Julio Torres kendine has bir şey

yüzelli

New member
Julio Torres'in hiçbir zaman kredi kartı olmadı. Kredi notu bile olmadığını ve kredi notu olmayan bir daire kiralamanın cehennem olmasına rağmen istemediğini söyledi.

“Bir evim olsun diye sisteme boyun eğmek gibi sembolik bir jest yapmak istemiyorum” dedi.

Torres'in yeni HBO dizisi “Fantasmas”, onun modern yaşamın bürokrasisine yönelik küçümsemesini yansıtıyor. Görünüşte bu, Julio karakterinin kayıp bir altın istiridye küpesini bulma göreviyle ilgili, ancak her fırsatta teknoloji, sistemler ve şirketler tarafından engelleniyor. Hemen hemen her şey, sözde “varoluş kanıtı” olarak adlandırılan bir tür kimlik belirlemeyi gerektirir, ancak Julio, onu oynayan adam kadar meydan okur. Dizide “Ben farklıyım” diyor. “Ben kendi şeyim. Ben istisnayım. Yani hayır, varoluş kanıtına ihtiyacım yok.

Diziyi de yaratan, yazan ve yöneten Torres, diziyi “özgür, sıradan, gerçeküstü, ancak insan duygularına dayanan ve çok meraklı” olarak tanımladı. Dylan O'Brien, Rosie Perez ve Aidy Bryant.

Ancak genel olarak gösteri, Torres'in bu yılın başındaki ilk yönetmenlik denemesi olan ve El Salvadorlu bir oyuncak tasarımcısının çalışma vizesini süresi dolmadan uzatmaya çalışmasını konu alan “Problemista” gibi önceki filmlerden biraz daha karanlık. “Saturday Night Live”ın eski yazarlarından biri olan Torres, 2019'da “My Favorite Shapes” adlı bir HBO komedi özel filmi yayınladı. Aynı yıl, yine HBO'da yayınlanan Spanglish komedi dizisi Los Espookys'in ortak yaratıcısı ve başrol oyuncusu oldu.

Torres, Mayıs ayı sonlarında Brooklyn'in Greenpoint semtindeki ofisinde bir araya gelerek somut olanı soyuta dönüştürmek ve beyazperdedeki temsilin neden dürüst olması gerektiği hakkında konuştu. Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

“Fantasmas”ta pek çok kısa öykü var ama gösterinin aynı zamanda tutarlı bir konusu da var. Hangisi önce geldi, hikayeler mi yoksa anlatı akışı mı?

Uzun yıllardan beri kısa hikayeler için pek çok fikrim vardı ve bunların çoğu da yeni. Daha sonra diziyi bir bütün olarak düşündüğümde bilinçli olarak bize yol gösterecek bir anlatıya sahip olması gerektiğine karar verdim. Bu anlatı akışı her zaman küçük istiridyeyi içeriyordu ama sonra değişmeye devam etti. Hikâyelerin temalarını bir bütün olarak ele almak, anlatının gidişatına dair bir içgörü sağladı. Ve gerçekten diğer çalışanların görüşlerine ve fikirlerine güvendim. Bunu anlamlı hale getirmek için bir çeşit düşünce kuruluşuna ihtiyacım olduğunu hissettim.

Project Runway yarışmacılarım için Tim Gunn gibi, kesinlikle sondaj panolarından ve editörlerden gerçekten yararlanan türden bir yazarım. Senaryo terapistlerinin şunu söylemesine ihtiyacım var: “Söylediğin gibi görünüyor .” Ve sonra şöyle oluyor: “Kredi puanınızı değil de daha genel bir şeyi düşünsek nasıl olur?” Varlığın kanıtı.”

“Varlığın kanıtı” sizin için ne ifade ediyor?

Daha az şeye sahip olanları ve daha azına sahip olanları dışlayan herhangi bir sistemi temsil ettiğini düşünüyorum. öyle mi gerçekten sorgulamayabilmek. Bunun bir kredi puanı veya göçmenlik vb. olduğunu düşünüyorum. Aradaki fark şu ki bu dünyadaki herkes [of “Fantasmas”] buna yenik düşer.

Göçmenlik ya da kredi puanlarından ya da her ne olursa olsun, küresel bürokrasiyle ilgileniyorum. Ve bu konudan bahsederken, bir noktada karakterimin daireden atılmasını ve bunun uygun fiyatlı bir daire bulmasını sağlayacak şekilde bunu yapmam gerektiğini düşündüm.

