New York’ta genç Fransız sanatçılar için bir “Giriş Limanı” oluşturuluyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Bu, New York’un Yukarı Doğu Yakası’nda şaşırtıcı bir diplomatik olaydı; uğurlu bir “Bonsoir”la başlayıp beklenmedik bir “Au Revoir”la sona erdi.

ABD’deki Fransız kültür hizmetleri müdürü Gaëtan Bruel ileri gelenlerle buluştu Villa Albertinegenel merkezi, 20 Eylül, Artan Fransız-Amerikan kültürel alışverişini destekleyen ek girişimleri duyurmak.

Bruel, Fransa’nın Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisi Laurent Bili ve Fransa dışişleri bakanı Catherine Colonna ile birlikte, daha fazla Fransızca veya Fransızca konuşan sanatçı, bilim adamı ve zanaatkarın katılımına olanak sağlayacak, büyük ölçüde genişletilmiş bir sanatçı misafirliği modeli teklif etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir yerine seyahat edebilir, hatta bir durumda bir Fransız konteyner gemisiyle dünyanın dört bir yanına seyahat edebilirsiniz.

Bruel, “Bu Fransa belki daha az zarif, belki daha az beklenen, kesinlikle daha çeşitli, daha genç, daha cesur, daha şaşırtıcı” dedi. Şöyle ekledi: “Neden nereye gitmek istediklerine sanatçıların karar vermesine izin vermiyoruz?”

Projelerde konutların yanı sıra Fransız yazar ve illüstratör Antoine de Saint-Exupéry’nin genç kahramanı Küçük Prens’in yeni bir bronz heykeli de yer alıyor. Doğu 78. Cadde’deki Beşinci Cadde’de, eski adıyla Payne Whitney malikanesi olarak bilinen Villa Albertine’in önündeki şehrin kaldırımı için görevlendirildi.

Bruel, ziyaretçileri 1906’daki kireçtaşı villaya, beşinci kattaki stüdyoya götürdü ve burada bir başka girişimi gerçekleştirildi: konağın orijinal metresi Helen Hay Whitney’in (1875-1944) stüdyosunun yeniden tasarlanması.

New York’un hayatta kalan en iyi Yaldızlı Çağ örneklerinden biri olmaya devam eden ev, Standard Oil Company’nin mali işler sorumlusu amcası Oliver Hazard Payne’den Helen ve kocası William Payne Whitney’e bir düğün hediyesiydi. Tanınmış (aynı zamanda kötü şöhretli) mimar Stanford White, villayı herhangi bir bütçe kısıtlaması olmaksızın tasarladı, inşa etti ve döşedi. White, ev tamamlanmadan önce öldü, ancak evi tablolarla, antikalarla ve mimari eserlerle doldurmak için dünya çapında bir alışveriş çılgınlığına başlamadan önce değil; mermer Michelangelo Aşk Tanrısı heykeli (2009’da orijinali bittiğinde alçı kopyasıyla değiştirildi) ortadan kayboldu). Metropolitan Sanat Müzesi).

Fransa binayı 1952’de satın aldı ve Bayan Whitney’in özel stüdyosunu personel için ofislere dönüştürdü. Bruel, dört yıl önce 30 yaşındayken – Villa Albertine’in direktörlüğü de dahil olmak üzere – New York’taki göreve başladığında, Bayan Whitney’in piyano çaldığı Central Park’a bakan 700 metrekarelik salonunu geri getirmeye karar verdi. kitaplar ve şiirler okudu ve arkadaşlarını eğlendirdi.

Bir röportajda “Bir sorunumuz olduğunu fark ettim” dedi. “Helen Whitney binanın geçmişinden kaybolmuştu.”

Bir dönem odasını yeniden yaratmak yerine, bir Fransız mimara (bir yarışmada seçilen) saygı duruşunda bulunmak için sipariş verdi ve alanı çağdaş Fransız sanatı ve mobilyalarıyla doldurdu. Sanatçılar ve yazarlarla konferanslar ve akşam yemekleri için kullanılır.

