Herzog ve de Meuron bu kez müzede

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Jacques Herzog ve Pierre de Meuron tarafından 1978’de İsviçre’nin Basel kentinde kurulan mimarlık firması, ilk yıllarında kişiliğini dış kabuğuyla ifade eden yapılarıyla tanınıyordu. Her tasarım, tek bir malzemenin mimari olanakları üzerine bir tür deneme haline geldi. Fiber çimento paneller vardı. 1987’den Laufen, İsviçre’deki Ricola deposuve taş dolgulu gabion duvarları Napa Vadisi’ndeki Dominus Şaraphanesion yıl sonra tamamlandı.

İkili, karmaşık çelik kirişli cephesiyle “Kuş Yuvası” olarak bilinen 2008 Olimpiyatları için Pekin Ulusal Stadyumu’nda Çinli sanatçı Ai Weiwei ile birlikte çalıştıklarında, Travel etrafında çalışan yeni nesil yıldız mimarların en iyi örneği haline gelmişlerdi. Frank Gehry, Rem Koolhaas ve Zaha Hadid ile birlikte dünya. Bugün ofisinde 550’den fazla kişi çalışıyor ve San Francisco, Miami ve Minneapolis’teki müze binaları ve Brooklyn’deki Powerhouse Sanat Kompleksi dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli ABD projesini tamamladı.

Aynı yıl, 1950’de doğan Herzog ve de Meuron, Zürih’te birlikte mimarlık okumadan önce yedi yaşında tanıştılar. De Meuron’un normalde oldukça sessiz olan Teller’ının belagatli Penn’i olan Herzog, uzun süre şirketin halka açık yüzü olarak işlev gördü. Mayıs ayında Herzog, Venedik Mimarlık Bienali’nin açılış törenlerinden Monako’daki barda oturmak üzere ayrıldı. Kanal, derinlemesine bir tartışma için.

Siyah çayını yudumladı ve diğer konuların yanı sıra şirketin 2002’de Basel’de açılan bir beyin ve omurga yaralanması kliniğine kadar uzanan hastane ve rehabilitasyon tesisleri tasarımlarına odaklanan yakında çıkacak olan Royal Academy sergisini ve riskleri tartıştı. otokratik ülkelerdeki işler ve zamanını neden Herzog & de Meuron’un en küçük projeleriyle geçirmeyi tercih ettiği. Röportaj, anlaşılır olması için düzenlendi ve kısaltıldı.

Mimari sergiler hakkındaki geleneksel görüş, bunların gerçekliğin bir tür soluk yansıması olduğudur: Bir binayı bir müze galerisine sıkıştıramazsınız. Soruyu tersine çevirerek başlamak istedim: Sen nesin? yapabilir bir sergi ile?

Her inşaat projemize bir proje numarası veriyoruz. Bu sergiler için de geçerli. Cevabın bir parçası da bu: kendi şartlarına göre bir proje olmalı. İlk sergilerimizde, örneğin farklı fotoğrafçılardan aynı binayı fotoğraflamalarını isteyerek farklı biçimleri denedik.

Londra’da yine başka bir format bulduk. Bize üç galeri teklif edildi. Her biri tamamen farklı bir sahneye, tamamen farklı bir tasarıma, farklı bir renge sahip olacak.

bu ön malzemeler Serginin küratörlüğünü ofisinizle “yakın işbirliği içinde” yapıldığını söylüyorsunuz ve Herzog & de Meuron’u “dünyanın en saygın mimarlık ofislerinden biri” olarak tanımlıyorsunuz. Küratöryel veya eleştirel bir mesafe olmadığı veya tamamen bir pazarlama egzersizi gibi hissettirdiği için çok fazla dahil olma tehlikesi var mı?

Aslında şovları kendimiz düzenlememizin nedeni, insanların nasıl düşündüğünü kontrol etmek değil, tam tersi. Fazla savunmacı olmak istemiyorum. Ben bir ahlakçı değilim. Her şeyi kontrol etmeye çalışsaydım, yanlış işi seçerdim.

Bu dinamiğin hatırlayabildiğim en berbat örneği, Guggenheim, 2001’de bir Frank Gehry retrospektifi düzenlediğindeGehry’nin ofisi ile işbirliği içinde, aynı zamanda bir müze büyük bir yeni Gehry mağazası için şehir onayını kazanmak için çalıştı Aşağı Manhattan’da.

Gösteriyi her iki şekilde de istemem için herhangi bir siyasi nedenim yok. İnsanların üzerinde çalıştığımız şey hakkında tamamen farklı bir fikir edinmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bu sergi bununla ilgili. Odak noktası sağlık hizmetleridir çünkü bu, çalışmalarımızda hiçbir zaman gerçekten ele alınmamış bir şeydir. Ve bitti rehabilitasyon kliniği 20 yıl önce – şimdiye kadarki en iyi projelerimizden biri – radar altındaydı. Başarısından dolayı, diğer üç hastaneyi doktorların ve hastaların bu konuda nasıl konuştuklarını inceledik.

Kamuoyunun geneli arasında, hastanelerin ve sağlık tesislerinin tasarımının en kötüler arasında olduğu konusunda kesinlikle bir fikir birliği vardır…

Bu en kötüsü!

Bunun neden olduğunu düşünüyorsun?

Çünkü mimarlar tarafından ihmal edilmiştir. Hastaneler hapishanelerden beter. Ve insanlar ona baktığında, şansı daha iyi olacak. Eminim hastane mimarisi önümüzdeki 10, 20 yılda büyük bir şey olacak.

