Kayıp bir opera şaheseri bir şekilde geri dönüyor

yüzelli

New member
İlk başta Rameau, isteksiz Voltaire'e tutkuyla kur yaptı ve Voltaire bir mektupta şöyle itiraz etti: “Şiir yazma yeteneğim olduğunu düşünmüyorum.” İkna olduktan sonra bile Voltaire metin üzerindeki çalışmasının geçici olarak kesintiye uğraması konusunda tereddüt etti. Tehlikeli derecede ilerici Lettres Philosophiques'i 1734'te yayınladıktan sonra Paris'ten kırsal bölgeye kaçmak zorunda kaldı.

Besteci alegorik bir önsöz (o zamanlar operada yaygındı) ve libretto'nun modernleştirici dürtülerini yumuşatmak için başka ayarlamalar talep ettiğinde Voltaire, “Rameau şikayet ediyor, Rameau boğazını kestiğimi iddia ediyor, ona cahil gibi davrandığımı iddia ediyor” diye şikayet etti. Voltaire ise Rameau'yu Fransız geleneklerinden kopmaya ve İtalyan tarzında daha fazla arya yazmaya teşvik etti: “'Samson'un yeni tarzda olmasını istiyorum” diye yazdı.

Çalışmaların başlamasından bir yıl sonra eser o kadar gelişmişti ki, önceden özel bir konser performansında çalınabilirdi. Ancak Katolik bir ülkede manevi temalar üzerine sahne çalışmaları üretmek riskliydi ve sansür yetkilileri bunun mümkün olmadığını belirtti. Voltaire'i üzecek şekilde Rameau'nun dikkati, “Samson” için yazdığı müziklerin bir kısmını dahil edebileceği genişleyen opera balesi “Les Indes Galantes” dahil olmak üzere diğer projelerle meşguldü. (O zamanın bestecileri, kendilerini geri dönüştüren mükemmel kişilerdi.)

Voltaire nihayet metni 1736'da tamamladı ancak metin sansür kurulu tarafından bir kez daha reddedildi. Bu noktada Rameau, muhtemelen “Samson”dan da ödünç aldığı bir sonraki operası “Castor et Pollux”la meşguldü. Voltaire ile olan işbirliği sona ermiş gibi görünüyordu ve birkaç yıl sonra yazarın yeni librettosu “Pandore”dan vazgeçti.

Ancak 1745'te Rameau, kralın oğlunun düğününü kutlayan Voltaire'in hafif bir eserine bir saatlik tesadüfi müzikle katkıda bulundu. Aynı yıl, iki adam, her zamankinden daha az öfkeyle, Fransız askeri zaferinin alegorik bir anıtı olan “Le Temple de la Gloire”ı ürettiler.

Ancak en azından Voltaire için bu parçalar, hem “hayranlık uyandıran hem de zarif” sesler içerdiğini söylediği “Samson”la karşılaştırıldığında sönük kalıyor: “Zayıf bir metne rağmen bunun Rameau'nun başyapıtı olduğuna inanmaya cüret ediyorum.”