Konusu günlük yaşam olan bir fotoğrafçı

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Bu makale, özel Müzeler bölümümüzün bir parçasıdır ve sanat kurumlarının yeni sanatçıları nasıl kendine çektiğini ve yeni izleyicileri nasıl kendine çektiğini inceler.

BETHLEHEM, baba. — Fotoğrafçı Judith Joy Ross’un hayatı ve kariyeri başlangıç olmayanlarla dolu.

Mezuniyet okulundaki görevin? “Tam bir başarısızlık,” dedi. öğretmenlik kariyerin? “Tam bir başarısızlık.”

Sarı evinin ikinci katındaki fotoğraf arşivinde, iyi resimlerin kötü baskılarını içerdiğine inandığı “downer” etiketli bir kutu var.

Neredeyse 60 yıldır fotoğrafçı olan Bayan Ross, hiçbir zaman harika bir oyuncu olmadı.

Gri bir Şubat gününde “Otorite figürleriyle bir sorunum var,” dedi.

Tüm bunlara rağmen 76 yaşındaki Bayan Ross büyük bir olayın konusu. gözden geçirmek Philadelphia Sanat Müzesi’nde, 6 Ağustos’a kadar sergilenen yaklaşık 200 fotoğrafıyla, neredeyse tamamı portre.

Müzedeki fotoğrafların küratörü Peter Barberie, “O bir dev” dedi. “500 yıl sonra insanlar işlerinden bahsediyor olacaklar.”

Gösteri, Philadelphia Müzesi ve ABD tarafından ortaklaşa düzenlendi. Temel Mapfre ilk ortaya çıktığı Madrid’de; daha sonra Paris’teki Le Bal’da ve Hollanda’daki The Hague Fotomuseum’da mola verdi. Bay Barberie, “Avrupa’da buradan daha iyi tanınıyor,” dedi.

Nadiren renkli çalışsa da, Bayan Ross’un fotoğraflarına siyah beyaz demek tamamen doğru değil; görüntüler gri ve sepya arasındaki spektrumda bir yer kaplar. Ve onun yanında Washington’dan politikacıların yer aldığı 1986-87 serisiBayan Ross, çoğunlukla sokaktaki, parklardaki veya okullardaki insanları fotoğrafladı.

“Konu kolay değil; sergiyi organize eden bağımsız bir küratör olan Joshua Chuang, “karmaşık” dedi. “Ünlülerin fotoğrafını çekmiyor.”

Bay Chuang, Bayan Ross için fotoğrafın bir araçtan daha fazlası olduğunu ekledi. “1970’lerde kameranın insanlarla bağlantı kurmanın bir yolu olduğunu öğrendi” dedi.

Bayan Ross bir noktaya kadar kabul etti. İşi hakkında “İnsanları seviyor gibiyim” dedi. “Onu birkaç saniyeliğine seviyorum. Bundan sonra mı? Elveda yok mu.”

Hollandalı sanatçı Rineke Dijkstraİnsanları da fotoğraflayan, Bayan Ross’un çalışmalarını ilk kez 1990’larda gördüğünü söyledi.

Guggenheim Müzesi’nde kişisel sergisi açan Bayan Dijkstra, “Resimlerine aşık oldum” dedi.

Dijkstra, “Görüntülerin ‘açık’ olup olmadığını ve insanların önyargılı olup olmadığını hissedebilirsiniz” dedi ve Bayan Ross’ta durumun böyle olmadığına dikkat çekti.

Bayan Ross, ana dizisinin farklı bir soruya dayandığını söyledi. Pennsylvania, Weatherly’deki Eurana Park’ta çekilen serisi için -bir ağaç kütüğünün üzerinde oturan iki çocuğun 1982 tarihli isimsiz bir görüntüsü de dahil olmak üzere müzedeki çeşitli görüntülerle temsil ediliyor- gerçekten de büyük bir soru vardı: “Hayat neden yaşamaya değer?”

Bayan Ross, Hazelton kasabasında büyümüş bir Pensilvanya yerlisidir. Philadelphia’daki Moore College of Art & Design’da, “yanlışlıkla” bir fotoğrafçılık dersi aldığını ve bunun ilk imajına yol açtığını söyledi: Arnavut kaldırımlı bir sokakta, otlayan ışıkla aydınlatılan bir çöp parçası.

“Ne kadar gizemli olduğu beni hala şaşırtıyor” dedi.

Bayan Ross, 1970 yılında Chicago’daki Illinois Institute of Technology Tasarım Enstitüsü’nden fotoğrafçılık alanında yüksek lisans derecesi almasına rağmen, gerçek bir fotoğrafçı olmasının on yıl sonra olduğuna inanıyor.

