Gary Simmons tarafından Perili

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Tebeşir veya boya kullanarak gözlerimizin önünde yok oluyormuş gibi görünen hayaletimsi görüntü izleri yaratan imza sanatına sahip biri için Gary Simmons, günümüz sanat dünyasında güçlü bir varlığa sahip.

Irkçı fikirlerin yayılma şeklini incelemesiyle tanınan kavramsal bir sanatçı olan Simmons, en geniş ve en kapsamlı çalışma grubuna sahiptir. geriye dönük 13 Haziran’da Chicago Çağdaş Sanat Müzesi’nde ve güncel bir tanesinde açılıyor göstermek Londra’daki Hauser & With’de yeni çalışma.

Buradaki iki stüdyosundan daha küçük olanında MCA şovunu tartışırken sıcak ve konuşkan olan 59 yaşındaki Simmons, “Kendi çalışmalarınızın çoğunun tuhaf bir etkisi olabileceğini görmek – zayıflatıcı olabilir” dedi.

MCA’da, “Gary Simmons: Public Enemy” 70 eserle 1 Ekim’e kadar ve daha sonra ev sahibi Pérez Art Museum Miami’de görülebilecek.

Simmons’ın çalışmalarındaki dokunaklı mesajlar, çeşitli ortamlardaki yeteneğiyle birleştiğinde etkili oldu. Harlem’deki Stüdyo Müzesi direktörü ve Simmons’ın kariyerinin önde gelen destekçisi Thelma Golden, “Onun örneği genç sanatçılar için çok güçlü oldu” dedi.

Golden’ın ortak küratörlüğünü yaptığı, Whitney Museum of American Art’taki ünlü çatışmacı 1993 Bienali’nde, ürkütücü karikatür gözlerden oluşan bir alanı tasvir eden “duvar çizimlerinden” biri olan “Wall of Eyes” ile erken dikkatleri üzerine çekti.

Simmons’ın “arama kartı” hareketi olarak adlandırdığı şeyi belirlemeye yardımcı oldu: lekeli beyaz silme çizgileri.

Stüdyosunda bunun yeni bir kopyası vardı, 1920’lerde tanıtılan ve yaygın olarak ırkçı bir karikatür olarak kabul edilen çizgi film karakteri Bosko’nun hayaletimsi bir görüntüsünü içeren bir tablo. Gülümseyen karakter, Simmons’ın sanatında ve diğer animasyon filmlerinde (çocukken televizyon izleme alışkanlıklarının bir mirası) sık sık yer aldı.

Simmons, “Bir sanatçı olarak görsel bir dil geliştiriyorsunuz” dedi. “Dilimin temeli bu, yok olma ve gölgelenme duygusu. Akıldan çıkmıyor.”

Motif, izleyiciyi görüntü kayma tehlikesiyle karşı karşıya kalmadan önce etkileşime girmeye zorlar. Simmons, “İzleyicinin bu boşlukları doldurması gerekiyor” dedi.

Golden, güdünün kalıcı bir güce sahip olduğunu söyledi. “Bu sanatsal bir jest ama aynı zamanda entelektüel bir jest” dedi. “Hikayelerin nasıl silindiğiyle ilgili. Okunur hale getirir.”

MCA’nın Baş Küratörü René Morales, sergiyi müzede küratör yardımcısı olan Jadine Collingwood ile birlikte organize ederek, “Çalışmaları kolektif hafıza ile ilgili – neyi neden unutuyoruz” dedi.

Ralph Ellison’ın The Invisible Man romanında ünlü bir şekilde ifade edilen ırksal imha fikri, diğer birçok görsel sanatçıyı motive etti, örn. Titus Kaphargibi sergilere sızdı “Dün uçmadan önce: Afrofütüristik bir alanMetropolitan Sanat Müzesi’nde ve James Ijames gibi çağdaş oyun yazarlarını etkiledi.

Simmons ise MCA şovu için duvarlarda üçü boya ve biri tebeşirle olmak üzere dört eseri taze bir şekilde yeniden yaratıyor. Simmons’ın Mayıs ayı ortasında Chicago’da gerçekleştirdiği yeniden tasarım süreci, ilk Covid nöbetinden yeni kurtulduğu için ek bir zorluk oluşturdu.

Süreç hakkında “Bu acımasız” dedi; eserlerden ikisi 40 fit uzunluğundadır. “Dördü yapmak eğitimdir.” Üretim müdürü çizimde ona yardım etti ve ekibi yüzeyleri hazırladı. Çok engebeli ise tebeşirle ellerini kesebilir.

