Hollywood galası gösterişli yıldızları ağırlıyor, ancak stüdyo patronları yok

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Gelecek ay Akademi Sinema Müzesi’nin galasında onurlandırılmak üzere seçilen Meryl Streep, başlangıçta Hollywood oyuncularının grevinin kendisinin katılmasını engelleyeceğini düşünüyordu.

Sonuçta grev, akademiyi Angela Bassett ve Mel Brooks’un fahri Oscar’ları kabul edeceği Kasım ayındaki galayı ertelemeye zorlamıştı. 14 Ekim’de yapılması planlanan bağış toplama etkinliğinde, televizyon ve sinema oyuncularını temsil eden sendika SAG-AFTRA’nın grevci üyelerin katılmasına izin verip vermeyeceği ve izin verilecekse herhangi birinin ayrılıp ayrılmayacağı başlangıçta belli değildi.

Sektörün başı dertteyken böyle bir kutlama etkinliğinde performans sergilemek doğru olur mu? Oyuncular, bazı durumlarda grev yaptıkları stüdyolar tarafından ödenen (fiyatı 250.000 ile 500.000 dolar arası) masalarda mı oturmalı? Peki ya kin ve gerginlik tehlikesi ya da en azından derin sosyal tuhaflık tehlikesi?

Ancak kimin katılabileceğini ve hangi eserlerin onurlandırılabileceğini belirleyen müzakereler ve sessiz diplomasi sonrasında, genellikle Hollywood’un yıldız isimlerinin ve önemli isimlerinin ilgisini çeken ve popüler müze için 10 milyon dolardan fazla para toplayan gala devam edecek. En büyük değişiklik: Aralarında bazılarının da bulunduğu stüdyo yöneticileri greve gidiyor müzenin en büyük sponsorlarıorada olmayacak.

Ancak Streep, sendikasının onayını aldığı için öyle olacak. Bir e-postada şunları söyledi: “SAG-AFTRA’nın üyelerini galaya katılmaya teşvik ettiği, müzenin eğitim ve tanıtım açısından bu etkinliğe büyük ölçüde güvendiği ve etkilenen şirketlerden hiçbir endüstri yöneticisinin toplantıya katılmayacağı konusunda bana güvence verildi.” . “Bu yüzden elbisemi buharlayıp batıya doğru yola çıkıyorum.”

Streep’in başlangıçtaki kafa karışıklığı, endüstrinin, ödül gösterileri ve bağış toplama etkinliklerinden sosyal etkinliklere, filmlere ve televizyon programlarına kadar, grevin tüm ayrıntılarını aşmaya çalışırken kendisini içinde bulduğu gergin ortamın simgesidir.

Kafa karıştırıcı olabilir: Bazı talk-show sunucuları yayına geri dönüp dönmeme konusunda kararsız kaldılar ve yazarlar birliği de bunu gösterdi.”Yıldızlarla Dans“, oyuncu kadrosuna SAG-AFTRA tarafından çalışmaları için yeşil ışık verilmiş olmasına rağmen. Amerika Yazarlar Birliği ile Sinema Filmi ve Televizyon Yapımcıları Birliği arasında Pazar günü varılan geçici anlaşma umut verici bir işaretti, ancak oyuncular greve devam ediyor ve sendikalarının onayını almak Akademi galası için çok önemliydi.

Oyunculardan Duncan Crabtree-İrlanda, “İnsanlara verdiğimiz temel rehberlik, belirli bir projeye veya etkilenen belirli bir şirkete odaklanmadığı sürece üyelerimizin bu etkinliklere katılmasının ve birinin çalışmasını takdir etmesinin sorun olmadığıdır.” dedi. sendikanın ulusal icra direktörü ve baş müzakerecisi bir röportajda şunları söyledi. “Sektörde çalışan insanlar için ciddi bir zaman olduğundan bu zamanda yapılacak doğru şey olmadığını düşündükleri için bu tür şeylere karışmamayı seçen üyeler olacak. Üyelerimizin kendi kararlarını vereceğini tahmin edebiliyorum.”

Gala, yeni ortaya çıkan müzenin milyonlarca dolar toplaması ve kurumun profilini yükseltmesi açısından kritik önem taşıyor. Etkinliğin kalın harflerle isim çizme becerisi, bazılarının bunu Batı Yakası Met Galası olarak değerlendirmesine yol açtı. Bu yılki soru, stüdyo yöneticilerinin eksikliği ve gösterişli aktörlerin kaygılarının bu yılki partiyi daha mı az canlı hale getireceği yoksa kırmızı halıyı mı daha az canlı hale getireceğidir.

