Julius Rodriguez “Evergreen”de stilleri birleştiriyor

yüzelli

New member
Bir Pazar günü öğleden sonra Julius Rodriguez, Brooklyn'in Greenpoint mahallesindeki bir barın önünde oturdu ve kendine özgü açık sözlülüğüyle müziğin hiç de öyle olmadığını anlattı. Rapçi ASAP Rocky ve Kassa General ve Meshell Ndegeocello gibi farklı üsluplara sahip sanatçılarla birlikte çalan besteci ve grup lideri, eserinin temel meydan okumasını, caz, funk, gospel ve R&B'nin amorf bir karışımını dile getirerek basitçe “en iyi” olarak adlandırdı. müzik.”

Bunun notlarla ilgili olmadığını, ancak bunların ardındaki duygularla ilgili olduğunu açıkladı.

Rodriguez sıcak ama ifadesiz bir sesle, “Turuncu rengi birine nasıl tarif edersiniz?” diye sordu. “Hiç tuz tatmamış birine tuzun tadını nasıl anlatırsınız? Oraya varıncaya kadar orada olduğunuzu bilemezsiniz. Hissetmeden nasıl bir his olduğunu bilemezsin.”

25 yaşındaki Rodriguez, piyano, davul, bas ve her hafta çalmayı seçtiği diğer şeyler üzerindeki muazzam uyum duygusu ve ustalığı nedeniyle övgüyle karşılandı. Brooklyn'de psychedelic bir serbest caz gösterisinde, Los Angeles'ta stadyum büyüklüğünde bir rap konserinde, Yukarı Batı Yakası'nda görkemli bir akşam yemeği kulübü konserinde kendine hakim olabilir. Ndegeocello bir telefon görüşmesinde “Ona müzisyen yardımcısı diyoruz” dedi. “Oynar her şey.”

Cuma günü Verve Records'ta yayınlanan “Evergreen” programında Rodriguez, sesleri eşit oranda gelenek ve kesinti, gelenek ve cesaretle beslenmiş 40 dakikalık bir elektro-akustik düzenleme kolajına kanalize ediyor ve büyük, net bir sesle karşımıza çıkıyor 1970'lerin caz füzyonundan ilham alıyor. Bu, Rodriguez'in 2022'deki ilk albümü olan ve büyüdüğü kiliselerde ve küçük kulüplerde çaldığı caz ve gospel'e borçlu olan “Let Sound Tell All”dan keskin bir ayrılık.

Rodriguez, New York caz sahnesine çıkmadan çok önce Westchester'da erken gelişmiş bir çocuktu. Üç ya da dört yaşındayken, Rodriguez'e ilk klavyesini veren ve ailesini piyano almaya teşvik eden, Peabody Hazırlık Okulu'nun ilk siyahi öğrencisi olan aile dostu Audrey McCallum'dan piyano dersleri aldı. “Aynı zamanda tempo ve zaman işaretlerini, porte üzerinde müziğin nasıl okunacağını ve piyanoda notaların nerede olduğunu öğreniyorum” dedi. “Tüm bunlar İngilizce okumayı ve yazmayı öğrenirken.”

Rodriguez, 6 veya 7 yaşındayken piyano ve ses öğretmeni ve Rodriguez'in memleketinde ünlü olan John Senakwami'den piyano dersleri almaya başladı. Haftada bir saat iki oldu, sonra birkaç saat daha, sonra neredeyse her gün. Senakwami bir telefon görüşmesinde şunları söyledi: “Julius'la ilk tanıştığımda beni etkileyen şey yeteneği değil, ne kadar sıkı çalışmasıydı.” “Çok fazla araştırma yapmayı ve kendisine öğretilmeyen şeyleri bulmayı kendine görev edindi.”

Rodriguez'in sıkı çalışması aynı zamanda ebeveynlerinden de etkilendi. Babası Adlher, oğlunu şehirdeki caz konserlerine götürürken Thelonious Monk CD'lerini çalardı. Rodriguez, “Hafta sonları orkestrayı görmek için Lincoln Center'daki Caz konserine giderdik ve bir ara babam beni insanlarla birlikte oturmak için doğaçlama seanslarına götürürdü” dedi. “Ben 11, 12, 13 yaşlarındayken gece saat 1'de doğaçlama seansları yapardık.”

Organizatörün e-posta kayıt formu aracılığıyla rezervasyonunu yapmasının ardından grup lideri olarak ilk konserini 14 yaşındayken Manhattan şehir merkezindeki Miles' Cafe'de çaldı. Rodriguez el ilanları astı ve insanları gösteriye davet etti. Rodriguez, “Bu, 14 yaşındaki bir çocuk için çok iddialı bir girişim, ancak ailem bunu yapmama izin verdi çünkü ben bunu yapabilirim” dedi. “İş dünyasının nasıl çalıştığını, belli sayıda insanı nasıl getireceğimi, ne kadar para kazandırdığını görebiliyordum.”