“Hiçbir sorunum olmadı” dedi. “İnsanları fotoğraflamıştım ama tesadüfen.”

Ekipman değişikliği de dönüştürücü oldu. Bayan Ross, bir tripod üzerinde ahşap, katlanabilir 8 x 10 Deardorff kamera ile başladı. (Hala sahibi ve kullanıyor.)

Büyük cihazla ortaya çıktığında insanlar meraklanıyor. “Sirkin kasabaya geldiğini düşünüyorlar,” dedi. Ancak etkisi, bir buzkıran ve bir parça koruyucu zırh etkisidir.

“O kadar güvensizim ki sana cep telefonunu doğrultamıyorum bile” dedi. “Ona kendim için ihtiyacım var.”

1982 Eurona Park serisi, Bayan Ross’un uzun bir süre boyunca hatırı sayılır azmini ilk kez gösterdiği zamandı. Bir ailenin yazlık evine yakın olduğu için Weatherly kasabasını seçti.

Sık sık çocukları fotoğraflayan Bayan Ross, “Yaz boyunca Euran’la birlikteydim” dedi. “Bunun için tamamen uygun olmayan bir yerdi. Ama umursamadım. Bu sana benim nasıl bir insan olduğumu anlatıyor.”

Vietnam Gazileri Anıtını ziyaret eden insanlar, bir sonraki uzun vadeli konusu oldu. Philadelphia şovunda 1983-84 serisinden on altı eser yer alıyor, bunlara 1984 tarihli isimsiz bir siyahi çocuk portresi de dahil.

Bayan Ross, bunun onu “Acı ve ıstırapla nasıl başa çıkıyorsunuz?”

En büyük zorluklarından biri, bir Güney Carolina Cumhuriyetçisi olan Senatör Strom Thurmond da dahil olmak üzere, kongre dizisi için çekimler sırasında aynı fikirde olmadığı politikacıları fotoğraflamaktı.

Elektriği sevmezdim, dedi. “Ama ben ona hayrandım. Kralla tanışmak gibiydi.” 48 yıl Senato’da görev yaptı ve 2003’te öldü.

Bazı fotoğraflarıyla donanan Bayan Ross, utangaçlığını yendi ve çalışmalarını Modern Sanat Müzesi’ne sundu. ile aynı gün görüşmeyi hak ediyor Johannes Szarkowskietkili bir fotoğraf küratörü.

Bayan Ross, portreleriyle tanınan Alman fotoğrafçıya atıfta bulunarak, “Bana August Sander’ı duyup duymadığımı sordu ve ben de hayır dedim” dedi. “Yalan söylediğimi biliyordu.” (Sander, onun en büyük etkilerinden biri, dedi, Robert Adams ve Eugène Atget’in de yer aldığı bir liste.)

Bay Szarkowski, Bayan Ross’u hastaneye götürdü 1985 “Yeni Fotoğraf” Diğer üç sanatçıyla birlikte MoMA’daki sergi; gösterinin afişi evinde asılı duruyor.

Bay Chuang, Bayan Ross’u kendi çalışmasının sert bir eleştirmeni olarak nitelendirdi. “Başkalarına göstereceğini asla düşünmediği bir yığın inanılmaz görüntüye sahip,” dedi.

En ünlü dizisi 1980’lerde ortaya çıkmasına rağmen, o zamandan beri Philadelphia şovunda yer alan Annie Hasz, Easton Circle, Easton, Pennsylvania (2007) dahil olmak üzere birçok etkileyici eser yaptı.

Alman satıcı tarafından temsil edilen Bayan Ross Thomas Zaander, çalışmalarının satışlarının son zamanlarda durgun olduğunu söyledi. Bunu, hem stil hem de içerik açısından işinin kesinlikle modası geçmiş doğasına bağladı. “Renkli değil, insanlardan yapılmış” dedi.

Dijital fotoğrafçılığın hakimiyeti de yardımcı olmuyor. Bayan Ross’un üzerine yazdırmayı sevdiği – bilinen zengin tonları elde etmesine yardımcı olan – özel kağıt artık üretilmiyor. “Onunla dolu bir dondurucum var, ama neredeyse bitti” dedi.

Bayan Ross, bodrum katında, çamaşır makinesi ve kurutucunun bulunduğu küçük bir odada, fotoğraf işleme ekipmanının yanında dururken, yeni bir dizi fikri olduğunu söyledi, piyasadaki dalgalanmalar ve ara sıra kinizm lanet olsun.

“Henüz kimseye bir şey göstermiyorum,” dedi. “Ama kendime güveniyorum.”