Hip-hop’un bir sonraki devralımı: Bisa Butler’ın yorganları

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Art of Craft, çalışmaları sanat düzeyine ulaşan uzmanlar hakkında bir dizi.

Tekstil sanatçısı Bisa Butler, bir gün DJ olan kocası John Butler hip-hop sanatçısı Nas’ın “The World Is Yours” şarkısını çalarken Jersey City, New Jersey’deki stüdyosunda çalışıyordu. Şarkı Bayan Butler’da yankı uyandırdı ve “Bu dünyayı istediğimiz gibi yapabiliriz” dedi. “Güç içimizde. İktidarı kendimiz için talep etmeliyiz.” Mesaj, sivil haklar hareketini öğreten bazı sınıfları kapatma hareketlerinden endişe duyan eski lise resim öğretmeni için hoş bir merhemdi.

Bayan Butler, “Şu anda haberleri izlerseniz veya yanlış gazeteyi veya başka bir gazeteyi okursanız depresyona girebilirsiniz” dedi. “Ve üzüldüm. Müzik benim için gerçek bir rahatlıktı.”

2021’de Art Institute of Chicago’da bir kişisel sergiye ev sahipliği yapan Bayan Butler, çalışmalarıyla uluslararası tanınırlık da kazanan Faith Ringgold’dan bu yana hiçbir kumaş sanatçısının ulaşamadığı zirvelere ulaştı. Bayan Butler’ın yeni şovunun parçaları altı haneli ve üzeri.

Nas’ın yazısı, Bayan Butler’ın son sergisine ilham kaynağı oldu. “Dünya senin,” 30 Haziran’a kadar New York’taki Jeffrey Deitch Gallery’de sergileniyor. Çalışmalar, 1950 ile 2021 yılları arasında çekilmiş, o dönemde popüler olan kumaşlarla kapitone edilmiş siyah insanların fotoğraflarına dayanıyor. “Gerçekten yerlerine sahip çıkıyorlar; Sadece buraya ait değilim, harikayım” dedi.

Normalde çalışmalarını 1850’ler ve 1950’lerden görüntülere dayandıran Bayan Butler için serginin yaklaşımı bir değişikliğe işaret ediyor. Serinin göze çarpan unsurlarından biri, 1970’lerde kollarını kavuşturmuş genç siyahi bir çiftin fotoğrafına dayanıyor. Bayan Butler, “Çok güzel, sıcak ve şık görünüyorsun,” dedi. “Bir çift olarak istediğim her şeydi.” Çift, Bayan Butler’a Marvin Gaye ve Tammi Terrell’in “You’re All I Need to Get By” şarkısını hatırlattı, bu yüzden sözlerini çiftin ardından ekledi. Başka bir yorgan, Janette Beckman tarafından çekilen hip-hop grubu Salt-N-Pepa’nın bir fotoğrafının 13 fit uzunluğunda, 3 fit genişliğindeki bir yorumu.

Bayan Butler, “Ben bu ünlü fotoğrafla büyüdüm” dedi. Renkli insanlar için acil bir anda görüntüyü günümüze getirdi, diye ekledi. Hip-hop’un 50. yıldönümünde, bu yıl da 50 yaşına giren Bayan Butler, çalışmalarının müziği anımsattığını düşünüyor.

Bayan Butler, “Sanat eserim eski bir şeyin remiksi,” dedi. Aynı şekilde remikslere de dayanan hip-hop’un “doğaçlama ruhunu canlı tuttuğunu” sözlerine ekledi.

Bayan Butler’ın yaratıcı süreci, kendisine dokunan bir fotoğrafla başlar. “Bağlantım ne kadar güçlü olursa, bu şeyi nasıl tercüme etmek istediğimi o kadar çok görselleştirebilirim” dedi. Daha sonra fotoğrafın siyah beyaz versiyonunu büyütür ve üzerine çizim yapmaya başlar. “Bu noktada, açık ve koyu alanları doldurmak için renkleri seçebiliyorum” dedi. Dikiş daha sonra gelir.

Son projesindeki bazı işler için, reşit olduğu 1970’lerin stilini anımsatan malzemeler kullandı: altın lamé, ışıltılı spandeks ve daha fazlası. Kumaşların çoğu Afrika kökenlidir.

Amacınız, tasvir edilen kişinin izlenimini iletmektir. Bayan Butler, “Bu kişinin zor bir hayat yaşadığını ve sorunları olduğunu mu söylüyorum?” dedi. “Sert denim kullanmak istiyor muyum? Yoksa bu kişinin çok narin ve nazik olduğunu mu söylemek istiyorum ve dikkat etmezsem kopabilecek kadar ince ayakkabı bağcıkları mı kullanmak istiyorum?