Nike anlaşması sekteye uğrarken Tom Sachs çalışma kültürü için özür diler

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Nike, kazançlı spor ayakkabı anlaşmasını sürdürmeyeceğini açıkladıktan sonra, sanatçı Tom Sachs, Haber’a stüdyosundaki eski çalışanlarına yaptığı muameleden dolayı özür diledi.

Sachs, “Son birkaç ay, gecikmiş bir düşünme dönemi oldu. Acı verici ama hayati bir dönemdi.” Stüdyomdaki herhangi birinin şimdiye kadar daha az desteklenmiş, güvende ve tatmin olmuş hissetmesine derinden üzüldüm – ama bazı insanların hissettiği açık.”

Sanatçının stüdyosundaki sorunları kamuya açık bir şekilde ele alma kararı, eski çalışanların isimsiz olarak talepkarlıkla ünlü heykeltıraş için çalışma deneyimlerini paylaştığı birkaç haberden üç ay sonra geldi.

Raporlar, iş imparatorluğu bu hafta Nike ile suni spor ayakkabı yapmak için yaptığı iş birliğinin dağılır gibi görünmesiyle bölünen 56 yaşındaki Sachs için bir halkla ilişkiler krizi yarattı.

Şirket, The Times’a yaptığı açıklamada, “Şu anda Tom’s Studio ile çalışmıyoruz ve planlanmış bir çıkış tarihimiz yok” dedi.

Sachs’ın itibarı, kar amacı gütmeyen New York Sanat Vakfı’nın tam zamanlı bir “yönetici/kişisel asistan” arayan gizli bir ilan yayınlamasının ardından Şubat ayında darbe aldı. Eleştirmenler tarafından hemen şu şekilde anıldı: “Şimdiye kadar yapılmış en kötü sanat işi reklamı” Kazanan yarışmacının, isimsiz sanatçı ve eşi için kreşten köpek kakasına, bahçecilikten seyahat rezervasyonlarına ve tıbbi ihtiyaçlara kadar her şeyi halledeceği bir yer. Liste isimsiz olarak yayınlanmasına rağmen, eski çalışanlar iş tanımındaki bazı saksonizmleri hemen fark ettiler, örneğin düzenli görevleri tanımlamak için “sistemler” kelimesinin sık sık kullanılması gibi.

soruşturmalar frenli Ve Artnet Haberleri daha sonra, sanatçının insanları sözlü olarak taciz ettiği, öfke nöbetleri geçirdiği, bazı çalışanları “otistik” olarak adlandırdığı ve Nike çalışanlarıyla bir Zoom toplantısında iç çamaşırlarıyla göründüğü düşmanca bir ofis kültürünü tanımlayan birkaç eski stüdyo çalışanından alıntı yaptı. Sachs’ın stüdyosu şikayetlerin çoğunu reddetti, ancak bodrum katındaki bir depodan “tecavüz odası” olarak bahsettiği iddiası gibi diğer raporların şaka amaçlı olduğunu söyledi.

Mart ayında Sachs sözcüsü Carly Holden’ın Times’a gönderdiği bir mektupta sanatçı, yorumlarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve personel politikalarının resmileştiğini kabul ederken kendisini “geliştirmek” için çalıştığını söyledi.

Holden Salı günü Times’a, Sachs stüdyosunun o zamandan beri daha net iş tanımları getirdiğini ve daha iyi profesyonellik sağlamak için çalışan el kitabını revize ettiğini söyledi. Değişiklikler, sanatçı dahil herkes için zorunlu taciz önleme eğitimini içeriyor.

Sachs yaptığı açıklamada, “Şirketimiz hızla büyüdüğünden ve kültürel normlar geliştikçe, operasyonlarımızı profesyonelleştirmek için gerekli zamanı ayırmadık” dedi. “Keşke bunu on yıl önce bir öncelik haline getirseydim.”

Sanatçı yaptığı açıklamada kimseyi taciz ettiğini reddetti.

“30 yıllık kariyerimde hiç kimseyi taciz etmedim veya kimseyi rahatsız etmeye çalışmadım” diye yazdı. “Bir sanatçı olarak korumaya ve keşfetmeye çalıştığım değerlerle daha uyumlu bir stüdyo kültürü oluşturmaya kararlıyım.”

Sachs, 1990’larda lüks markaları günlük ıvır zıvırla karıştıran maçoluk stiliyle ünlenen bir sanatçı kuşağına ait (turuncu Hermès kutularından klozet pistonları ve Balthazar restoran ambalaj kağıtlarından fare heykelleri yaptı). Kurum kültürüne olan ilgisi, stüdyosunu yönetme biçimini etkiledi.

Sachs geçen yıl The Times’a “Bir tarikat, basitçe – eğer bakarsanız – kendine özgü ve ortak değerlere sahip bir grup insan anlamına gelir” dedi. “İsteyen istediği zaman gidebilir.”

Mart ayında Nike, tartışmaya yaptığını söyleyerek yanıt verdi. “Çok ciddi iddialardan derin endişe duyuyorum.” Şirket, Sachs ile yaptığı General Purpose adlı işbirliğinden çıkan spor ayakkabıların Nisan ayı çıkışını kaçırdıktan sonra, spor ayakkabı tutkunları için ortaklığın fiilen sona erdiği anlaşıldı.

Avukat ve Sneaker Law: All You Need to Know About the Sneaker Business kitabının ortak yazarı Kenneth Anand, “Nike, şirketin ciro anlaşmaları yaptığı hiç kimseye karşı müstehcen iddialarda bulunmayacak” dedi.

Sachs’ın sahip olduğu birkaç spor ayakkabı modelini piyasaya sürdü 2012’den beri şirkette ayakkabılar pahalı koleksiyon ürünleri haline geldi ve bazıları orijinal değerlerinin birçok katına satıldı. “Mars Yard” olarak adlandırılan orijinal, NASA’nın 1960’larda Mars Exploration Rover hava yastıkları için önerdiğine benzer Vectran kumaşından yapıldı.

Sachs yaptığı açıklamada daha iyi bir patron olmaya kararlı olduğunu söyledi. “Sanatımın yanı sıra,” diye yazdı, “bu kişisel ve profesyonel gelişim benim ana odak noktam.”