Doğrudan duvarlar üzerinde çalışmak, Simmons’a başka bir anlam düzeyi verir.

“Gösteriden sonra onları boyamak zorunda olmana bayılıyorum,” dedi. “Mekanın mimarisine ve tarihine gömülüler. Müzeyi suçluyorlar, suçluyorlar.”

Çizim becerilerinin gerçeği, arkadaşını ve sanatçı arkadaşını etkiliyor. glen ligonGolden’ın “çağdaş sanat dünyasının alanını yeniden tanımladığını” söylediği aynı nesil siyahi sanatçıların bir parçası.

Ligon’un dediği gibi, “Aslında çizebilir – ben yapamam. Pratiğinin bu hafifliğe dayanmasından her zaman etkilenmişimdir. Bunu yaparken, kavramsal sanatın ne olduğu kavramını genişletti.”

Direktörü Franklin Sirmans, Pérez Müzesi ve Simmons’ın uzun süredir arkadaşı olan duvar resimlerinin “bir yandan grafiti sanatı ile duvar resmi geleneği ile bir galeriye veya müzeye uyanlar arasındaki kavramsal köprü” olduğunu söyledi.

Simmons’ın resimler ve ayrıntılı heykeller arasında geçiş yapma yeteneği – MCA şovundaki “Step Into the Arena (The Essentialist Trap)” (1994) filmindeki boks ringi gibi – Sirmans’ın ona “malzemenin gerçek şairi” demesinin nedenlerinden biri ” aradı. ”

Simmons, gösterinin devlet okullarında ve bar okullarında belirli kitapların Afro-Amerikan Çalışmaları alanında bir üniversite yönetim kuruluna AP dersi vermesini yasaklamaya karar veren bir eyalet olan Pérez, Florida’ya taşınmasını uygun buldu.

“Böyle bir gösteri için mükemmel bir an,” dedi. “30 yıl önce incelediğim bazı konuların bugün de güncel ve alakalı olması hayal kırıklığı yaratıyor.”

Eğitime ve okula yapılan atıflar uzun süredir çalışmalarını karakterize ediyor, örneğin 1989’daki MCA sergisindeki en eski eser olan Ku Klux Klan’ı bir köşedeki tabureyi çağrıştırmak için tasarlanmış yüksek beyaz bir başlık heykeli olan “Big Dunce” gibi.

Simmons, “Politika ve eğitim anlayışını havalı minimalist ve kavramsal estetikle birleştirmek ve onları bir araya getirmek istedim” dedi. “Duvar çizimlerinin ve ‘Koca Aptal’ gibi ilk heykellerin geldiği yer orası.”

Simmons’ın kendini karakterize etmekte hiçbir sorunu yok.

“İşim soyutlama ve temsil arasında gidip geliyor” dedi. “İlk çalışmalardan günümüze uzanan ortak bir konu.”

Simmons’ın başlangıçta tartışmakta tereddüt ettiği tek konu, önce Queens’te ve ardından lise boyunca yaşadığı Rockland County kasabası Suffern, NY’deki çocukluğudur. (Kendisini şu anda Los Angeles’ta sanatçı eşi Ellen Ross ve kızlarıyla birlikte yaşayan bir New Yorklu olarak görüyor.)

Yetiştirilme tarzı hakkında “Genellikle bunun hakkında çok açık konuşmam” dedi. “Özellikle sevdiğim bir dönem değil.”

Babası Barbados doğumlu bir güzel sanatlar fotoğrafçısıydı ve St Kitts’ten annesi sekreterlik dahil çeşitli işlerde çalışıyordu.

Simmons, babasının ünlü ortakları hakkında “Ansel Adams ve Garry Winogrand ile tanıştım” dedi. “Babamla konuşan yaşlı insanlar güzeldi.”

MCA şovunun adından da anlaşılacağı gibi, hip-hop grubu Public Enemy’ye gönderme yapan Simmons, başından beri müzikten büyük ölçüde etkilendi. Çocukken Simmons albüm kapakları çizmeye devam etti.

Simmons, “Müzik, birinci nesil bir Batı Hintli olarak benim için her zaman büyük bir şey olmuştur,” dedi. “Babamın oldukça değişken bir öfkesi vardı ve sinirlenmeye başladığında, kız kardeşim ve ben Johnny Nash veya calypso müziği açardık ve bize neden kızdığını unuturdu.”

