Edward Kaprov’un Ukrayna’daki savaşa dair güçlü görüntüleri

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Son 16 ayda Ukrayna’dan gelen haberler o kadar yoğun ve kapsamlıydı ki, sanki savaş tepesine kadar işlenmiş gibi görünebilir. Ancak savaştan ortaya çıkan film ve fotoğraf zenginliğine rağmen, en önemlisi savaş fotoğrafçılığı eksikliği olmak üzere önemli boşluklar vardı.

Bu, girişimden çok, cepheye gitmenin zorluğundan kaynaklanmaktadır. Fotoğrafçılar genellikle basın turlarıyla sınırlıdır ve bilindiği gibi sıfır çizgisinden oldukça uzakta tutulurlar. Bu nedenle savaştan çıkan en akılda kalan fotoğraflar sivil yönü, kentsel yıkım ve insani maliyetidir.

İsrailli serbest fotoğrafçıdan yeni bir fotoğraf sergisi Edward Kaprov Burada önemli bir katkı sağlıyor ve cephedeki savaşın zamansız görüntüleriyle karakterize ediliyor.

48 yaşındaki Kaprov, meslektaşlarının Ukrayna’daki savaşın bugüne kadarki en etkileyici resim koleksiyonlarından biri olarak tanımladığı, çoğunlukla askerlerin, sağlık görevlilerinin, morg çalışanlarının ve birkaç sivilin portrelerini içeren görüntüler üretmek için 1851’de icat edilen en eski fotoğraf tekniklerinden biri olan ıslak plaka kolodyum fotoğrafçılığına yöneldi.

A4 boyutunda cam plakalar üzerinde benzersiz görüntüler oluşturan ıslak plaka fotoğrafçılığının, dijital çağda ve savaş alanında saçma sapan karmaşık ve hantal bir yöntem olduğunu, ancak her türlü kişisel ve tarihsel bağlantı için kullandığını belirtmekten hoşlanıyor.

Fotoğrafla belgelenen en eski savaşlardan biri, 19. yüzyılın ortalarındaki Kırım Savaşı’ydı. İngiliz Fotoğrafçı Roger Fenton ünlü bir görüntü de dahil olmak üzere, katılımcıları ve savaş manzarasını yakalamak için aynı ıslak plaka tekniğini kullandı, “ölümün gölgesi vadisi.” Kaprov bu hafta bir röportajda “Belirli bir mantıksal döngüyü tamamlamak istedim” dedi.

Kutsal Toprakların var olan ilk fotoğraflarının da aynı teknik kullanılarak yapıldığını sözlerine ekledi.

Sovyetler Birliği’nde doğup büyüyen Kaprov, 30 yıl önce İsrail’e taşındı ve burada bir fotoğrafçı olarak kariyerine başladı. Çalışmalarının çoğu, her ikisini de parçalanmış ütopyalar olarak tanımladığı anavatanı, Sovyetler Birliği ve yerli İsrail temalarına odaklanıyor.

İsrail sınırları boyunca yaşamı belgeleyen yedi yıllık bir proje için ıslak plaka tekniğini kullandı ve Ukrayna’da özel bir şey yaratmanın bariz bir seçim olduğunu hissetti.

“Bu teknik farklı bir şey yapıyor” dedi. “Bu şekilde daha derine inebilirim.”

Bir Ford Transit’i donattı, onu gezici bir laboratuvara dönüştürdü, 300 kilo kimyasal, su ve 100’den fazla cam yükledi ve geçen yıl Rusya’nın büyük çaplı işgalinden kısa bir süre sonra onu Ukrayna’ya sürdü.

Gülerek “tüm özellikleri ve ıslıkları ile” bir akordeona benzettiği bir kutu kamera kullanıyor. Keskin bir görüntü elde etmek için öznenin tamamen hareketsiz veya oturmuş olması gerekir ve fotoğrafçının, emülsiyon cam plaka üzerinde kurumadan önce fotoğrafı geliştirmek için 10 ila 15 dakikası vardır.

Deneklerinin çoğu asker veya ordu mensubu. Çoğu zaman modern savaş fotoğrafçılığında olduğu gibi hareket halinde değil, konumlarında, tanklarında ve zırhlı araçlarında, siperlerde veya ağaçların altında fotoğraflanıyorlar.

Daha uzun pozlama süresiyle net bir görüntü elde etmek için sürecin gerekli bir parçası olan hareketsiz bir ortamdasınız. İzleyici, öznenin yüzünün keskin netliği, bir sigaranın beyazlığı veya bir göz parıltısıyla büyülenirken, çevre ve hatta yoldaşlar zamansız, başka bir dünyaya ait bir manzarada bulanıklaşıyor. Bazı görüntüler unutulmaz: bir cesedin üzerine eğilmiş ve kameraya bakan bir morg doktoru, siperde sigara içen bir asker, harabelerde kucaklaşan yaşlı bir çift.

Kaprov, “Onlara baktığınızda, ilk bakışta bunun 100 yıl önce olduğu izlenimini ediniyorsunuz.” dedi. Daha yakından bakıldığında, askerlerin modern silah ve teçhizata sahip olduğu ortaya çıkıyor. “Seyircinin kafasını karıştırmak istiyorum” diye devam etti. “Onları önceki savaşlarla karşılaştırmak istiyorum çünkü aslında hiçbir şey değişmedi. Silahlar ve cep telefonları değişmiş olabilir ama savaşın doğası değişmedi.”

Rusya geçen yıl Ukrayna’yı işgal ettiğinde, Kaprov’un bir görevde olmasa da savaşı takip etmek için oraya gideceğinden hiç şüphesi yoktu. Editörden geri bildirim veya mali destek almadan, kendi deyimiyle “takıntılı gibi” çalışarak tek başına çalıştı.

“Sanki savaş benim evime geldi, benim halkım” dedi. “Aslında, her iki tarafta da benim adamlarım.”

Aile geçmişi onu son derece kişisel kılıyor. Büyükanne ve büyükbabası Zhytomyr, Ukraynalıydı ve Rusya’nın Chelyabinsk şehrinde doğup büyüdü. Doğduğunda hepsi tek bir ülkeydi, Sovyetler Birliği, ama şimdi anavatanı Rusya’nın mevcut liderleri, büyükbabasının ülkesine saldırıyor.

En çok Ukraynalılar acı çekiyor ve Rusya’nın yaptığı doğru değil” dedi. Ama onlar aynı zamanda benim ailem ve arkadaşlarım ve bazı politikacılar anavatanımı çalmaya ve sahip olduğum son şeyi almaya çalışıyor” dedi.

Ukrayna: Kişisel Bir Savaş

23 Temmuz’a kadar SICAK festival, Saraybosna, Bosna Hersek Güzel Sanatlar Akademisi; 9 Ekim – 12 Kasım Musée d’art et d’histoire Baron Gérard, 9 Ekim – 12 Kasım 12 Kasım, Savaş Muhabirleri için Bayeux Calvados-Normandiya Ödülleri Festivali Bayeux, Fransa’da.