Munch'un Çığlık tablosunu çalan Paal Enger, 57 yaşında hayatını kaybetti

yüzelli

New member
Ünlü bir Norveç futbol kulübünde yükselen bir yetenek olan ve çok sevdiği bir oyunu, son derece keyif aldığı bir başka oyunla (sanat soygunu) takas eden ve 1994'te Edvard Munch'un başyapıtı The Scream'e yaptığı meşhur soygunla sonuçlanan Paal Enger, 29 Haziran'da Oslo'da öldü. 57 yaşındaydı.

Ölümü, daha önce Bay Enger'i temsil eden Oslo merkezli avukat Nils Christian Nordhus tarafından doğrulandı. Daha fazla ayrıntı vermedi.

26 Mart 1967'de Oslo'da doğan Bay Enger, Norveç'in en üst ligi olan şimdi Eliteserien'in beş kez şampiyonu olan Vaalerenga'nın gençlik saflarından geliyor ve kulüpteki ilk maçına 1985 yılında çıktı.

Gençliğinde Arjantinli futbol yıldızı Diego Maradona'nın hayranıydı. Ancak The Athletic'in 2021 tarihli profiline göre onun gerçek kahramanı, “The Godfather”da Marlon Brando'nun canlandırdığı kurgusal suç patronu Don Vito Corleone'ydi. Mafya tarihine o kadar dalmıştı ki, 15 yaşındayken Oscar ödüllü “The Godfather” filmlerinin çekim yerlerini bizzat görmek için New York'a uçtu.

Bu noktada kanun dışındaki hayata yabancı değildi. Geçtiğimiz yıl İngiliz tabloid The Sun'a verdiği röportajda “Oslo'nun doğusundaki Tveita'da büyüdüm ve oradaki insanların çok fazla parası yok” dedi. “Çok gençken suça başladık ve bunu heyecan verici buldum. Devam ettim çünkü gerçekten keyif aldım.”

Mahalledeki arkadaşlarla şeker satmaktan kasa kırmaya ve ATM'leri havaya uçurmaya kadar. Hem sporda hem de suç düzeyinde bir fenomen olduğunu kanıtladı.

Onun kanun dışı ikinci kişiliği takım arkadaşları için bir sır değildi. Her antrenmandan sonra eşofmanlarını yıkamak yerine attığını ve sıklıkla bir gencin bütçesinin çok ötesinde lüks arabalarda ortaya çıktığını fark ettiler. Eski bir takım arkadaşı The Athletic'e “Bir keresinde BMW 735i ile geldiğini hatırlıyorum” dedi. “Pahalı arabaları çalmayı seviyordu, buna hiç şüphe yok.”

Hırsızlığa olan tutkusuna rağmen, kanun dışı faaliyetleri onu bir süperstar gibi yaşatsa da ekibin çoğu onu örnek bir takım arkadaşı olarak görüyordu. Sun'a şunları söyledi: “Yirmili yaşlarımda o kadar çok suç işledim ki, her şeye sahiptim; arabalar, tekneler, para, Oslo'nun en güzel kadınları. Ama daha fazlasını istedim.”

Daha spesifik olarak ülkesinin kraliyet mücevherlerinden birini istiyordu. Norveç'in Mona Lisa'sı olarak adlandırılan “Çığlık”, dünyadaki en ünlü ve en çok çoğaltılan tablolardan biridir.

Cinsellik ve delilik temalarını araştıran unutulmaz dışavurumcu tablolarıyla tanınan Munch, aslında ikisi renkli, ikisi pastel ve renkli kalemle olmak üzere The Scream'in dört versiyonunu yarattı. Özel mülkiyete ait tek tablo olan 1895 pasteli, 2012 yılında açık artırmada yaklaşık 120 milyon dolara finansçı Leon Black'e satıldı.

Tacizci bir üvey babasıyla geçirdiği çocukluğundan kalma psikolojik yaralar taşıyan Bay Enger, tablodaki hayalet öznenin işkence dolu feryatlarında benzer bir ruh buldu; hem kişisel ıstırabın hem de daha geniş bir varoluşsal korkunun ifadesi.

Geçen yıl yayınlanan “Çığlığı Çalan Adam” adlı belgeselde Enger, “Bu görüntüye olan takıntım onu ilk gördüğümde başladı” dedi. “Resme yaklaşır yaklaşmaz üzerime olağanüstü bir duygu çöktü. Korku. Kafamda tuhaf şeyler var. 'The Scream' ile hemen o kadar yoğun bir bağ kurdum ki. Ve beni asla bırakmadı.”

Her istediğini almaya alışkındı ve ünlü tablonun da bir istisna olmaması gerektiğine karar verdi.

1988'de Enger, arkadaşı ve uzun süredir suç ortağı olan Björn Grytdal'la birlikte, The Scream'in bir versiyonunu çalmak için Oslo'daki Munch Müzesi'nin bir penceresinden içeri süzüldü. Ancak planlarındaki bir olay, onların yerine Munch'un başka bir başyapıtını çalmalarına yol açtı: Vampir olarak da bilinen Aşk ve Acı.

