İki Los Angeles sanatçısı için ruhani olan politiktir.

OgreMan

Global Mod
Global Mod
LOS ANGELES – Çin Mahallesi’ndeki Charlie James Galerisi’nde kısa bir süre önce manevi açıdan yansıtıcı ve ezoterik sanat eserlerinden oluşan şaşırtıcı bir sergi açıldı. Şaşırtıcı çünkü sanatçılar Patrisse Cullors ve Noé Olivas aktivizmleri ve sosyal bağlılıklarıyla tanınıyorlar ve sergideki eserler de öyle. “Özgürlük Ağ Geçitleri” çoğu politik sanatın tiz, yüksek sesli havasını reddedin.

Sergi rehberine göre Cullors ve Olivas, Batı Afrika’dan bir Yoruba dini olan Ifá’yı uyguluyorlar. Her biri deniz kabukları ile işlenmiş siyah-beyaz desenli kumaştan çerçeveli bir panelden oluşan Cullors’un sanat eserleri Mejis veya Odù, kehanet için kullanılan kutsal Ifá ayetleri ve Yoruba’nın dini uygulamasının merkezi bir özelliğidir.

Olivas’ın kilise ikonları gibi duvarlarda yüksekte asılı duran heykelleri, yanardöner dikroik camdan küçük su birikintilerine iliştirilmiş bahçe makaslarından oluşuyor. Tüm parçalarının adı dualar – “Koruma Duaları” veya “Destek Duaları” – ama neye veya kime dua ediyor? Ifá’nın onlar için ne anlama geldiği ve siyasi mesleklerinin yeni biçimlerde nasıl tezahür ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için galerideki sanatçılarla buluştum.

Dini veya manevi fikirleri ele alan çağdaş sanat, son yıllarda gözle görülür bir artış gördü. Ancak birincil amacı izleyicinin inancını derinleştirmek veya odaklamak olan çoğu tarihi dini sanat eserinin aksine, bu çağdaş çalışma kişisel sorgulama ve özel düşünmeye yöneliyor.

Cullors, onun bir Yehova’nın Şahidi olarak yetiştirildiğini ancak daha sonra ateizm ve agnostisizm aşamalarından geçtiğini açıkladı. Malidoma Somé’nin yerli dinlerle ilgili The Healing Wisdom of Africa kitabını okumak dönüştürücü oldu. Kısa bir süre sonra, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine, lfa’nın yüksek rahibi olan babalawo ile kehanet için oturdu.

“Sadece mantıklı geldi” dedi. “Kehanet havadar değildi; bulutlar açılmadı. Manevi olduğum kadar, aynı zamanda çok pragmatikim. Bana çok net tavsiyeler verdi, net mesajlar verdi. ‘Sanırım geleneğimi buldum’ dedim. Bu 2003’teydi. 2008’de başladım.”

Cullors, Ifá’nın transatlantik köle ticaretiyle kopan kayıp bir soy ile yeniden bağlantı kurmasına izin verdiğini söyledi. “Ifá, başından beri benden çalınanı geri almanın bir yoluydu.”

Roma Katoliği olarak yetiştirilen 35 yaşındaki Olivas, Ifá ile Cullors tarafından tanıştırıldı ve iki yıldır pratik yapıyor. “Dua, bir şey istediğimiz andır,” dedi, “ama aynı zamanda hazır bulunduğumuz andır. Bu dua dilini nesne yapmaya genişletmeye çalışıyorum.”

39 yaşındaki Cullors, en çok 2013’te icat edilen bir hashtag’ten küresel bir harekete dönüşen Black Lives Matter’ın kurucu ortağı olarak bilinir. 2021 yılına kadar Black Lives Matter Global Network Foundation’ın yönetici direktörüydü. Kuruluş, altyapısı ve fonların tahsisi ile ilgili zorlu sorunlarla karşılaştıktan sonra yeniden yapılandırıldı.

2020’de Cullors, Frieze Los Angeles’ta bir performans düzenledi ve burada sanat fuarını beyaz üstünlüğünden kurtulma çağrısı yapan neşeli, katılımcı bir dans etkinliğiyle noktaladı. Geçen ay, bu kez Ocak ayında ölen 31 yaşındaki öğretmen kuzeni Keenan Anderson’ın anısına izinsiz bir protesto düzenlemek için Frieze Los Angeles’a döndü. bir polis memuru ona defalarca taser ateşledikten sonra trafik kontrolü sırasında

Siyasallaşmadan önce Cullors bir sanatçıydı. 2017 yılında, bir sanat öğrencisi olan Olivas ile tanıştığı Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yüksek lisans okuluna kaydoldu.

2018’de ikili, sanatçı Zoe Leonard’ın daktiloyla yazılmış sert eleştirisine I Want a President (1992) yanıt veren bir programın parçası olarak Los Angeles’taki Hauser & Wirth’te prömiyeri yapılan bir performans üzerinde işbirliği yaptı. Cullors ve Olivas, bir el arabasından yere dökülen bir tuz çemberinde ritüel eylemler gerçekleştirdiler. Oyun “Bunlar tehlikeli zamanlar. Bağlantıya ihtiyacımız var,” kişilerarası ve topluluk desteği için bir metafordu.

