi ne olabilir? Ama duygusallaşamayacak kadar uzun süredir bu dinamik şehirde şov dünyasının haberini yapıyorum. Kurumları aşırı derecede fetişleştirmemeliyiz. 29 yıl aradan sonra önümüzdeki ay sona erecek olan “Stomp” un mirasından biri de kendi tiyatrosunda yapılmayan tüm gösterilerdir. değişim iyidir.

Yine de, Times Meydanı’nın parlak ışıklarına alışmanız için size bir şans veren dik bir yokuş olan Caroline’s’in merdivenlerini son kez inerken biraz melankoli hissetmekten kendimi alamadım. Carolines teknik olarak gitmedi; Yılbaşı gecesi bir final gösterisinin ardından New York Komedi Festivali ve diğer isimsiz projelerin yapımcılığını üstleniyor. Bununla birlikte, sahne arka planı, tabureler ve kulübün yakında Jamestown, NY’deki Ulusal Komedi Merkezine taşınacak olan diğer bölümleri göz önüne alındığında, bu alanın kaybı önemlidir.

Caroline’s 1981’de Chelsea’de açıldığında (sonraki on yıl içinde Theatre District’e taşınmadan önce iki evi vardı), New York’un komedi kulüpleri aslında, düşük ücretli ya da ücretsiz çizgi roman setleriyle tıklım tıklım faturalar sunan sahneleri olan dalış barlarıydı. Zamanı gerçekten gerçekleştirmek isteyen şakalar yapmak için. Caroline’s yeni bir model tanıttı: daha köklü yeteneklerden saatlik ücretler, daha fazla maaş günü ve daha lüks bir atmosfer. Peluş halılar ve giyinme odası vardı. Çizgi roman, bir tuğla duvar yerine, ustaca birkaç parçanın eksik olduğu bir dama tahtası deseniyle karşı karşıya kaldı. Late Night With David Letterman’ın yapımcısı Robert Morton, The Times’daki 1985 tarihli bir makalesinde, Caroline’s’ı “ilk yuppie komedi kulübü”, belki de bu kelimeyi bir iltifat olarak kullanan son kişi olarak tanımladı.

Birçoğu kulübe 90’ların ortasında sona eren televizyon programı Caroline’s Comedy Hour aracılığıyla tanıtıldı. Etkileyici dizilişleri, modern bir stand-up tarihi sunuyor. 1992’deki bir bölümde Attell, Dave Chappelle, Louis CK, Jon Stewart, Susie Essman ve Colin Quinn ile birlikte göründü.

Caroline’s’ın Broadway’in kalbinde olması önemliydi ve kökleri vodvil ve âşık şovlarına dayanan, o zamanlar tiyatro ve sinemanın eleştirel saygısını nadiren yöneten bir sanat formu olan stand-up’a bir sınıf havası getirdi. Kulübün kurucusu Caroline Hirsch, stand-up profilinin yükselmesinde kilit rol oynadı. Hatta Disney’in mahalleye gelmesinden sadece birkaç yıl önce açılan Times Meydanı’nın dönüşümü için sahnenin hazırlanmasına yardım ettiğini bile iddia edebilirsiniz.

Gösteriden önceki Cuma günü kulüpteki en unutulmaz gecelerini sorduğumda Hirsch, Robin Williams’ın bir Jeff Garlin setini devraldığı zamanı, Kevin Hart’ın bazı ilham verici konuşmaları ve bir dizi performansıyla hatırladı. Ayrıca, John Witherspoon onun hakkında bir fıkra anlattığında Don King’in kulübe nasıl girdiğine dair bir hikaye paylaştı. Anılarınızın altı çizildi Carolines’in gerçek anlamı: orada yaşadığı çok sayıda unutulmaz deneyim. Benim payımdan fazlası vardı.

Caroline’s, Dick Gregory, Richard Lewis ve Damon Wayans gibi usta yıldızları gördüğüm tek yerdi. O, Saturday Night Live’a çıkmadan önce, Michael Che’yi orada yakaladım. Ve özel bir etkinliği olmadan yıllar önce, Ricky Velez’in onu elektrikli bir açılış seti yaparken izledikten sonra bir tane alacağını biliyordum. Bir Tiffany Haddish şovunun en akılda kalan kısmı, seyirciler arasında Whoopi Goldberg’i gördüğünde ve emektar yıldızı çocukken televizyonda görmenin ne kadar önemli olduğunu ağlayarak anlatmasıydı.

Caroline, ayırttığı çizgi roman türleri konusunda dogmatik değildi. Markasına zarar verebilecek kendine ait bir tarzı yoktu, ancak çeşitli yaşlardan, geçmişlerden ve stillerden gelen yeteneklere sahip olduğu için onu öngörülemez hale getirdi. Bo Burnham, kariyerinin başlarında orada bir albüm kaydetti ve Phoebe Robinson, Caroline’s’de bir komedi sınıfına başladı.

Gördüğüm en komik şovlardan biri Rory Scovel’in Caroline’s’da bir saat oynamasıydı. John Mulaney, şöhret ve bağımlılıkla ilgili oyunlarla arenaları gezmeden on yıl önce, Caroline’da evliliği ve alkolizmi hakkında şakalar anlatarak çok komik bir saat geçirdi.

Caroline’ınki de tuhaf rezervasyonların üzerinde değildi (Larry “Bud” Melman orada oynadı). Bir keresinde 13 yaşındaki bir çocuğun stand-up gösterisi yaptığını gördüm ve ayrıca 7 yaşındaki kızımı bir Ron Funches şovuna götürme hatasına düştüm, şakalar çok kirli olduğunda fırtına gibi esiyordu.

Akşamın sonlarına doğru Attell, açılış performansları olan Ian Fidance, Jordan Jensen ve Wil Sylvince’den sahnede kendisine katılmalarını istedi. Attell kalabalığa dönüp tuhaf bir formaliteyle “Girebilir miyim?” diye sormadan önce boğuştular.

Ahlaksız şakalar arasında basit, hüzünlü şarkılar çaldı. Enstrümanın sesinin hüznüne dikkat çekti. Sonra ceketini açtı ve ikinci bir kayıt cihazı çıkardı, sarı olan. Bu huysuz, kır saçlı efsanenin iki parlak renkli ıslık çaldığını görmek başlı başına bir şakaydı. Ayrıca, Attell’in sık sık taklit edilen sunumunun kendi müzikalitesine sahip olmasına rağmen, belirli duygu türlerini ifade etmeye gelince, hiçbir şakanın inançla çalınan birkaç notayla karşılaştırılamayacağını da hatırlattı.

Daha sonra Caroline Hirsch’e sahneye el salladı, ona “bir güç” dedi ve “hepimizi daha iyi yaptığı” için ona teşekkür etti. Anı “acı tatlı” olarak nitelendirdi ve gelecekte daha fazla şov yapacağını söyledi. Sonra herkes anı anmak için sahnede selfie çekti ve beceriksizce sahneden indi.