Daha sonra Enger, “Hayal kırıklığı günlerce sürdü,” diye hatırladı, “ama sonra eğlenceli olmaya başladı.” Bunun nedeni kısmen, sahibi olduğu ve dışarıda polis memurlarının sahibi olduğu bir bilardo salonunun tavanına tabloyu saklamasıydı. görev.

“Onlardan sadece bir metre ötede asılı olduğunu bilmiyorlar” diye ekledi. “Bu en iyi duyguydu. Sırf orada olmaları için bedava oynamalarına izin verdik.”

Eğlence, suç ortağının polis muhbiri olan komşusuna olayı anlatmasıyla sona erdi. Bay Enger, hırsızlıktan dolayı dört yıl hapis yattı ve futbolda zafer umudunu etkili bir şekilde sona erdirdi.

Yine de hırsı sönmedi ve bakışlarını ilham perisine ve avına çevirdi.

12 Şubat 1994'te Norveç'in dikkati ve önemli miktarda polis kaynağı Lillehammer'daki Kış Olimpiyatlarının açılış törenine odaklandı.

Enger dikkatin dağılmasından yararlandı. O ve bir suç ortağı, Oslo'daki Ulusal Galeri'nin dışındaki bir merdivene tırmandılar, bir pencereyi kırdılar ve içeri girdiler – ve The Athletic'in bildirdiğine göre, 50 saniye içinde “Çığlık”ın müze versiyonuyla birlikte ortadan kayboldular, o zaman değeri yaklaşık 55 milyon dolar idi. tahmini.

Hırsızlar merdiveni, tel kesicilerini ve bir not bıraktılar: “Zayıf güvenliğiniz için çok teşekkür ederim.”

Geçmişi göz önüne alındığında Bay Enger bariz bir şüpheliydi. Yine de polisin kendisiyle ilgili hiçbir şeyi olmadığını biliyordu, bu yüzden onlarla alay etmeye ve onları yanlış bilgilerle aramaya başladı.

Daha sonra, “Bunun Ulusal Galeri, polis ve diğer herkes için ne anlama geldiğini gerçekten anladığımı sanmıyorum” dedi. “Ulusal televizyonda onları aptal yerine koydum.”

Şaşkın yetkililer sonunda Scotland Yard'a yöneldi ve o da sanat ve antika departmanından dedektif Charles Hill'i Norveç'e gönderdi. Kaliforniya'daki J. Paul Getty Müzesi'nin temsilcisi olarak poz veren Bay Hill, Bay Enger'le bağlantılı bir sanat tüccarından “Çığlık”ı satın almakla ilgilendiğini ifade etti.

Prestijli bir müzenin çalınan bir şaheser için ödeme yapması ihtimalinin oldukça düşük olduğu senaryosuna ilişkin endişelere rağmen, Bay Enger, hırsızlıktaki suç ortaklarından biri olan Bay Grytdal'ı bir anlaşmaya aracılık etmesi için gönderdi.

Bay Enger daha sonra şöyle hatırladı: “Belki de yeterince uzun süre dayanmışımdır diye düşündüm.” “Belki de gelecek oyunla ilgili kurduğum tüm hayallerden vazgeçmeliyim. Polisin bana karşı neredeyse hiçbir delili olmadığından kesinlikle emindim, dolayısıyla tutuklayabilecekleri tek kişi Björn'dü.”

Bunun da pek olası olmayan bir senaryo olduğu ortaya çıktı. Hırsızlıktan üç ay sonra polis Bay Enger, Bay Grytdal ve diğer iki suç ortağını tutukladı.

Bay Enger bir keresinde “dört ülkeden dört farklı anneden dört çocuğu” olduğunu söylemişti. Hayatta kalanlarla ilgili bilgi hemen mevcut değildi.

1996 yılında Sayın Enger altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Orada resim yapmaya başladı ve sanatsal rol modelinden stilistik olarak ilham aldı.

Serbest bırakıldıktan sonra kendi sanat kariyerine başladı. 2011 yılında soyut resimleri Norveç'te bir galeride sergilendi.

Ancak temiz bırakılmadı. 2015 yılında Oslo'daki bir galeriden 17 tablo çalmakla suçlanmıştı.

Ancak bu onun sanatın yasal yollarla edinilmesine tamamen karşı olduğu anlamına gelmiyor. 2001 yılında imzasız bir Munch taşbaskısını müzayedede yaklaşık 3.000 dolara satın aldı.

O gün müzayede evinden ayrılırken Ulusal Galeri'nin eski güvenlik şefiyle karşılaştı. “Tebrikler” dedi Bay Enger'e. “Gerçekten bir Munch satın almış olman harika; bir tane çalmaktan çok daha iyi.”