Columbia Üniversitesi sanat tarihi profesörü ve Modern Sanat Müzesi mimarlık ve tasarım baş küratörü Barry Bergdoll, “Gaëtan Bruel’in Fransız kültür hizmetlerini Fransız kültürünün iki taraflı aynası haline getirecek bir vizyonu ve programı vardı” dedi. Bruel’i yıllardır tanıyan biri. Bergdoll, Villa Albertine’i “genç Fransız yaratıcılar için canlı Amerikan sahnesine giriş noktası” olarak nitelendirdi ve kültür ataşesi rolüne ilişkin “vizyoner deneysel yaklaşımını” övdü.

Ecole Normale Supérieure’de dört yıl tarih eğitimi alan ve bir türlü mezun olamayan Bruel, yine de kendi yolunu seçti. Montpellier’de, 15 yaşındayken kendisini 12 metrelik yelkenli teknesiyle İtalya ile Yunanistan arasında bir yıl süren Büyük Tur’a çıkaran iki öğretmenin oğlu olarak büyüdü.

“Annem ve babam çok liberaldi; “Çocuklarımıza farklı bir şekilde, yaratıcılıkla dolu bir ortamda eğitim verelim” dediler.

Birkaç yıl sonra, o zamanki Cumhurbaşkanı François Hollande döneminde Fransa savunma bakanı olan Jean-Yves Le Drian’a bir iş hakkında yazmaya karar verdi.

Bruel, “Le Drian beni görecek ve işe alacak kadar meraklıydı” dedi. “Dört yıl onun yanında kaldım ve sinema dünyasını zeka dünyasına taşımakla görevlendirildim. Fransız ordusunda sinema bölümü kurdum ve sanatın toplumun her kesimine entegre olması gerektiğinin farkına vardım.”

Hâlâ şuna inanıyor: “Kriz, iklim değişikliği ve yapay zeka zorluklarıyla dolu bir dünyada sanatçıları desteklemeliyiz çünkü sanatçılar bize krizlerin üstesinden gelmenin yeni yollarını gösteriyor.”

Bruel daha sonra Fransız hükümeti için iki bakanlıkta daha çalıştı: Kültür ve Dışişleri Bakanlığı, başlangıçta konuşma yazarı olarak. Sonra şuraya gitti Ulusal Anıtlar Merkezi Arc de Triomphe ve Panthéon’un yöneticisi olarak.

2020’de New York’a vardığında, Bayan Whitney’in stüdyosunu yenilemek ve yeni dekorunu yaratmak için bir tasarım yarışması aracılığıyla Florence Gould Vakfı’ndan 1 milyon dolarlık bir hibe aldı.

Bruel, asma tavanın ve personel ofislerinin yıkılmasını emretti, ancak orijinal sırlı pişmiş toprak karolardan oluşan zemini (İspanyol mimar Rafael Gustavino tarafından kurulan New York kiremit fabrikasından) ve neo-Rönesans dekoratif motifleri olan uzun, beşik tonozlu bir tavanı keşfetti. Louvre’un ünlü restoratörü Cinzia Pasquali’yi, ahşap tavandaki maskeler, puttiler, müzisyenler ve sanatçılarla odanın orijinal işlevine saygı duruşu niteliğindeki renkli dekorasyonları restore etmesi için görevlendirdi.

Mekanı tasarlama yarışmasını kazanan, Paris’te yaşayan 34 yaşındaki Meksikalı-Fransız mimar Hugo Toro, Bayan Whitney’in bir şiirinden esinlenerek su temalı bir dekor yarattı ve el üflemeli, dalgalı amber cam avizeler, içinde yüzen zambak yastıkları ekledi. birbirine kenetlenen yapı.

Bruel, Toro’nun, Fransız liderliği tarafından görevlendirilen mobilyaları saklayan Fransız ajansı Mobilier National’dan kredi ayarlamasına yardımcı oldu. Bu durumda Fransız tasarımının baş mücevherleri olarak kabul edilen eşsiz çağdaş eserlerden bahsediyoruz. Şimdi Bruel’in hedefi, bu parçaların tasarımcılarının rezidans programını genişleterek ABD pazarına girmelerine yardımcı olmak.

