Nan Goldin, Marian Goodman Gallery’den ayrılan ikinci büyük sanatçı oldu.

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Aralık ayında ressam Gerhard Richter, Marian Goodman Galerisi’nden ayrıldı. Çarşamba günü, ikinci büyük sanatçı, fotoğrafçı Nan Goldin, bir röportajda, küresel profilini genişletmek ve stüdyosunu desteklemek için Goodman’dan Gagosian Gallery’ye gideceğini duyurdu. Kendisiyle ilgili Oscar adayı belgesel için düzenlediği basın gezisinden kısa bir süre önce dönen Goldin, “Gagosian’la uzun yıllar ara sıra onlarla çalışma konusunda konuştum ve şimdi kendimi hazır hissediyorum” dedi. “Bütün güzellikler ve dökülen kan.”

69 yaşındaki Goldin, “Ve Marian’la çalışmakla ilgili yalnızca güzel anılarım var,” dedi. “Galeri ile hayatımın en iyi iki şovunu yaptım. Onunla çalışmayı sevdim ve artık onu görmüyorum. Gerçek bu.”

Sanatçı, son beş yıldır Marian Goodman Gallery’de sergiler açmaktadır.

Ancak galeriye göre 94 yaşındaki Goodman, bayisinin günlük işleyişinden emekli oldu. Galeri başkanı da dahil olmak üzere beş ortaktan oluşan yeni bir yönetim ekibi, Philip Kaiser, eski bir müze müdürü, şirketi yönetiyor. David Zwirner, Gagosian ve Hauser & Wirth gibi mega galeri rakipleri kadar büyük olmasa da galeri, Richter, Goldin, Julie Mehretu ve William Kentridge gibi önemli sanatçıları temsil ederek son 50 yılda tarihte biçimlendirici bir rol oynadı.

Marian Goodman Gallery’nin sözcüsü Linda Pellegrini yaptığı açıklamada, “Goldin’in çalışmalarını ve aktivizmini son beş yıldır desteklemekten gurur duyuyoruz ve ona iyi dileklerimizi sunuyoruz” dedi.

Geçen yıl hakim Goodman galerisinden ayrıldı David Zwirner için. Şubat ayında Kaiser ve diğer ortaklar, şirketin genel merkezinin mimar Markus Dochantschi tarafından tasarlanan TriBeCa’daki büyük bir binaya taşınacağını duyurdu.

Satıcılar ve sanatçılar arasındaki kişisel ilişkilerle gelişen galerilerde yönetimdeki değişiklikler genellikle zordur. Goldin, Gagosian’a katılma kararının bir kısmının, sanatçıyı neredeyse 30 yıldır tanıyan Marian Goodman’ın eski işbirlikçisi Andrew Heyward’ın Gagosian Galerisi’ne transfer edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Heyward, Goldin hakkında yaptığı açıklamada, “Sadece fotoğrafın ve hareketli görüntünün sanat ve kültürdeki potansiyelinde ve rolünde devrim yaratmakla kalmadı, aynı zamanda savunuculuk ve… Cesaret yoluyla sanatçıların sahip olabileceği olağanüstü gücü defalarca gösteriyor” dedi. doğrudan eylem yoluyla sosyal değişimi yönlendirmek.”

Goldin, The Ballad of Sexual Dependency adlı slayt gösterisi de dahil olmak üzere fotoğraflarıyla geniş çapta ünlüdür. Son beş yıldır, opioid salgınından fayda sağlayan ilaç şirketlerine dikkat çeken Prescription Addiction Intervention Now veya PAIN adlı bir aktivist grubu yönetiyor. 2018 yılında Metropolitan Sanat Müzesi’ndeki Dendur Tapınağı’nı çevreleyen yansıtma havuzunu turuncu hap şişeleriyle doldurdu. Gösteri ve sahnelenen bir “ölüm”, parası genellikle OxyContin’in yapımcıları olan Purdue Pharma’ya bağlı olan Sackler ailesinden bağış alan müzeleri protesto etmek için daha büyük bir çabanın parçasıydı. (Met daha sonra Sackler adını Guggenheim Müzesi, British Museum ve diğerleri gibi galerilerinden kaldırdı.) Bağımlılıkla kendi savaşı, Laura Poitras’ın yönettiği 2022 belgeseli All the Beauty and Bloodshed’de tartışıldı.

İlgi ve övgüye rağmen Goldin, sanat eserlerinin fiyatlarının çağdaşlarının fiyatlarının altında kaldığını söyledi. Yeni bir galerinin küresel profilini yükseltebileceğini ve koleksiyoncu tabanını genişletebileceğini umuyor.

Goldin, “Kimse beni avlamadı” dedi. “Ve Gagosian’a katılmak benim siyasi aktivizmimi hiçbir şekilde etkilemeyecek.”

Eski bayiliğinin hayırlı olmasını diledi: “Umarım böyle devam eder. Umarım devam eder.”