Dayanita Singh’in uygulamalı fotoğrafçılığı – Haber

OgreMan

Global Mod
Global Mod
1980’lerin başında her kış, Hindistan Kalküta’dan sağlam bir otobüs, taşra şehirlerinde bir konser turuna çıkardı. Gemide Kuzey Hindistan’ın en iyi klasik müzisyenlerinden bazıları, şarkıcı Girija Devi, flütçü Hariprasad Chaurasia ve tabla sanatçısı Zakir Hussain gibi dünyaca ünlü sanatçılar vardı.

Yakın seyahat ettiler. Müzisyenler otobüsün arkasındaki şiltelerde kestiriyor, yol kenarında doğaçlama kriket maçları yapıyor ve otel odalarında veya Spartalı yurtlarda konser sonrası müzik seansları için bir araya geliyorlardı.

Bunların arasında bir aykırı değer vardı: Dayanita Singh, sonra 20’li yaşlarının başında bir kamera ile bir tasarım öğrencisi. 1981’den 1986’ya kadar altı yıl boyunca müzisyenlerle birlikte at sürdü, tartışmalarına ve küçük sohbetlerine tanık oldu, onları Green Rooms’ta bitirirken izledi ve fotoğraflarını çekti.

Singh, dünyanın en saygın fotoğrafçılarından biri haline geldi ve Hasselblad Ödülü 2022, önceki ödülleri arasında Wolfgang Tillmans, Cindy Sherman ve Henri Cartier-Bresson yer alıyor. Nesiller boyunca ailelerin fotoğraflarını çekiyor; Esnaf, sosyete hanımları ve öğrenciler, genellikle gruplar halinde, sohbetin ortasında; tozlu klasörlerle dolu dosyalama odaları; ve subtropikal modernist binalar.

Ancak 61 yaşındaki Singh, geçtiğimiz günlerde Delhi’deki evinden bir video aracılığıyla yaptığı bu müzisyen turlarının, işinin temel değerlerini aktardığını söyledi. “Hayatı öğrendim” dedi. Müzisyenler arasındaki saygılı eğlenceyi, dinleyicilere karşı cömertliklerini, günlük uygulama ahlakını özümsedi. “Bütün bunlar benim eğitimim oldu” dedi.

şarkılar Şimdiye Kadarki En Büyük Sergi “Kameramla Dans Etmek” şu anda 19 Mart’a kadar Münih’teki Museum Villa Stuck’ta sergileniyor. Her zaman yakın hissettiren ama asla merak uyandırmayan içgüdüsel olarak oluşturulmuş siyah beyaz görüntüler ve çalışmalarında tekrar eden temalar ve karakterler gibi imza estetiğini sergiliyor. Delhi’de bir mezarlıkta yaşayan bir Hicret ya da üçüncü cinsten olan arkadaşı Mona Ahmed gibi. Ama aynı zamanda otobüsten ve ilk kez gösterdiği diğer biçimlendirici deneyimlerden de yararlanıyor.

Sergi ayrıca Singh’in yaratıcı üretim ve sunum tekniklerini de sergiliyor: hareket ettirilebilen ve yeniden düzenlenebilen birden fazla fotoğrafı gösteren menteşeli tik yapılar; her tarafında resimler olan küp kuleler; değiştirilebilir mahkeme kartları içeren kutular; ve Hibrit”kitap nesneleriduvarda veya müze dükkanında eşit derecede iyi çalışır. Bu yöntemleri yaklaşık yirmi yıldır geliştirdi ve çalışmalarını esnek, erişilebilir biçimlerde sergiledi.

Bu yöntemleri yaklaşık yirmi yıldır geliştirdi ve çalışmalarını esnek, erişilebilir biçimlerde sergiledi. Singh’in erken dönem fotoğraflarının dahil edilmesi, kariyerinin anlaşılmasını tamamlıyor, tarzının nasıl ortaya çıktığını ve Ahmed gibi tekrar eden karakterlerin ilk olarak nasıl ortaya çıktığını gösteriyor ve 1990’ların küreselleşmesinden önce belirli bir Hindistan’a kişisel bir daldırma sunuyor.