Deneysel bir Fransız cam üreticisi olan Eve George, Brooklyn Glass’ta cam yapımı teknikleri incelemek ve Manhattan’ı çevreleyen sulardan ilham alan bir cam eşya serisi için eskizler oluşturmak üzere geçen yıl New York’a geldi.

George, “Biraz araştırma yapıp eve gitmeyi düşündüm” dedi. “Gaëtan beni New York’un kuzeyindeki Corning Cam Müzesi’ne bağladı ve orada cam üfleme seanslarına katılabildim.”

O tarihten bu yana, New York’taki bir tasarım galerisi olan Galerie Philia, George’un yeni cam eşya koleksiyonunu Mayıs ayındaki Tasarım Haftası’nda sergilemeyi teklif etti. “Her şey çok hızlı bir şekilde araştırma modundan iş moduna geçti” dedi. “Bu hediye sadece bir an değil, aramızda yaratıcı bir ağ yaratılmasıydı. Büyük bir aile gibi yayılıyor.”

Bruel, Küratöryel Liderlik Merkezi Vakfı’nın genel müdürü Buffy Easton ile işbirliği içinde müze profesyonelleri için programlar oluşturdu.

2023 müze serisi, müzelerin geleceği hakkında halka açık diyaloglar için tümü kadın olan 24 müze müdürünü Villa Albertine’e getiriyor.

Bruel ayrıca isimsiz bir özel bağışçıyı, genç Fransız ve Amerikalı küratörleri meslektaşlarını ziyaret etmeleri için yurt dışına gönderen bir program olan Museum Next Generation’a 600.000 dolar vermeye ikna etti.

Easton, “Gaëtan beni ilk görmeye geldiğinde nezaket ziyareti yaptığını sanıyordum ama bir gündemi vardı” dedi.

Bu yıl, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 15 şehirde 20 uluslararası şirket tarafından 75 performansın ve yeni koreograflara yönelik 17 misafirhanenin 75 performansının kutlandığı Albertine Dans Sezonu’nu açtı.

MoMA’nın yöneticisi Glenn D. Lowry, “Gaëtan, Fransız kültürü için, ama aynı zamanda genel olarak kültür için de çok şey yaptı; Fransız ve Amerikalı sanatçıları ve yaratıcıları, tanıdığım neredeyse herkesten daha fazla bir araya getirdi,” dedi. “Bir fikri gerçeğe dönüştürmeyi bilen bir insan. Hayal ettiği şeyler gerçekleşiyor.”

Artık Bruel’in hikayesi belki de pek de şaşırtıcı olmayan bir yöne doğru gidiyor. Kültür danışmanı Çarşamba günkü toplantıyı, Bruel gibi 34 yaşındaki Fransız Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ın özel kalem yardımcısı olmak üzere 1 Ekim’de Fransa’ya gideceğini resmen duyurmak için kullandı.

“Benim görevim, Fransız eğitiminde sanatın yerini yeniden düşünmeye yardımcı olmaktır” dedi. “Bakanın vizyonu, sanatı eskiden olduğu gibi isteğe bağlı hale getirmemek.”

Pişman mısın?

Fransa’nın artık Amerikalılar için entelektüel merakın merkezi olmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşıyor. Şunları aktarıyor: “ABD ile Avrupa, özellikle de Fransa arasında kültürel ve entelektüel düzeyde artan mesafe ve bu konuda yapabileceğimiz ne kadar az şey var.”

2000 ile 2020 yılları arasında, dilden edebiyata her alanda “Amerikan üniversitelerindeki Fransızca programların yüzde 40’ı ortadan kalktı; 500’den 340’a”. Özlemle, “Amerikalılar Avrupa’dan yüz çeviriyor” dedi, “birbirimizle her zamankinden daha fazla konuşmamız gerektiğine inandığım bir dönemde.”