Masters School'da birinci sınıf öğrencisi olarak – hâlâ kendi itirafıyla “büyük bir caz ineği” olarak – o yıl Governors Ball'da çalması planlanan müzisyenlerden oluşan bir çalma listesi aracılığıyla James Blake ve Chance the Rapper gibi sanatçıları keşfetti, “her şey, bir şeyler” Sadece bilmiyordum. Daha sonra festivale gitti ve şaşkına döndü.

Rodriguez, “İlk kez müzisyenlerin bu kadar geniş bir izleyici kitlesi önünde canlı performans sergilediğini görüyordum” dedi. “Ben caz kulüplerine gitmeye alışıktım yani, 60, belki 100, en fazla 150 koltuklu. Canlı olarak büyük kalabalıkları ve enstrüman çalan insanları görmek, yapmak istediklerimi yapmak, benim yaş grubum ve yaşıtım bu kadar çok insana ulaşmak benim için bir nevi ufkumu açtı. Bu yüzden artık yeni veya popüler müzik konusunda eskisi kadar dar görüşlü değildim. 'Bunu dikkate alıp orada neler olduğunu ve bunun bir parçası olmak için benim de neler yapabileceğimi anlamaya çalışayım' diye düşündüm.”

Rodriguez, Juilliard'da iki yıl öğrenciydi ve Onyx Collective grubundan arkadaşları onu 2018'deki ASAP Rocky turnesinin destek grubunun bir parçası olarak turneye davet ettiğinde Smalls ve Zinc Bar gibi mekanlarda çalıyordu.

İş iki ay sürdü; Rodriguez okulu bırakmadan önce bir haftalığına Juilliard'a döndü. Rodriguez, “Bu gerçekten yararlanmak istediğim bir fırsattı ve gerçekten kariyerime odaklanmak istedim” dedi.

2019'da, “Two Way Street” şarkısı için multi-enstrümantalist Morgan Guerin ile hararetli bir seans içeren “Let Sound Tell All”ı kaydetmeye başladı. Ses mühendisi Daniel Schlett, Instagram'da stüdyodan bir klip yayınladı ve bunu Verve başkanı Jamie Krents'i Rodriguez'le sözleşme imzalamaya şakacı bir şekilde ikna etmek için kullandı. Schlett bir telefon görüşmesinde “Kendi kendime 'Bu çocuğu gerçekten dinlemelisin' diye düşündüm” dedi. “'Bu New York'un en iyi piyanisti. Plak şirketiniz için New York'un en iyi piyanistine ihtiyacınız yok mu?”

Tavsiye üzerine Rodriguez'le sözleşme imzalayan ve müziğini dinledikten sonra Verve'nin A&R kıdemli başkan yardımcısı Dahlia Ambach Caplin, onu “her ortamda gerçekten ama gerçekten harika, ki bu oldukça alışılmadık bir durum” olarak nitelendirdi.

“Evergreen”, Rodriguez'in uyumsuzluğuna sahip biri için bile şaşırtıcı anlara sahiptir. Sadece bir akustik gitar döngüsü ve parlak sentezleyici akorlarıyla “Rise and Shine” parçası, ortasında Wonder clavinet ve Moog synthesizer'ların yer aldığı “Music of My Mind” ve “Talking Book” gibi 70'lerin başındaki Stevie Wonder albümlerini anımsatıyor. . Başka bir parça olan “Run to It”, ikinci basamak kutlamalara yönelik, sert, New Orleans odaklı bir şarkıdır. Albümün ilk single'ı “Mission Statement”, eski bir Sega Genesis video oyununun müzikleri kadar havadar ve neşeli bir ses çıkaran üst kayıtlı synth'ler ve hareketli elektronik davullar içeriyor.

Ardından rapçi, şarkıcı ve yapımcı Georgia Anne Muldrow'un yer aldığı çılgın kapanış şarkısı “Champion's Call” var. Muldrow, basamaklı davullar ve klavyeler üzerinden şarkının adını tekrarlayarak şarkıyı Rodriguez'in hayatı ve kariyeri için bir mantra haline getiriyor. Bu, büyük hedefleri olan genç bir sanatçı için uygun bir slogan.

Rodriguez, “Bu kaydı bu kadar ileri götüren şey, alanı açık bıraksam da tüm bu enstrümanlara sahip olmamdır” dedi. “Ben sadece caz adamı değilim. Bu sadece akustik müzik değil. Yaprak dökmeyen tanımı, yaprakları her mevsim işlevini koruyan bir bitkidir. Kayıttaki tüm farklı türlere rağmen hâlâ benim sesim, hâlâ kendimi yapıyorum.”