Singh için, erken dönem çalışmalarını karıştırmak boş bir uğraş değildi, ancak kendini bir fotoğrafçı olarak görmeden önceki bir zamandan ve o zamanlar erkeklerin egemen olduğu Hint fotoğrafçılık sahnesinde genç benliğiyle karşılaşması çok az onay aldı.

Singh, “Bu fotoğrafları çektiğimde iyi bir fotoğrafçıydım!” dedi. “Ama bilmiyordum ve başka kimse böyle görmedi.”

2020’deki koronavirüs kilitlenmelerine kadar eski iletişim sayfalarını tarayıp büyütebildi ve değişiklikleri tasavvur edebildi. “GöreceğizGeçen yıl yayınlanan 100’den fazla eski görseli bir araya getiriyor ve sergide de yer alıyor. Kenarlık veya metin olmaksızın görüntüler titreşiyor: müzisyenler, yurtlardaki gençler, solgun iç mekanlardaki yaşlılar, polis memurları, sokakta tıraş olan bir adam, düğünler, cenaze töreni.

Singh daha sonra kendi başlarına klasik olarak kabul edilen bazı ünlü fotoğrafları çekti: örneğin Ahmed’in bazı portreleri; annesi Nony Singh’in ve kendisinin fotoğrafları; Varanasi’de bir aşramın terasından atlayan genç bir kadının 1999 tarihli görüntüsü; ya da yatakta, yorgunluktan ya da can sıkıntısından başı yastığa gömülmüş bir kız, 2007’den.

Ama senin öyle görünmeni istemiyor. Singh, “Tek iyi resimle ilgilenmiyorum bile” dedi. “Gerçekten, sonsuza kadar yeniden düzenlenebilen sekansla ilgili.”

Buna göre, o ayrıldı geleneksel fotoğrafçılık yapma ve satma yöntemleriyle. Eserlerini imzalı ve numaralı gümüş baskılarda satın alamazsınız. Bunun yerine, Alman yayıncı Steidl ile çalışıyor ve ofset baskı tekniklerini kullanarak fotoğraf koleksiyonları üretiyor, bazıları alıcının karıştırıp eşleştirebileceği ahşap kutularda istiflenmiş, bu da çalışmayı uygun fiyatlı ve Singh’in bakış açısından canlı kılıyor.

Singh, pazarın fotoğrafçılığı mesleğiyle çelişen bir lüks haline getirdiğini söyledi. “Hangi sanat fotoğraftan daha iyi yayılır?” dedi. “Yine de fotoğraf, sanat dünyasının ona değer vermesi yönündeki diktalarıyla sınırlandırılmıştı – neredeyse kesiliyordu.”

o birlikte çalışıyor Frith Sokak Galerisi, Londra’da ayrıca kutularını ve “kitap objelerini” doğrudan etkinliklerde satıyor. Arkadaşlarından ve destekçilerinden oluşan kendi koleksiyoncu tabanını ve bağımsızlığını bu şekilde geliştirir. “Geleneksel sanat piyasasına bağlı değilim” dedi. “Bir sanatçı olarak benim için büyük bir özgürlük.”

Singh’in eleştirisi sadece ekonomik değil. Fotoğrafın gücünü yan yana ve kombinasyonda, kalıpları tanımada, şiirsel ve duygusal bağlantılar kurmada ve ardından yeni bakış açıları ortaya çıkarmak için her şeyi yeniden karıştırmada bulduğunu savunuyor.

Fotoğraflarınız isimsiz. Bunun yerine, o ana uygun görünen fotoğrafları kategorilere ayırdığı, genellikle “müzeler” olarak anılan “Küçük Hanımlar Müzesi”, “Dosya Müzesi”, “Dans Müzesi” gibi grupları belirliyor. Bir resim bir “müzeden” düşüp diğerinde görünebilir; tamamen yeni “müzeler” ortaya çıkabilir ve yeniden yok olabilir. Ne kadar çok fotoğraf çekerse, o kadar çok olasılık.

Filmin yanında dijital kameralarla çalışmasına rağmen, elleri ve makasıyla çalışmak için bir dijital iletişim sayfası yazdıracak. Singh, “Ben dokunsal bir insanım,” dedi. “Fiziksel nesnelere ihtiyacınız var.”

