Honor Titus’un Los Angeles’ta yeni bir galeri sergisi var

OgreMan

Global Mod
Global Mod
“Erkek takım elbiseleri 1940’ta bugün olduğundan daha iyi yapılmıştı. Kesimi bilmek istiyorum. Tüvitin nereden geldiğini bilmek istiyorum. Bu detayları seviyorum.”

Kaliforniya’da açık bir günde, sanatçı Honor Titus boş endüstriyel stüdyosunda bir kanepeye oturmuş ve ilk sergisinde yer alacak tabloları tartışmıştı. Gagosian’ın Beverly Hills galerisi 20 Temmuz’dan itibaren.

Salı günü 34 yaşına giren uzun boylu ve zarif Titus, yanlış yüzyılda doğmuş gibi görünüyor. Özel dikim kıyafetleri, The Great Gatsby’yi, klasik caz ve eski filmleri sever. “With Romance”, otobüs markalarında boşlukların olduğu ve arkadaşı Philip’e ulaşmak için sabit hattı aramak zorunda kaldığı günlere bakıyor. Resimlerindeki motifler, beyaz tenis kıyafetleri içinde tenis raketlerini sallıyor, geniş eteklerle yavaşça dans ediyor ve fötr korna ile oynuyor.

Aynı zamanda Titus, çığır açan rap grubu Black Sheep’in (1991 hiti “) bir üyesi olan Andres “Dres” Vargas Titus’un oğlu olarak büyüyen kendi neslinin bir ürünüdür.Bu senin kararın“) ve kendi başarılı punk grubunu kurdu, serebral ballzy2008 yılında.

Titus’un resmi bir eğitimi olmamasına rağmen, sanatçı Henry Taylor ona Taylor’ın Los Angeles’taki eski Chinatown stüdyosunda bir kişisel sergi verdiğinde 2020’de sergilemeye başladığı resimlerini her iki dünya da bilgilendiriyor.

Taylor, “Gerçekten odaklanan biriydi” dedi. “Her zaman Yale’e gitmek zorunda değilsin.”

Takip eden üç yıl içinde, Titus bir atılım yaptı ve çalışmaları, karma sergi New York’ta Karma Gallery’de ve kişisel sergilerde New York Ve Londra 2021’den beri kendisine vekalet eden Timothy Taylor’a.

Timothy Taylor, “Görüntüler bir güven duygusuyla gelişiyor gibiydi” dedi. “Hem hırsını hem de alçakgönüllülüğünü seviyorum.”

Titus, Kral Charles III tarafından görevlendirilen on sanatçıdan biriydi. Dünya Savaşı’ndan sonra Britanya’yı yeniden inşa etmeye davet edilen ve ardından sık sık ayrımcılığa maruz kalan İngiliz Milletler Topluluğu tebaası olan Windrush neslinin üyelerini onurlandırmak için portreler oluşturmakla görevlendirildi. (resimler verildiği geçen ay Edinburgh’daki Kraliyet Sarayı’nda.)

Müzayedede satılan ilk eseri, Edward Hopper’ın “Erken Pazar Sabahı”nı anımsatan bir Brooklyn Rönesans Uyanışı binasının cephesini tasvir eden Linden Blvd Caz Radyosu, 2021’de Phillips’te satıldı. 163.800 $ içinyüksek tahminin üç katından fazla.

Titus, “Öyle bir kasırga oldu ki, sadece yukarı bakıp yoluma devam ediyorum,” dedi. “Genç bir siyah adam olarak, her fırsatı değerlendirmem gerektiğini hissettim.”

Titus’un Thy Margent Green adlı tablosu, 2022’de sunuldu. BAYRAK Sanat VakfıSpotlight sergi serisi. FLAG’ı kuran ve sanatçının üç tablosunun sahibi olan koleksiyoncu Glenn Fuhrman, “Günlük deneyimleri resmediyor ama onlara farklı bir perspektiften bakıyor” dedi. “İnsan sadece işi sever.”

Bu nazik kalite, Titus’un çalışmalarının ayırt edici özelliğidir. Pek çok genç siyahi sanatçının tuvallerinde ırksal adaletsizlik konusunu araştırdığı bir zamanda, Titus’un resimleri çorap zıplamasında dans eden ve çimlerde uzanan insanları tasvir ediyor. Aynı zamanda, görüntülerin sosyal açıdan eleştirel bir tonu var.

Mevcut gösteriyi düzenleyen Gagosyalı yönetmen Antwaun Sargent, “Zenginlik, görünüş ve kimlik hakkında yorum yapıyor” dedi. “Bir tenis kortunda oynadığınızda, oyunun kuralları da vardır ve bu kurallar bizi genellikle belirli bir şekilde performans göstermeye zorlar. Dolayısıyla bu resimler sporla ilgili olduğu kadar sporun hayatımızı nasıl yansıttığıyla da ilgili.”

Kendisi de bir tenis oyuncusu olan Titus, hafif dokunuşun kasıtlı olduğunu söyledi. “Tasarım ve fikirler aracılığıyla sohbeti belirli yönlere götürmek ve ardından izleyicinin noktaları birleştirmesini sağlamak istiyorum” dedi. “Takıntılı olduğum çağdaş siyah sanat ve siyah sanat patlaması – sana daha fazla güç, şükürler olsun – çoğu kaba ve açık ve umurumda değil. “Gürültülü, çığlık atan punk grubum bile hala nüans ve incelikle doluydu.”

Gagosian sergisi “Advantage In”, 14 resim ve bir tenis kortu heykelini içeriyor. Galeri direktörü Deborah McLeod, eserin “bir tür insanlık, bir nostalji” içerdiğini söyledi ve “Hopper’a ve ileriye Kerry James Marshall’a baktığını” ekledi.