Suffern’a taşınmak bir şok oldu. Sonunda, “Çok fazla sürtüşme ve çok sayıda yarış sorunu vardı” dedi. “Orada geçirdiğim her dakikadan nefret ettim.”

Çıkmak gibi basit şeyler bir mayın tarlasıydı. “Birine aşık oluyorum [white] Simmons, “Kız ve ailesi, görünüşüm ve görünüşüm yüzünden beni dansa götürmesine izin vermediler” dedi. “Son derece acı vericiydi.”

Kavramsal geleneğin bir parçası, yaratıcı ile sanat arasında belirli bir mesafe yaratmaktır, bu nedenle konuyu tartışmaktan kaçınmıştır. Ancak “sefil” okul günleri “kesinlikle işime girdi” diye ekledi.

Simmons, Manhattan’daki Görsel Sanatlar Okulu’na gittiğinde daha mutluydu. Mezun olduktan sonra Los Angeles bölgesindeki CalArts’tan MFA kazandı. Kilit akıl hocaları iki yaşlı siyahi sanatçıdan geldi: SVA’dan Jack Whitten ve CalArts’tan Charles Gaines.

Hem 2017’de hayatını kaybeden Whitten hem de halen sanatla uğraşan Gaines sanat dünyasında tam anlamıyla tanınmakta geç kaldılar.

Simmons, “Bize sahip olmadıkları kapılar açıldı” dedi.

Bir kürsü üzerinde canlı bir kakadu bulunan 1991 tarihli “Pollywanna” için, Los Angeles’lı bir satıcı, parçanın parçası olan bir destek panosunu göndermeyi göze alamazdı, bu yüzden Simmons, doğrudan kuşun arkasındaki duvara resim yaptı.

Simmons, “Zaman zaman kanatlarını çırpardı” diye hatırlıyor. “Bu mat siyah arka plana karşı, beyaz tüyler bir tür asit izi oluşturdu ve ‘Bu şimdiye kadar gördüğüm en güzel şey’ diye düşündüm.”

Simmons’ın kariyeri, Golden’ın müzede çalışırken Whitney’in eski Philip Morris şubesinde küratörlüğünü yaptığı 1992 tarihli Nefret Bahçesi projesiyle New York’ta başladı.

Kırmızı ve beyaz açelyalar kullanarak, ortasında bayraksız bir bayrak direği olan KKK haç amblemi şeklinde bir bahçe dikti.

Simmons, “Ne yaptığımı gerçekten bilmiyordum” dedi. “Yandan çalıştım ve çok çekici bir şekilde yapmaya geldim. Ben neşeli, hırslı bir çocuktum.”

“Thelma benim için büyük bir risk aldı. Pek çok denenmemiş sanatçıyı gerçekten hırslı yaptı.

Simmons, ertesi yıl Metro Pictures galerisine katıldı ve yaklaşık otuz yıl onlarla birlikte kaldı; Galeri 2021’de kapandı.

Ligon 90’ların başında “O zamanlar galerilerde bizi temsil eden ilk siyah sanatçılar arasındaydık” dedi. “Bu bir topluluktu, ancak bunu zamanla çözmemiz gerekti.”

Simmons’ın Hauser & Wirth’e taşınmasının en son meyveleri, Londra’daki This Must Be the Place sergisindeki altı iştir.

Simmons’ın Güney’deki Jim Crow yasalarıyla ilgili olduğunu söylediği iki karga bronzunun yanı sıra Hitchcock’un The Birds’ü ve kargaların bir zamanlar çizgi filmlerdeki siyah karakterleri temsil etme biçimini içeriyor.

Simmons, resimler arasında How Soon is Now’ın yeni bir yönü temsil ettiğini söyledi – siyah bir arka plan üzerinde her zamanki boyama tekniğini tersine çeviriyor, bu durumda açık pembe ve mavi alanları içeren bir arka plan üzerinde solmakta olan siyah yıldızları ayarlıyor.

Geçici doğaları ve dilekleri yerine getirme potansiyelleriyle kayan yıldızlar uzun süredir çalışmalarının bir parçasıydı, ancak renkler olmadı.

Simmons, “üzerinde çalışmaktan çok rahatsızdı” dedi. Ancak kariyerinin bu aşamasında bu duyguyu istediğini de sözlerine ekledi.

“Daha yapacak çok şeyim var” dedi.