Lashana Lynch, “güçlü siyah kadın” klişesine nazikçe meydan okuyor

yüzelli

New member
Lashana Lynch, film yapımcısı Gina Prince-Bythewood’un kendisiyle bir proje hakkında konuşmak istediğini öğrendiğinde, her ne ise ona evet demeye hazırdı.

35 yaşındaki Lynch, geçen ay Londra’da verdiği bir video röportajında, Prince-Bythewood’un çalışmalarına ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi olan Love & Basketball’dan beri aşık olduğunu söyledi. “Onunla her gün çalışırdım.”

Projenin, Batı Afrika’daki kadın askerlerden oluşan bir ordu hakkında 1823 tarihli tarihi bir drama olan The Woman King olduğu ortaya çıktı. Prince-Bythewood, tabur liderine sadık bir savaşçı olan, Viola Davis’in canlandırdığı ve müstakbel bir savaşçının (Thuso Mbedu) akıl hocası olan Izogie rolünü Lynch’i düşünerek yazmıştı.

En çok James Bond filmi “No Tie to Die”daki performanslarıyla tanınan aktris Lynch, “Siyahi bir yönetmenden geliyor olmak beni çok duygulandırdı çünkü ‘Vay canına, beni gerçekten bir insan olarak gördü’ dedim” dedi. ” ve son olarak Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta Kaptan Marvel olarak. “Kim olduğumu, ne yaptığımı ve aynı zamanda henüz dünyaya göstermediğim şeyleri de düşünüyor.”

The Woman King’in çekimleri ilerledikçe, Lynch, Izogie’nin arka planı hakkındaki fikirlerini Prince-Bythewood ile paylaştıkça rol büyüdü ve Prince-Bythewood bunlardan bazılarını senaryoya dahil etti.

The Projectionist yeni bir ödül sezonu planlıyor

Oscar’lar Mart’a kadar yok ama kampanyalar başladı. Kyle Buchanan, yol boyunca filmler, kişilikler ve olaylar hakkında rapor veriyor.

Lynch, “Onu yeni tanıyorduk,” dedi. “Yalnız doğdu, bu aslında onun güzel Izogie’si. Bize kim olduğunu gösterdi ve biz de dinledik.”

Lynch, Izogie’nin itici güçleri hakkında üç soruyu yanıtladı. Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Sizce Izogie karakteri toplumsal cinsiyet normlarına nasıl meydan okuyor?

Rolü alır almaz ‘tamam, başlıyoruz’ dedim. Tamamen kadınlardan oluşan bir orduda bir kadın, fiziksel olarak çok, çok güçlü, zihinsel olarak güçlü – yanlış ellerde olacak bir şeye gidiyoruz. her zaman parçalamak için peşinde olduğum güçlü siyah kadın. Ve bu, bunu nazikçe yapmanın gerçekten harika bir yolu.

Izogie’nin misyonu, genç kadınlara kırılganlıklarının ve organik olarak taşıdıkları özelliklerin nasıl süper güçleri olabileceğini göstermektir. Benim için, Izogie’yi canlandıran bir aktris olarak, “Onun eril ve dişil enerjisinin eşit derecede güçlü ve eşit derecede görünür olmasını istiyorum” diye düşündüm. Izogie’nin kiminle karşılaştırılacağını veya orduda gerçekten güçlü, fiziksel olarak yapılı, erkeksi kadın olarak kabul edilip edilmeyeceğini düşünmemesine izin verdik.

O sadece tüm ihtişamıyla bir kadın olacaktı ki hak ettiği de bu. Sadece yaşamasını istedim.

Güçlerinin kaynağı olarak neyi görüyorsunuz?

Biz insanlar, travmayı mizah yoluyla işlemek için çok ilginç bir yola sahibiz. Başından bir şey geçmiş olan ve bunun hakkında konuştuklarında gülümsedikleri, güldükleri ya da başından savıp yollarına devam eden biriyle tanıştığınızda paylaşmak gerçekten ilginç.

Bence bu inanılmaz derecede güzel ve koruyucu bir yol, Izogie’nin bunu içinde bulunduğu güçlü konumda yapması izleyiciler olarak bize gerçekten ‘Ah evet, ben insanım. Kendimi nasıl koruyacağımı bildiğim için dünyayı dolaşıyorum.” Bize iyi olmayı değil, iyi olmayı öğretiyor.

Filmin çoğu için onun böyle bir kontrole sahip olduğunu düşünüyorsunuz, ki bir bakıma öyle. Ama gerçekten böyle bir savunmasızlık, korku ve endişe ve esasen bunun içinden geçen travma var. Doğal bir özgünlük tarzı var, bu korkutucu olabilir ama bunu biz ölümlüler için ulaşılmaz görünen bir şekilde yapmıyor, ekrana bakıp “Bunu yapmayı arzulamak istiyorum” diye düşündüğümüzde.

O da bir süper kahraman değil. Günlük hayatına devam eden ve elinden gelenin en iyisini en yaratıcı şekilde yapan bir kadın. Süper kahramanları seviyorum ve amaçlarına hizmet ediyorlar. Ancak gerçek bir insanın sadece doğduğu ve onları harika şekillerde kullandığı için doğal süper güçlere sahip olması gibisi yoktur.

İnsanlar neden The Woman King’i izlemeli?

The Woman King’in hayatın her kesiminden insanın beklediği, ancak geleceği paketi beklemediği bir film olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi paketimiz var. Fiziksel aktiviteye değer verebiliriz. Aktörler dublörlerle 100’e çıktığında bunu takdir edebiliriz. Gerçek olmayan bu aşırı güçlü, aşırı yüceltilmiş, insan olmayan versiyondan ziyade, kendilerinin insanlaştırılmış versiyonları olarak var olan Siyah kadınları takdir edebiliriz.

Ayrıca kimsenin kafasına şaplak atmadan kara tarihin bu gezegendeki tüm sektörler için neden bu kadar önemli olduğu konusunda dünyayı eğitebiliriz. Bilgileri yalnızca en güçlü, en güzel, en hassas, bazen abartısız, sizi iyi hissettiren ama aynı zamanda dünya için ne yaptığınızı ve burada nasıl var olmak istediğinizi merak ettiren bir anlatımla sunuyoruz.

Gezegende nasıl bir ayak izi bırakmak istiyorsunuz? Amaçları nedir? Umarım bazı insanlar en azından bu filmi izleyerek bunu bulma yolunu bulmuşlardır.