Dünyanın en büyük galerisine bu kadar çabuk ulaşan pek çok sanatçı yok ve Titus da bu yolu hafife almıyor. (Gagosian fiyatları açıklamayı reddetti, ancak Titus’un 2021’de New York’taki ilk kişisel sergisinde bu eser yer aldı. için satıldı 12.000 ila 25.000 ABD Doları.)

“Bu harika bir tanınma – önemli bir platform” dedi. “Pratiği doğruladığını söylemek istemiyorum çünkü kesinlikle geçerli değil, ama kesinlikle tebrikler gibi geliyor.”

Titus’un şöhret kazanması, eğitimsiz olduğu ve Brooklyn’in zorlu bir bölgesinde büyüdüğü düşünüldüğünde, daha da dikkat çekicidir. Birinci nesil Haitili bir anne ve “uzak” olarak tanımladığı Porto Rikolu siyahi bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Titus, Katolik ve Hristiyan okullarına gitti, basketbol takımında oyun kurucu oynadı ve sınırlı bir başarı ile de olsa beladan uzak durmaya çalıştı. .

Çocukken Metropolitan Museum of Art’ta dolaştı – bazen gizlice içeri girdi – ve Bonnard’ınki gibi tabloları sevmeye başladı.Yemekten önce“hazne”Williamsburg Köprüsü’nden‘ ve Bertold Löffler’in ‘Gençlik pipo çalıyor

Grubunu kurmak için ayrılmadan önce Pace Üniversitesi’nde bir yıldan az zaman geçirdi. Sanat okuluna hiç gitmedi. “Beni biraz üzüyor” dedi. “Hayatımın gidişatı, hiç şansım olmadı.”

Grup iyi iş çıkardı – The Strokes, Black Flag ve Keith Morris; Londra, Rusya ve Avustralya gezileri; İkincisi “acımasız” olarak tanımladığı iki albüm kaydetti. Titus, 2016 yılında gruptan ayrıldı.

“Artık uzaktan yakından ilgili değildim,” diyen Titus, Jean Genet ve Arthur Rimbaud’u okuduğunu ve Velvet Underground’dan Lou Reed ve John Cale’i duyduğunu da sözlerine ekledi. “Bazı yazarları rock yıldızları olarak düşündüm” dedi.

Genet kitabına atıfta bulunarak, “‘Hırsızın Günlüğü’ gerçekten ilgimi çekti ve o zamanlar bazı şarkıların yaptığı gibi beni canlı hissettirdi” diye ekledi. “Bir şey arıyordum.”

Bu arayış onu, gruplarını tasarlayan sanatçı Raymond Pettibon’un stüdyo asistanı olduğu Los Angeles’a götürdü. ilk albüm kapağı hem bir baba figürü hem de sanat dünyasının lideri oldu.

Titus, “Kesinlikle inatçı bir genç olduğum anlar oldu ve bence Raymond bu yüzden bana çekildi,” dedi. “Vahşi doğru kelime değil ama çılgıncaydı. Yoğun bir zamandı. Ben ve arkadaşlarım, New York’ta bir şeyin son nesliydik – bu erken, erken sosyal medya. Ahlaksızlık ve sefahat hâlâ o erdemdi. Ve artık durumun böyle olmadığına sevindim.”

Pettibon, Fransız yazar Louis-Ferdinand Céline’inkiler de dahil olmak üzere kütüphanesinden Titus için kitaplar getirdi (“Gecenin Sonuna Yolculuk”, “Taksitli Ölümden daha iyidir” dedi Titus). Genç sanatçı, yazarın hazcılığına, ilgisizliğine ve karanlığına ilgi duyduğunu söyleyerek, Céline’in anti-Semitizmi ve ırkçılığının – ve bununla ilgili son tartışmaların – “dikkatinden kaçmadığını” sözlerine ekledi.

Titus, Pettibon’un kendisine bir stüdyo pratiğinin nasıl bir şey olduğunu da gösterdiğini söyledi – “ona verdiği rahatlık ve ne kadar çok çalıştığı.”

Titus’un stüdyosu, Los Angeles’ın Vernon semtinde, Boyle Heights yakınlarındaki köhne ve tozlu bir depoda bulunuyor. Binada floresan tavan lambaları ve 1950’lerden kalma bir sigara otomatı bulunmaktadır.

Bir muhabirin ziyaretine izin vermek nadir görülen bir şeydi. “Ben çok özel biriyim,” dedi Titus. “Sanırım işe yaklaşma şeklim bu. Burası benim bölgem. Burası benim vaham. Burası neredeyse kutsal bir alan.”

Sanatçının kişisel hayatı son zamanlarda genişledi. Mart ayında film yönetmeni Gia Coppola (Francis’in Palo Alto veana akım“) ve bir ay sonra Beaumont adını verdikleri küçük bir oğulları oldu (sanat patronu Etienne de Beaumont, Titus’un okuduğu bir Picasso kitabında yer aldı).

Bir çocuğun doğumu, Titus’un geleceğe yönelik iyimserliğini hem profesyonel yaklaşımında hem de kişisel bakış açısında güçlendirdi. “Hayatımda büyük bir itici güç umuttur” dedi. “Güzellik yaratmak istiyorum. Güzellik her zaman iyi anlamına gelmez ve güzellik her zaman iyi yaratmaz. Ama izleyicinin işi görmesini ve heyecan duymasını istiyorum.

“Sıcaklık yaratmak istediğim bir şey” diye ekledi. “Ve bazen ısı karmaşık olabilir. Ama sıcaklık aradığım bir şey.”

Onur Titus: Avantaj

20 Temmuz – 1 Eylül, Gagosian, 456 N. Camden Drive, Beverly Hills, California; 310-271-9400; gagosian.com.