Erin Moriarty “erkekler” arasında bir kadın

yüzelli

New member
Erin Moriarty yabancı bir şekilde duraksadı. Ama onu en popüler televizyon programlarından birinin yıldızı olarak tanıdığı ya da onun cazibesine kapıldığı için değil.

Batı Hollywood'da bir açık hava verandasındaki sessiz bir köşe masasında oturuyorduk, burada dikkatli bir garson konuşmanın ortasındaydı ve Amazon'un hit dizisi “The Boys”un yıldızı Moriarty'nin feminizm olduğuna dair inancını anlattığını duydu. “stüdyoların sergilemesi zorunlu bir şey haline geldi.” Tereddüt ederek hızlı bir giriş yaptı ve hızla uzaklaştı.

Gülerek, “'Feminizm' kelimesini duyunca tavrının yavaşlamasını seviyorum” dedi. Siyah buzlu kahvesinden bir yudum aldı ve düşünmeye devam etti.

“Bunun tehlikeli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Aşı yapmadığımız sistemik hastalıklara yara bandı uyguladığımızı hissediyorum.”

“The Boys”un en çok kazanan oyuncusu olan 29 yaşındaki Moriarty, son zamanlarda performans feminizmi ve onu ünlü yapan dizinin gerçekten çözümün bir parçası olup olmadığı konusunda çok düşünmek zorunda kaldı. Perşembe günü 4. Sezonla geri dönen dizi, bir düzeyde, Yedi olarak bilinen ahlaki açıdan ahlaksız süper kahramanlardan oluşan bir ekibin maceralarını konu alan bir hiciv.

Gösteri, genellikle ona eşlik eden kurumsal pandering ve teşhirci feminizm ile birlikte türün steroidal geleneklerini hedef alıyor. Bu eleştirinin çoğu, Moriarty'nin daha çok Starlight olarak bilinen karakteri Annie Ocak'a odaklanıyor.

Ancak dizi aynı zamanda bariz bir şekilde şiddet içeren bir çizgi roman uyarlamasıdır; tüm hayranlar şakayı anlamış gibi görünmüyor. (Moriarty'nin ifadesiyle, “ilacı sindirmeden şekeri sindiriyorlar.”) O ve diğerleri onu internette ve televizyonda taciz etti ve zorbalık yaptı, bu da onun sosyal medyadan geçici olarak çekilmesine ve kariyerinin bittiği korkusuna yol açtı.

Sonuçta onları başarıya ulaştıran şey çalışmaları ve diziye olan inançlarıydı.

Yıllarca boş jestlere tanık olduktan sonra, “Şovmenime güvenmeyi öğrendim” dedi ve bu da çok fazla “koşulsuzlaştırma” gerektirdi. “İnsanların bir kadın karakterle bir şey yapmak istediklerini söyleyip sonra başka bir şey yapmak istediklerini söylemelerine alışkınım.”

Ona göre “The Boys” göze çarpan bir istisnaydı. Gösteri 2018'de gösterime girdiğinden bu yana Amazon'un en popüler dizilerinden biri haline geldi – Nielsen'e göre, 3. Sezonun çıkış yaptığı 2022 yılında The Lord of the Rings: The Rings of Power'ı geride bırakarak en çok izlenen Amazon orijinal dizisi oldu. ”. (Amazon izlenme rakamlarını açıklamayı reddetti.)

Bu arada Starlight, serinin ahlaki merkezidir ve Antony Starr'ın canlandırdığı sosyopat Homelander'la doğrudan tezat oluşturuyor. (Süpermen'in, güpegündüz masum insanları öldüren bir narsist olduğunu hayal edin.)

