David Adjaye, suiistimal iddiaları bildirildikten sonra rollerini bırakıyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Smithsonian’ın Washington DC’deki Ulusal Afro-Amerikan Tarihi ve Kültürü Müzesi’ni tasarlayan Ganalı-İngiliz ünlü mimar David Adjaye Salı günü çeşitli ofislerinden istifa etti. Financial Times bildirdi üç eski çalışanın onu cinsel taciz ve suistimalle suçladığını söyledi.

Bay Adjaye, Londra Belediye Başkanı’nın Mimari Danışmanı görevinden istifa etti ve görevine devam etti. bir İngiliz Holokost anıtı Financial Times’ın, adı açıklanmayan üç kadının “kendisini ve şirketini – cinsel saldırı ve cinsel taciz iddialarından zehirli bir çalışma kültürüne kadar – yıllarca kontrol edilmeyen çeşitli sömürü biçimleriyle suçladığını” bildirmesinin ardından askıya alındı.

Adjaye Salı günü yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı. Bir iletişim ve kriz yönetimi şirketi olan Kendal Danışmanlık tarafından yayınlanan açıklamada, “Cinsel suistimal, taciz veya suç teşkil eden herhangi bir iddiaya şiddetle karşı çıkıyorum” dedi. “Bu iddialar doğru değil, beni ve ailemi rahatsız ediyor ve savunduğum her şeye aykırı.”

Bay Adjaye, “tamamen rızaya dayalı olsa da profesyonel ve özel hayatım arasındaki çizgileri bulanıklaştıran ilişkilere girdiğimi söylemekten utandığını” ekledi.

Kendal Danışmanlık sözcüsü, bu profesyonel yardımın neleri içereceğini açıklamayı reddetti ve bunu kişisel bir mesele olarak nitelendirdi.

Bay Adjaye’nin Washington’daki National Mall’daki ünlü Afro-Amerikan Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi için yaptığı tasarım, onu dünyanın en çok aranan mimarlarından biri yaptı. Görevleri şunları içerir: Gana Ulusal Katedrali; Nijerya’da Afrika sanatını sergileyen bir müze; Ve Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi’de çok dinli bir merkez.

Adjaye yaptığı açıklamada, iddiaların “dikkat dağıtmaması” için törensel rollerden ve kayyımlıklardan da ayrıldığını söyledi.

2022’de Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Bay Adjaye’yi 42 tasarım savunucusundan oluşan bir panele atadı Bir basın açıklamasına göre, belediye başkanına “yeni binaların ve kamusal alanların tüm Londralılara fayda sağlamasının” nasıl sağlanacağı konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. Yönetim kurulundan istifa etti.

Belediye başkanı sözcüsü bir e-postada “Sir David Adjaye tasarım savunucusu rolünden emekli oldu” dedi.

Londra’daki Birleşik Krallık Holokost Anma ve Eğitim Merkezi’ni denetleyen Birleşik Krallık departmanı sözcüsü, bir e-postada hükümetin “iddialardan haberdar olduğunu” ve Adjaye’nin mimarlık firmasıyla görüştüğünü söyledi. Sözcü, “Sir David’in, gündeme getirilen sorunlar çözülene kadar Birleşik Krallık Holokost Anma Vakfı projesine dahil olmayacağını doğruladılar” dedi.

Financial Times, kadınlardan birinin Bay Adjaye’nin 2019’da Johannesburg havaalanındaki bir tuvalet de dahil olmak üzere kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia ettiğini bildirdi. Kadının Bay Adjaye’nin şirketine şikayette bulunmaya çalıştığını ancak endişelerinin dikkate alınmadığını söylediği bildirildi. Bay Adjaye gazeteye, tuvalete saldırı iddiası da dahil olmak üzere tüm iddiaları reddettiğini söyledi.

Haziran ayında, Bay Adjaye Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk konut kulesini açtı. 130 William, Manhattan’da. onda da var Harlem’de önerilen yeni Stüdyo Müzesi’ni tasarladıA Cleveland için Nehir Kenarı Ana Planı ve onunla meşgul Princeton Üniversitesi Sanat Müzesi’nin Yeniden İnşası.

Bay Adjaye, önemli komisyonlar almanın yanı sıra, son on yılda mimarlar arasında kadınlar da dahil olmak üzere yeterince temsil edilmeyen grupların haklarının önde gelen bir savunucusu olmuştur. 2017’de Dezeen ile röportajbir çevrimiçi tasarım dergisi, “kadınların hala toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele etmesini yorucu bulduğunu” söyledi.

“21. yüzyılda yaşıyoruz. Bu o kadar eski bir hikaye ki, bunu artık aşmış olmalıyız. Bir erkek olarak utanıyorum.”