Bazı mimarlar, özellikle daha genç olanlar, hemen hemen her yeni yapının iklim açısından şüpheli olduğunu tartışmaya başlıyor. Mevcut binaları yeniden tasarlamak için kesinlikle çok çalıştılar. Ofisinizin buna sıfırdan inşa etmekten daha çok değer verdiğini düşünüyor musunuz?

Her şey yasal çerçeveye bağlıdır. Bunu soruyorlar mı? Ardından müşteri veya geliştirici bu politikaya uymalıdır. Bir mimar olarak zorlayamam. Bir argüman olarak ilginç buluyorum. Bazı mimarlar buna inanıyor – orada hiçbir şey yokken nasıl dersiniz…

Boş levha.

Kesinlikle. Boş levha. Daha ciddi düşünmeyi ilginç buluyorum: aslında neyi yeniden kullanabilirim? Mevcut bir binadaki bir şeyi modası geçmiş olduğu için beğenmeyebiliriz. Ama 10 yıl daha beklerseniz, insanlar tekrar sevmeye başlar.

Ofis olarak hangi projeleri kabul edip hangilerini reddedeceğinize nasıl karar veriyorsunuz? Son iki yılda, özellikle Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana bu soruyla giderek daha fazla ilgileniyoruz. Ekonomik olarak değil, diğer açılardan çok sancılı olan Rusya’daki işin önemli bir kısmından vazgeçmek zorunda kaldık. Bir mimar olarak, satıcı gibi bir şey teslim edemezsiniz. İnsanlarla ilişkiler kuruyorsunuz. Ve Rusya’daki ilginç insanlarla dostane ilişkilerimiz vardı.

Savaş başladıktan sonra oradaki tüm sözleşmeleri iptal ettik. Bütün bu faaliyetleri durdurduk. Ve Çin’de ne olacak? Arap ülkelerinde ne olacak? Batı ile bu ülkeler arasındaki ilişkilerden emin olmadığımız için farklı ülkelerde farklı projeler kabul etmedik. Özellikle zor ülkelerde, bir mimar olarak bazen daha az eleştiri olduğu için, daha çok para olduğu için, daha çok hırs olduğu için bazı şeyleri kabul etme eğilimine girersiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde eleştirmenlerce beğenilen bir dizi projeyi tamamladılar. Özetle, bunlar, Avrupalı mimarların ve belki de özellikle İsviçreli mimarların ABD’de inşaatta aynı dikkat ve doğruluğa dikkat edilmediği için mücadele ettikleri fikrine bir istisna teşkil ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde inşaatın zorluklarına nasıl yaklaştınız?

Şu anda en sevdiğim proje olabilecek yeni bir projemiz var: Kalder Bahçeleri, Philly’de. Gösteriş yapmak için yeni bir platform [the sculptor Alexander] Calder’in işi çok farklı bir şekilde. Önemliliğine ilişkin yüksek beklentilerimiz var. Yapay ama doğayı taklit eden bir kaya yaratmak istiyoruz. Yerel geliştiricilerin sunduklarıyla inanılmaz pahalı olmadan ne kadar ileri gidebileceğimize bakıyoruz.

Kaliforniya’da, Dominus Winery iyi bir örnektir. İlk 5’imizden biri bence. Bu tür kaya yüzünü icat ettik. Ve şimdi geri dönerseniz, hala harika görünüyor. bilebilir miydik Biz genç mimarlardık. Bir felaket olabilirdi, parçalanabilirdi.

Artık ofiste beş kıdemli ortağınız var. Her projede farklı ortakların nasıl bir rol oynadığını merak ediyorum.

Mimar olmanın güzel yanı, sağlıklı kalırsanız yaşlanıncaya kadar çalışabilmenizdir. Hala her projede yer alıyorum. Bazıları için, Calder gibi, neredeyse her şeyi yaparım: her ayrıntıyı, her küçük şeyi. Bu kesinlikle daha büyük projeler için geçerli değildir. Büyük bir proje beni küçük bir projeden daha az içerebilir. Saçma ve paradoksal ama devam etmemi sağlıyor. Pierre ve ben birlikte iyi çalışıyoruz çünkü çok farklıyız.

Nasıl olur?

Pierre, kurulduğumuzdan beri her zaman şirketi organize etti. Ama Pierre’in iş adamı ve benim sanatçı olduğumu söylemek adil değil. İdeal olarak, projelere birlikte bakarız ve ortaklarımızla bazı şeyleri tartışırız. İyi bir boyuta ulaştık çünkü tuhaf bir şekilde bu bize biraz da özgürlük veriyor. Küçük bir ofiste daha fazla özgürlüğe sahip olduğunuz doğru değil.

Aşmak istemediğiniz bir ofis boyutu sınırı var mı?

Güçlendiğinizde, ortaklara daha fazla bağımsızlık vermelisiniz ve ardından New York ofisi, Hong Kong ofisi var – ve bence onlar rekabet eden varlıklar olabilirler. Bizde durum böyle değil.

Denemek isteyip de henüz denemediğiniz bir yapı türü var mı?

Küçük bir şapelde çalışıyorum. Otobana yakın olduğu için “Autobahnkirche” olarak anılır. Uzak bir bölgede, İsviçre dağlarında. Çok dindar değilim ama Calder ile birlikte bu benim en küçük ve en sevdiğim proje.

Herzog ve de Meuron

14 Temmuz – 15 Ekim arasında Londra’daki Royal Academy of Arts’ta; royalacademy.org.uk.