Ama sonra arkadaşım Neha [a producer of the show, Neha Simon] 'Kimse senin para konusunda endişelendiğini görmek istemez. Konu bu değil; mesele daha çok prensiple ilgili.” İşte benim kredi notu alerjim de burada devreye girdi, herkesin bu şeye sahip olduğu ve kimsenin bunu sorgulamadığı bir dünya yarattım. Ve bence bu daha çok şunu söylemekle ilgili: “Ah, bu dünyanın bir parçası olmak istemiyorum. Aktif olarak bunun bir parçası olmayı reddediyorum.

Bu dizi, örneğin “Problemista”dan daha olgun görünüyor.

“Problemista” çok kapsamlıdır. Daha yumuşak olduğunu düşünüyorum. Bunun kesinlikle daha fazla ısırığı var.

Özellikle bu yönde mi çalıştınız yoksa daha organik miydi?

Çok organik. Sanırım “Problemista”da en cesur iyimserliğimi sergiliyorum ve “Fantasmas”ta ise en sinirli halimi yaşıyorum, sanırım bu daha olgun bir duygu.

“Fantasmas”ı sizin için herhangi bir şekilde rahatlatıcı mıydı?

Hayır bence öyle değil. Gösteriyi yaratırken bu duyguların hiçbirini serbest bıraktığımı sanmıyorum. Bunları dile getirdim.

Bunu Black Mirror benzeri olarak tanımladım ancak bunun tamamen doğru olup olmadığını bilmiyorum.

Ama ne demek istediğinizi biliyorum çünkü dizi aynı zamanda teknolojinin bizi birbirimize nasıl yabancılaştırdığını ve teknoloji aracılığıyla birbirimizle nasıl etkileşim kurduğumuzu da ele alıyor. Bununla çok ilgileniyorum. Kolektif bir korku hakkında yorum yaptığında, bu en iyi haliyle bilim kurgudur.

Gösteri aynı zamanda günlük yaşamın bürokrasisine ilişkin gözle görülür bir hayal kırıklığını da gösteriyor.

Sürekli olarak bir tür bürokratik ağın içinde sıkışıp kaldığımı, sürekli olarak somut şeyler hakkında felsefik davrandığımı hissediyorum. Sürekli olarak felsefi savaşları kazanmaya ve olayları gerçeklerden ziyade fikirlerle ilgili bir tartışmaya dönüştürmeye çalışıyorum. Sadece bu konu hakkında konuşmak istemiyorum; Bu şeyin neden var olduğu hakkında konuşmak istiyorum. En azından bürokrasinin uygulayıcılarının bunun saçma olduğunu kabul etmelerini sağlamak bir teselli olabilir diye düşünüyorum.

Dizide, ekrandaki gösterimin başlı başına bir çözüm olduğu fikrinden de rahatsız görünüyorsunuz. Örneğin, Julio'nun menajeri ona bir stüdyonun kendisinden doğrudan yayına aktarılan bir dizide “ilk eşcinsel, 5'10” Latin süper kahramanını oynamasını istediğini söylediğinde bu fikirden nefret ediyor.

İnsanların gördükleriyle özdeşleşebilecekleri fikrini reddetmiyorum. Bunun hepimizin sahip olduğu çok insani bir özellik olduğunu düşünüyorum. Ben sadece bu özdeşleşmenin sadece kozmetik olmadığını düşünüyorum. Bu sadece kişinin kelimenin tam anlamıyla sana benzemesiyle ilgili değil; Tasvirde ve deneyimlerde aslında gerçeklikten beslenen bir şeyler olmalı. Ve [representation] ilerlemenin esası ve sonu değildir.

Temsil kavramı hakkında ne düşünüyorsunuz? Tamamen anlamsız mı?

Hayır, eğer tasvir edilen insanlar hakkında gerçekten merak ediliyorsa ve bu deneyimlere gerçek bir ilgi duyuluyorsa, hayır. Ve eğer bunun kendi başına her şeyin çözümü olduğuna inanmıyorsak. Çünkü insanlara baskı yapan sistemleri sorgulamak lazım, onlara göstermek değil. Aksi takdirde sadece kozmetiktir.

Dylan O'Brien'ın karakteri Dustin şöyle diyor: “Yardım etmeliyim çünkü dünyayı daha iyi bir yer yapmak değilse neden sanatçı olayım?” Sizce sanatçı olmanın anlamı nedir?

Her sanatçının farklı hedefleri olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla herkese uyacak tek bir cevap olduğunu düşünmüyorum. Zamanımı insanlara yeni bir şekilde göstererek ya da daha önce gördükleri ama daha önce düşünmedikleri şeyleri göstererek geçirmeyi tercih ederim. Benim düşünceme göre, eğer bu zaten olmuş bir şeyi fazlasıyla anımsatıyorsa, o zaman bunu yapmamalısınız. Her parçanın kendi dilinde çalışması gerektiğini düşünüyorum.