İspanya’yı dünyanın büyülü başkenti yapan adam

yüzelli

New member
Bir yetişkin olarak Tamariz, yalnızca tekniğini geliştirmekle kalmayıp – bazen bir metronom eşliğinde – aynı zamanda gelişen fikirlerini uygulamak için felsefe ve sanat tarihi çalışarak manastıra odaklanarak mesleğini sürdürdü. En büyük buluşu başka bir sihirbazdan değil, bir tarihçiden geldi: simya ve şamanizm gibi ezoterik konulardaki yazılarıyla tanınan Rumen din alimi Mircea Eliade. Eliade, Mephistopheles and the Androgyne adlı kitabında (muhtemelen uydurma) bir efsanenin yorumunu sunar: Kızılderili ip numarası. Hikaye, birçok varyasyonuyla, diğer ucu gözden kaybolana kadar kendi isteğiyle bir ipin gökyüzüne yükselmesine izin veren bir sihirbazı anlatır. Sihirbaz bir çocuktan ona tırmanmasını ister; O da gözden kaybolduktan sonra sihirbaz bıçağını havaya fırlatır ve talihsiz büyücünün uzuvları yere düşer. Sonunda çocuk tek parça olarak geri döner. Sonraki araştırmalar, numaranın gerçekten yapıldığına dair zayıf kanıtlar buldu, ancak Eliade’nin endişesi, yalnızca “eski ve modern Hindistan’da” değil, aynı zamanda “Çin’de, Hollanda Doğu Hint Adaları’nda” da belgelendiğini bulduğu söylentinin her yerde bulunmasıydı. Eliade, eski bir diriliş efsanesi gibi, Hint ip numarasının hem kozmik hem de dünyevi olayları temsil etmek için semboller kullandığını savundu: evrenin başlangıcı ve sonu, ölüm ve yeniden doğuşun yaşam döngüsü.

Tamariz, büyünün tüm klasik etkilerinde sembolik bir boyut görmeye başladı. En bariz durum, mitte tekrarlanan yıkım ve diriliş benzetmesini canlandıran bir ipin ikiye kesildiği ve sihirli bir şekilde tekrar birleştirildiği, kesilen ve restore edilen iptir. Ancak aynı ilke, bir yumurtanın siyah bir torba içinde kaybolup yeniden ortaya çıktığı Yumurta Torbası gibi anlamsız görünen bir numara için de geçerliydi. Tamariz için hayatın yaratılışının bundan daha gerçekçi bir tezahürü olamaz. Hatta Kanadalı sihirbaz Dai Vernon’un iki sihirbaz arasındaki tarihi bir karşılaşmada Harry Houdini’yi bunun bir versiyonuyla kandırmasıyla ünlenen Hırslı Kart kadar soyut bir efektle ortaya çıktı. İzleyici tarafından seçilen bir kart, tekrar tekrar bir destenin ortasına yerleştirilir, ancak her zaman en üstte bulunur. Tamariz için işin püf noktası bir kahramanın yolculuğu: İzleyiciyi temsil eden kart, bir güç yükselişi, bir yükseliş ve bir kurtuluş yaşıyor.

Tamariz’in sihir deneyimine ilişkin en ayrıntılı açıklaması, The Theory of False Solutions and the Magic Way adlı kitabı La Via Mágica’daki bir makalesinden geliyor. Yol, Tamariz’in o zamanki ortağı Marga Nicolau’nun bir tablosunda gösteriliyor. Seyirci, biri kanatlı diğeri toprağa bağlı iki atın çektiği bir arabaya biniyor. Yol, bazıları yanlış çözümleri temsil eden çeşitli dönüşler alır – izleyicinin etkinin arkasındaki yöntem hakkında sahip olabileceği herhangi bir fikir. Sihirbaz, izleyicileri gerçek olandan uzaklaştırarak yanlış çözümleri düşünmelerini bile engellemeli – imkansızı tek mantıklı açıklama olarak bırakmalıdır. Başka bir deyişle, sihirbaz kendi ampirik gözlem gücümüzü kullanır: algısal malzemeyi dikkatli bir rehberlikle aktif olarak yorumlamamız, orada olmayanı görmemizi sağlayabilir.

