Ivy Karlsgodt'un Viktorya dönemi abajurları TikTok'un hiti

yüzelli

New member
Ivy Karlsgodt ilk vintage tarzı abajurunu tasarlamaya başladığında acele etmedi: bir tasarım taslağı çizdi, malzemelerini topladı ve şifon, ipek ve kadife parçalarını dikkatlice kesip bunları metal bir yüzeye yerleştirmek için saatler harcadı. asılı bir lale dikmek için çerçeve. Sonuçta şeffaf kıvrımlar ve uzun siyah saçaklarla kaplı altın ve kırmızı kumaşlar ortaya çıktı.

Karlsgodt, “Sonuçtan çok gurur duydum ve hala da gurur duyuyorum” dedi.

Aralık 2020'ydi ve Broadway, Kovid-19 salgınının başlangıcında kapandığında kostüm tasarımcısı olarak işini yeni kaybetmişti ve yaratıcı bir çıkış yolu arıyordu. Dört oda arkadaşıyla paylaştığı bir dairede mahsur kalmıştı, internette yatak odasını modernleştirmenin yollarını ararken Viktorya dönemi abajur resimleriyle karşılaştı.

“Bunlardan birine sahip olmam gerektiğini düşündüm. Bu, alanı tamamlayacak,” dedi Karlsgodt. “Ama pahalılar. Bu yüzden bir tane yapmayı deneyebileceğimi düşündüm.

Karlsgodt, birkaç öğretici video izledikten sonra hızla temel teknikleri öğrendi ve kısa sürede ilk projesine başladı: bugün hala masasının üzerinde duran lale şeklindeki abajur. Karlsgodt, “Hemen bağlandım ve sonsuza kadar böyle bir şey yapmak istediğimi hissettim” dedi. “Bu tarzı çok göz alıcı, romantik ve aynı zamanda da rahat buluyorum.”

Bir hevesle bu ilk denemeyi filme alıp TikTok'ta yayınlamaya karar verdi.

Video şu ana kadar 60.000'den fazla kez görüntülendi ve Karlsgodt hızla çevrimiçi olarak yeni takipçiler kazandı. Bugün Ace of Shades adı altında sosyal medya hesaplarında 1,5 milyona yakın takipçisi var.

“Kostümle çalışırken sahne arkasındayım” dedi. “Buna pek alışkın değilim.”

İlgiyle birlikte sipariş talepleri de geldi. Brooklyn'in Bedford-Stuyvesant semtindeki yeni dairesi ve stüdyosunda Karlsgodt artık kreasyonlarını sattığı bir çevrimiçi mağaza işletiyor. Fiyatlar, stok abajur için birkaç yüz dolardan, daha büyük parçalar veya nadir antika malzemeler kullananlar için yaklaşık 1.500 dolara kadar değişmektedir.

Karlsgodt'un büyükannesi ona çocukluğunda dikiş dikmeyi öğretti ve lise yapımı “Gurur ve Önyargı” için ilk kostümünü yapmasına yardım etti. Perde arkasında çalışmaktan ve tasarımlarının hayata geçtiğini görmekten keyif aldığını keşfetti.

Abajur yaparken de aynı duyguyu yaşıyor. Karlsgodt, hem dikiş ve kostüm yapma becerilerini kullandığı üretim kısmından, hem de kendini yaratıcı bir şekilde ifade edebildiği tasarım kısmından keyif aldığını söyledi.

Karlsgodt, “Her abajur tamamen farklıdır” dedi. “Bazen gerçekten hafif, ruhani bir görünüm, bazen de yanında kitap okumaktan keyif alacağınız gerçekten sıcak bir görünüm bulmaya çalışıyorum. Ve bazen daha gotik, ağır bir görünüm deniyorum.”

Hepsi, metali beklenmedik şekillerde (hilal, sekizgen) büken ve ardından süslü ayrıntılarla kaplayan kaynakçılardan satın aldığı tel çerçevelerden yapılmış. Karlsgodt, “Bence bu konuda aşırıya kaçamazsınız” dedi.

Her ne kadar videoları yapım sürecini sadece 60 saniyeye sıkıştırsa da bir abajurun tamamlanması 10 ila 30 saat sürebiliyor.

Karlsgodt, her bir abajur için çerçeveyi pamuklu dimi kurdele ile sarıyor ve ardından ilmekli kırbaç dikiş tekniğini kullanarak her bir paneli elle dikiyor. Görkemli ipek charmeuse, şifon, dantel ve kadife parçaları kullanarak aplikler, pilili vurgular ve diğer detayları ekleyerek tüm stili uzun bir saçakla tamamlıyor.

Birçok kumaşını mutfağında boyuyor. Haftada bir kez malzeme satın almak için Manhattan'daki Garment District'e gidiyor. Bireysel parçaları internetten satın alıyor.

“Amazon'da her şeyi 20 dolara alabileceğiniz bir zamanda yaşıyoruz” dedi. “Sanırım buna yanıt olarak pek çok insan sanata ve el yapımı şeylere can atıyor.”

Hayranları, yavaş ve ayrıntılı inşaat sürecinin meditasyon niteliğinde olduğunu söylüyor.

Karlsgodt, “İnsanlar bana her zaman videolarımın onları sakinleştirdiğini söylüyor” dedi. “Son paylaşımıma 'Bugün gerçekten zor bir gün geçirdim' diyen birkaç yorum aldım. Bunu bu gece gördüm ve kendimi çok daha iyi hissediyorum.' Bu etkiyi yaratabilmeyi seviyorum.”

Abajurları yalnızca çevrimiçi müşterileri ve iç tasarımcıları tarafından değil, aynı zamanda belirli abajurların tarihsel açıdan doğru kopyalarını arayan müşteriler tarafından da satın alınıyor: Yakın zamanda Henry Ford'un Dearborn'daki mülkü Fair Lane için düzinelerce küçük duvar ve avize gölgesi yaratmak üzere görevlendirildi. Michigan. Geçtiğimiz yıl Stevie Nicks'in set tasarımcıları, Karlsgodt'un abajurlarının sahnede şarkıcının arkasına yansıtılması için görseller için lisans talep etti.

Karlsgodt aynı zamanda başkalarına da benzer yaratımlarda ellerini denemeleri için ilham verdi. Öğrenmeye ilgi duyan kişilerden günde birkaç mesaj alıyor ve çevrimiçi bir kurs vermeyi düşünüyor.

Karlsgodt, “Bu bir noktada ölmekte olan bir sanat olabilir” dedi, “ama artık durumun böyle olmadığını hissediyorum.”