4. Sezon, aralarında süper kahramanlar Sister Sage (Susan Heyward) ve Firecracker'ın (Valorie Curry) yanı sıra Tilda Swinton'ın seslendirdiği aşk acısı çeken ahtapotun da bulunduğu birkaç yeni, son derece karmaşık kadın karakteri tanıtarak Starlight'ın anlatı yükünü bir miktar hafifletebilir. Ancak Starlight'ın yolculuğu hâlâ hikayeyi yönlendiriyor: Homelander'a karşı feminist bir hareketi teşvik eden ama aynı zamanda “Amerika'nın Sevgilisi” statüsünün kamuoyu önünde ortadan kaldırılmasıyla bir kimlik krizine yol açan Yedi'deki rolünü reddetti. Bu Moriarty'nin iyi bildiği bir duygu.

Moriarty, “Sadece düşünüyorum ki, Tanrıya şükür böyle karakterler var ve Tanrıya şükür o da ortaya çıktı” dedi. “Kendi deneyimlerimi başka nasıl işleyeceğimi bilmiyorum.”

New York'ta büyüyen Moriarty, başlangıçta bir müzik yıldızı olmayı hayal ediyordu. ve yerel bir yapım olan “Annie”de başrolü oynadı. Babası gündüzleri bakımevinde hemşire, geceleri ise blues müzisyeniydi; annesi bir iç tasarım şirketinin ticari bölümünde çalışıyordu. Moriarty 2 yaşındayken boşandılar ve Moriarty, zamanını annesinin Yukarı Doğu Yakası'ndaki dairesi ile babasının Alphabet City'deki dairesi arasında gidip gelerek geçirdi.

Moriarty, 15 yaşındayken “One Life to Live” adlı pembe dizide çok bölümlü bir rol üstlendi. 17 yaşındayken tek başına Los Angeles'a taşındı ve o zamanlar sorunlu olan Pedro Pascal'ın amcasını canlandırdığı kısa ömürlü ABC dizisi “Red Widow”da yardımcı bir rol üstlendi.

Moriarty'den neredeyse 20 yaş büyük olan Pascal, çekimler arasında bir gençle havadan sudan sohbet etme fikrinden korkarak ilk gün sete geldiğini söyledi. Şaşırtıcı bir şekilde, o ve Moriarty, Açlık Oyunları'nı tartışırken konuşmaya başladılar ve Pascal, “onu hemen küçük kız kardeşim gibi benimsediğini” ve “ne kadar kendine hakim, bağımsız, zeki ve komik olduğunu” hemen fark ettiğini söyledi.

Kariyeri bir dizi televizyon ve film rolüyle devam etti; sıklıkla birinin metresini (“The Kings of Summer”, “Captain Fantastic”) veya birinin kızını (“The Watch”, “True Detective”) canlandırdı.

Sonra “Erkekler” geldi.

Moriarty, 2017'de Starlight rolü için seçmelere katıldığında dizinin dizi sorumlusu Eric Kripke, ilk tepkisinin “Bu o” olduğunu söyledi.

Kripke, “Karakter, yazıldığı gibi, tam anlamıyla 'Iowa komşu kızı'ydı ve Erin'in hemen getirdiği şey bu zekaydı” dedi. “O kadar bariz bir şekilde inanılmaz derecede akıllıydı ki, evet, Orta Batılı ve evet, umutlu olduğunu söylemek karaktere inanılmaz bir yaklaşımdı. Ama o saf değil.

Garth Ennis ve Darick Robertson'un çizgi romanlarına dayanarak Kripke tarafından geliştirilen dizi, Annie'nin The Seven'da hayalindeki rolü kazanmasıyla başlıyor. Ancak Deep (Chace Crawford) adlı başka bir üyenin kendisine cinsel tacizde bulunmasının ardından kendisinin ve desteklediği şirketin yozlaşmış olduğunu çok geçmeden fark eder. Görünüşe göre karakterin kadınlara karşı kötü davranışları var ama başından beri bir rol model olarak korunuyor.

Yapım, Starlight'ın korkunç saldırı sahnesine tepkisini filme alırken Kripke, Moriarty'nin karakterinin şokunu ve dehşetini aktarmasını izledi. Kendisini bu durumdan nasıl kurtaracağına dair zihinsel hesaplamasını ve nihayetinde kaçış olmadığının farkına varmasını aktardı.