Kameramla Dans Eden Sergi ilk kez geçen yıl Berlin’deki Gropius Bau’da gösterildi.küratörlüğünü müzenin eski müdürü Stephanie Rosenthal’ın üstlendiği sergi. Bir telefon görüşmesinde Rosenthal, Singh’in fiziksel yaklaşımı, izleyiciler için arzuladığı uygulamalı deneyim ve fotoğrafların içeriği arasında bağlantı kurdu.

Rosenthal, “Kamerayla ilişkisi çok fiziksel,” dedi. “Fotoğraflar genellikle insanlar arasındaki bağlantıyı gösteriyor: saç taramak, dans etmek, birlikte uzanmak. Sanat tarihi kategorilerinin ötesinde düşünürseniz, çalışmaları daha çok biz insanlar ve birbirimizle olan ilişkimiz hakkındadır.”

Singh, kamera bilincine sahip olarak büyüdü: annesi Nony, onu sık sık fotoğrafladı ve bu da onu umutsuzluğa sürükledi. Singh, “Kamera önünde olmanın garipliğinin çok farkındayım,” dedi. Ama aynı zamanda Nony’nin akıcı bir küratör olarak yaptığı albümleri ve masa üstü fotoğraf derlemelerini de tanıdı. “Birisi ölür, onun resmini koyarsın; Singh, bir amcadan hoşlanmıyorsanız, fotoğrafını çekin” dedi. “Hikayenizin haritasını çıkarmaya devam edebilirsiniz.”

1980’lerin sonunda Singh, New York’taki Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nde eğitim gördü. Hindistan’a döndükten sonra kısa bir süre foto muhabiri olarak çalıştı, ancak yabancı editörlerin ya egzotik bir Hindistan’a ya da sefil yoksulluk görüntülerine can attığını gördü. Aile portreleri için gazeteciliği bıraktı. “Yıllarca aynı insanlara geri dönebilir ve onlarla çok yakın bir ilişki kurabilirim” dedi.

2001 yılında Singh yayınladı “Ben Mona Ahmed” — bir dönüm noktası kitabı ve yavaş yavaş fark edilen, derinlemesine işbirlikçi bir portre. Kitabın yayınlanması Ahmed’in yaşadığı mezarlıkta gerçekleşti ve proje Singh’in itibarını pekiştirdi. İkili, Ahmed’in 2017’deki ölümüne kadar yakın kaldı.

Singh, “Mona bana alışılmışın dışında nasıl yaşanacağını gösterdi,” dedi. Mona Ahmed Dersi, Hasselblad para ödülü ile Hindistan’da kurduğu fotoğrafçılık üzerine bir dizi dersin adıdır.

Sahayı daha da ileriye taşımayı planlıyor. Kameramla Dans Etmek, Singh’in kitap nesnelerine adanmış tüm bir galeri dahil olmak üzere Villa Stuck sergi direktörü Helena Pereña’nın yönetiminde Münih’te yeniden düzenlendi. Daha sonraki duraklarda tekrar dönüşecek MÜDAM Lüksemburg’da ve Serralves Çağdaş Sanat Müzesi Oporto, Portekiz’de. Ne yazık ki, sigorta ve sendika kuralları, Singh’in tercih edeceği gibi sergilerin küratörler veya güvenlik görevlileri tarafından anında değiştirilemeyeceği anlamına geliyor. “Kelimenin tam anlamıyla canlı bir parça olurdu” dedi.

Yine de, heterodoks fikirlerinin doğrulandığını hissediyor. 2019 yılında Modern Sanatlar Müzesi direktörü Glenn Lowry’nin, BBC podcast’ine anlattı “Museum of Chance” enstalasyonunun MoMA koleksiyonundaki favori eseri olduğunu, çünkü sürekli değişebileceğini söyledi. Singh, “Asla üstesinden gelemedim!” dedi. “Bu, müzelerin benim eleştirimi kabul ettiği anlamına gelmeli.”

Dayanita Singh: Kameramla dans ediyorum
19 Mart’a kadar Münih’teki Villa Stuck’ta; villastuck.de.