peşine düşmüştüm Tamariz, devam eden projelerin sayısı göz önüne alındığında Maestro ile koordinasyonun zor olabileceği konusunda uyaran İngilizce editörü Stephen Minch aracılığıyla. Tamariz’e yazdıktan ve gelecek baharı ziyaret etmeyi teklif ettikten çok sonra hiçbir şey duymadım ve bu fikrin asla meyve vermeyeceğine inanmaya başladım. Ancak Şubat ayında bir cevap aldım. “Mart ortası iyi” diye yazdı ve daha fazlası değil. Tarihler üzerinde anlaştıktan sonra bile, İspanya’ya gelip onun izini sürmeyi asla başaramayacağımı merak ettim. Minch’in bahsettiğine göre Tamariz’in son zamanlardaki ilgilerinden biri, İskoçyalı bir sihirbaz ve film yapımcısı olan R. Paul Wilson’ın yapımcılığını üstlendiği, onun hayatı ve çalışmaları hakkında bir belgeseldi. Wilson’a e-posta gönderdim ve Tamariz’in bizi aynı anda ziyaret etmemiz için iki kez rezervasyon yaptırdığını gördük.

20. yüzyılın ortalarında, Tamariz gibi İspanyol sihirbazlar, Ascanio’nun emriyle, o zamanlar Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan zanaatın kanonik literatürünü incelemek için İngilizce öğrendiler – bir bakıma, dar görüşlülüğe karşı küçük bir isyan eylemi. Franco rejiminin zihniyeti. Ancak bugün Wilson, neslinden Tamariz’in çalışmalarını incelemek için İspanyolca öğrenen birçok sihirbazdan biridir. Dünyanın dört bir yanındaki özel bir sihirbaz grubunun da aynısını yaptığını keşfetti. Ne de olsa o benim tercümanımdı, benim için daha da önemlisi, Duolingo terki.

Onu ziyaret ettiğimde Tamariz, Argüelles mahallesinin dar sokaklarından birinde mütevazı bir binanın altıncı katında yaşıyordu. Wilson ve ben birlikte geldik, kapı zilini çaldık ve Tamariz ve kendisi de Kolombiyalı bir büyücü olan eşi Consuelo Lorgia tarafından karşılandık. Sanat tarihi üzerine kitaplar ve aralarında Atrapado en el Tiempo – Trapped in Time ya da bildiğimiz adıyla Groundhog Day gibi Amerikan filmlerinin de bulunduğu geniş bir VHS kaset koleksiyonuyla dolu olan oturma odasına girdik. ” Kariyerine başlayacak olan trajediden önce Tamariz, 1960’ların sonlarını Bergman, Fellini ve Antonioni’nin Avrupa avangardından esinlenerek Escuela Oficial de Cinematografía’da film okuyarak geçirdi. “Bir film yönetmeni olmak istemedim” dedi bana. “Sadece sihrimi kullanmak için sanattan bir şeyler öğrenmek istedim.” O yıllarda, Franco’ya karşı öğrenci direnişi, hükümet bakanlarının üniversite eğitimini büyük ölçüde kısıtlamasına yol açtı ve okul, Tamariz’in mezun olmasına günler kala kapandı.

İspanya’da zaman değişti. 1975’e gelindiğinde Franco rejimi, Tamariz gibi öğrencilerin çabalarına rağmen devrimle değil, diktatörün eceliyle ölümüyle sona erdi. Aynı yıl, Tamariz ve arkadaşı Julio Carabias bir teklifle devlete ait Televisión Española’nın ofislerine girdiler: TV’de yakın çekim büyüsü. Program yöneticisi karşı çıktı; sihirle ilgilenmiyordu. Tamariz ona bir numara gösterdi: renk değiştiren bir çakı. Yönetmen etkilendi ama ikna olmadı. Böylece Tamariz daha önce hiç yapmadığı ve o zamandan beri de yapmadığı bir şey yaptı. Ofis katındaki herkesi topladı ve arkasında yönetmenle birlikte numarayı tekrar gerçekleştirerek gizli yönteme tanık olmasını sağladı. Numara işe yaradı ve Tamariz’in ilk gösterisi Tiempo de Magia’ya yol açtı.