Kripke, “Bu gerçekten incelikli ve zor bir iş çünkü perde arkasında tamamen farklı bir hikaye anlatıyor” dedi. “Sadece 'Aman Tanrım, o gerçekten çok iyi' diye düşündüm.”

Konuşmamız boyunca Moriarty dikkatli bir dil kullandı ve aşırı kişisel herhangi bir şeyi açıklamak yerine sosyal yorumlara yöneldi. Bakımlı tırnakları metalik pençelere dönüşmüştü. Kalın altın ve gümüş küpelerden oluşan takıları ve asma kilide benzeyen büyük kalpli halka kolyesi bile takan kişiyi korumak için tasarlanmış gibi görünüyordu.

Dikkatiniz anlaşılır. The Boys'un zehirli erkeklik ve kahramanlara tapınma gibi konulardaki eleştirel duruşuna rağmen Moriarty'nin kendisi de sık sık çevrimiçi tacizin hedefi oluyor. İnternet hayran kulüplerinden Megyn Kelly'nin radyo programının bir bölümüne kadar konu neredeyse her zaman aynı; görünüşü.

Artan eleştirilerden kaçmak için Ocak ayında Instagram'ı bıraktı ama en kötüsünden korkuyordu.

Moriarty, “Birkaç ay boyunca kariyerimin bittiğini düşündüm” dedi. “Çünkü hakkında hiçbir şey söylememem gereken bir şeye o kadar çok dikkat çekildi ki.”

İlk başta korkuları gerçek olmuş gibi görünüyordu. Paparazziler onu takip etmeye başladı ve görünüşüyle ilgili çevrimiçi yorumlar devraldı.

“The Boys” dizisinde Kimiko'yu oynayan Karen Fukuhara, “Bir süre onun için gerçekten endişelendim” dedi. “Kimse kurşun geçirmez değil, yine de neredeyse orada olduğunu düşünüyorum.”

Ancak perde arkasında Moriarty'nin Amazon ve meslektaşlarından “inanılmaz” destek aldığını söyledi. (“Erkek aktörlerin çoğu buna katlanmak zorunda değil. [expletive]Kripke şöyle dedi: “Nazik olamıyorsanız diziyi izlemeyin.”) “The Boys”un büyük oranda çekildiği Toronto'da, o ve diğer kadın oyuncular düzenli olarak Fukuhara'nın “Östrojen” dediği şeyle buluşuyor. Geceleri”: Sektördeki deneyimlerini, ilişkilerini ve “sette kadın olmanın nasıl bir his olduğunu” konuştukları toplantılar.

Ve internette beklenmedik bir şey oldu: Kadınlar, taciz ve istismar hikayelerini anlatmak için Moriarty'ye mesaj göndermeye başladı. Moriarty, bu seslerin kendisini yeniden sosyal medyaya katılmaya ve geri dönmeye teşvik ettiğini söyledi.

“Yorumların kalbimi kırdığını belirten bir not bırakmıştım” diye hatırladı. “Artık kalbim kırık değil. İlham aldım.”

Hazırlanmaya değer çok şey var. Moriarty, televizyonda yayınlanan ilk şeytan çıkarma olayına karışan aileyi konu alan korku filmi True Haunting'de başrol oynayacak. “The Boys” artık son olacak beşinci sezon için yenilendi.

Kendisi de bu ay 30 yaşına giriyor ve kendisini uzun süredir “zihinsel açıdan sorunlu” hissetse de, geçen yıl öğrendiklerinin üzerine inşa ettiği yeni bir bölüme başlamanın heyecanını yaşıyor. Moriarty'nin hayran olduğu Hollywood kariyeri, kendini rollerine kaptıran ve zorunlu görünümleri dışında neredeyse ortadan kaybolan, son derece çekingen bir aktris olan Frances McDormand'ın kariyeridir.

“İşimle karşılıklı bağımlılıktan uzak bir ilişki bulmam gerekiyordu. Bu, sektörde kalmak için gerçek bir neden bulmak anlamına geliyordu” dedi. “Karşılaştırıcıydı ama aynı zamanda özgürleştiriciydi.”