Ancak ödül sahiplerinin planlandığı gibi geldiğini varsayarsak, yıldız gücünün de katılacağı kesindir: Akademi, Streep’in yanı sıra Oprah Winfrey, Michael B. Jordan ve Sofia Coppola’yı da onurlandıracak. Sergiler, eğitim ve kamu programları için para toplayan galanın eşbaşkanları yönetmen Ava DuVernay, oyuncu Halle Berry, yapımcı Ryan Murphy ve yapımcı Dr. Eric Esrailian, doktor ve mütevelli heyeti üyesi.

Geçen yıl müzenin müdürü ve başkanı olan Jacqueline Stewart, “Bu etkinlik, bu çalışmanın halka hizmet etmeye devam etmesini sağlamak için hayati önem taşıyan fonları toplamakla ilgilidir” dedi. “Grevlere rağmen müzenin çalışmaları ortak bir zemin.”

Sendika temsilcileri perde arkasında belirli temel kuralların belirlenmesi konusunda müzeyle konuşuyor: Bireysel aktörler onurlandırılabilir, ancak bireysel projeler ödüllendirilemez ve çalışma grupları öne çıkarılabilir, ancak belirli filmler, stüdyolar veya yayın hizmetleri öne çıkarılamaz. Crabtree-Ireland, galanın tesis dışında gerçekleşmesi durumunda üyelerin disiplin cezasından kaçınmak için ayağa kalkıp ayrılmalarının bekleneceğini söyledi.

Stewart, grevi gerekçe göstererek hiçbir davetliyi reddetmediğini söyledi. Her ne kadar bazı stüdyolar galaya para bağışlasa da kendisi şunları söyledi: “Bu yılki benzersiz koşullar göz önüne alındığında, etkilenen şirketlerin hiçbir yöneticisi törene katılamayacak.” Müze, masa ve bilet alıcılarının çoğunluğunun stüdyolardan olmadığını, ancak kurumsal destekçiler, hayırseverler ve müze yöneticilerinden oluşan bir karışımdır.

Bazı sendika üyeleri müze galasının, neredeyse tüm üretimi durma noktasına getiren ücret, yapay zeka ve çalışma koşullarıyla ilgili endişelerin yol açtığı iş anlaşmazlığına dikkat çekmek için bir fırsat olmasını umuyor.

Anılarının Netflix uyarlamasında prodüksiyonu duraklatmak zorunda kalan Greg Cope White, “Bazı üyelerimiz grev hattında yürürken, diğerleri siyah kravat ve mücevher takıp kırmızı halıda yürürken optiklerin kötü olduğunu anlıyorum” dedi. Kendisi aynı zamanda senaristtir – “Pembe Denizci“ABD Deniz Piyadeleri’ne katılan 18 yaşındaki eşcinsel bir genç hakkında.

White, “Gala, davamıza biraz dikkat çekmek için bir fırsattır” diye ekledi. “Meryl Streep ve Oprah harika konuşmacılar. Umarım biraz ışık tutacak tutkulu anekdotlar sunarlar.

Her ödüle layık görülen kişi farklı bir ödül alır: Streep “küresel kültürel nüfuzu” nedeniyle; Jordan’a “sinemayı çevreleyen baskın anlatıların bağlamsallaştırılmasına ve bunlara meydan okunmasına yardımcı olduğu” için; Winfrey’e müzedeki “örnek niteliğindeki liderliği ve desteği” nedeniyle; ve Coppola’ya “sinema sanatını geliştiren” yenilikler için teşekkür ederiz.

Pek çok gecikmeden sonra, Akademi Müzesi nihayet 2021’de açıldı; mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan, yedi katlı, 484 milyon dolarlık küresel beton ve cam bina, şehrin kültürel verimliliğinin bir örneği olarak geniş çapta selamlandı. “Pembe Flamingolar”, “Polyester” ve “Saç Spreyi”ni yöneten kült film yapımcısı John Waters’a adanan sergi 17 Eylül’de burada açıldı.

Gala yaklaşırken bile bazı aktörler ve yazarlar, limuzinlerin Wilshire Bulvarı’ndan aşağı inmesiyle grevin çözüleceğinden umutlu. White, “Eğer Oscar töreninde zarfı açabilseydim, ‘Grev bitti’ derdim” dedi.