İki sanatçı, 2020’de başka bir USC mezunu Alexandre Dorriz (Olivas gibi adını alt yazılardan alan) ile birlikte kurdukları Güney Los Angeles’ta bir sanat kolektifi, galeri ve etkinlik alanı olan Crenshaw Dairy Mart ile bu topluluk desteğini daha da besledi. dava ).

Aynı zamanda, sanatçılar bireysel stüdyo uygulamalarını geliştirdiler. Olivas, 2022’de Los Angeles’taki Hammer Müzesi’nde Let’s Pray adlı heykel enstalasyonunu sergiledi. Babasına ait aletlerin yanı sıra pişmiş toprak kamyon lastikleri ve kova kalıplarının yer aldığı enstalasyon, sergi metnine göre Olivas’ın “manevi bir yaratım ve topluluk oluşturma alanı olarak gördüğü bir alan olan alet kulübesinden ilham aldı. ”

Olivas ailesinin şu anda sahibi olduğu Ford Ranger kamyonunda kullanılan birinden dökülen bu kamyon lastikleri, bu kez göksel morun alacalı tonlarıyla parlatılmış olarak Charlie James Gallery’de yeniden karşımıza çıkıyor. Biri ortada oturuyor, canlı bir kaktüsle ilgilenen bir ekici olarak yeniden tasarlandı. Bu heykelin adı “Uzun Ömür Duaları”. Bir diğeri, “Serinlik Duaları”, duvara yaslanmış ve bir su havuzunu kucaklıyor.

Olivas, suyun Kaliforniya’nın yakın zamanda kaplanan dağlarından erimiş kar olduğunu söyledi. Bu heykeli, öfke zamanlarında ori’sini – düşüncelerin ve duyguların birleştiği Ifá bilinci bölgesi – soğutmak için bir dua olarak görüyor. Dağ, hayal kırıklıklarının ve küçük şeylerin üstesinden gelme ve büyük resmi görme potansiyelini sembolize eder.

Duvara monte çalışmalarının, “Demir, metal, savaş ve teknolojinin Ifá tanrısı Ògún’u temsil ettiğini” söyledi. bir çift babasına aitti. “Çalışmalarımın çoğu, bize aktarılan araçlar etrafında dönüyor” diye açıkladı. Erimiş parçalardan yapılan parlak, yanardöner cam, Ifá’nın ruhani topluluğu olan Egbe’yi anımsatıyor. “Keskin kenarlar Egbe’yi korur.”

Cullor’ların eserleri benzer şekilde kodlanmıştır – belki daha da fazla. Ifá geleneğinde, 256 kutsal odù’nun her biri, kehanet tepsisindeki deniz kabukları veya palmiye fındıklarının düzenlemelerinin yanı sıra dikey vuruş kombinasyonlarıyla temsil edilebilir. Cullors, bir Pasadena bitpazarından satın alınan 1950’lerde Malili “kil bezi” üzerine dikilmiş, bazıları parlatılmış altından dökülmüş ilk 12 deniz kabuğu odù’yu temsil ediyor. (Çamur bezi, fermente çamurla renklendirilir ve Mali geleneğinde saygı görür.)

Bir rehber, galeri ziyaretçilerine mejilerin yoğunlaştırılmış yorumlarını sunar, ancak bunların daha derin anlamları büyük ölçüde gizlidir. Cullors, “Bir şeyi bilen bilir ve bilmek isteyen soru sorar gibi” dedi. “Bu, dışarı çıkıp iyi sözü yaymaya inanan bir gelenek değil. Tam tersi. Kaderinizde uygulama varsa, Ifá’nın sizi çağıracağına inanıyoruz.”

Kendi manevi inançlarımı (veya eksikliğini) bir kenara bırakmayı seçtim. Pek çok ritüel nesnede olduğu gibi, her iki sanatçının da çalışmaları, bazen sıradan malzemelerine ve basit kombinasyonlarına rağmen, gizemli bir enerji yayıyor. Kutsal sanatın tarihi -ve aslında modernist soyutlamanın tarihi- estetik görüngüleri yakalamakta saklı olan gizli anlamların örnekleri bakımından zengindir. (Bu hikayeler Hilma af Klint, the Transcendental Painting Group ve Emma Kunz gibi sanatçıların eserlerinde kesişiyor.)

Cullors için bu dizinin geliştirilmesinde izleyici yorumları bir öncelik değildi. “Bu eserler benim için derin bir üzüntüden geliyor çünkü dünyanın farklı olmasını çok diliyorum” dedi. “Düşünmeye devam ettim, bana yardımcı olacak ne yapabilirim? Ifá, en derin anlarımda gittiğim muayenehane ve bunu herkese açık hale getirmeyi seçtim.”

Son üç yılda pek çok kişinin kendilerini maneviyata götüren kendi mücadeleleriyle yüzleştiğini kabul ediyor. “Pek çok insan ulaşıyor” dedi.

Cullors, “Bir Odù’nun beni umursadığını hissediyorum,” diye devam etti, “ama aynı zamanda kollektifi, toplumu da umursuyor.” Paylaşılan acıya olan ilgisi nedeniyle, çalışmaları politik olmaya devam ediyor.