Örümcek Adam Jeff Koons ile tanıştığında

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Örümcek gibi genç süper kahramanın 2018’deki yeniden tasavvurunun devamı olan “Örümcek Adam: Örümcek Evreninde”, yaratıcı ve saksağan benzeri bir görsel stille ilk taksiti geride bırakıyor. Sonuç, en azından kısmen, sanat tarihinde hızlandırılmış bir derstir (kelimenin tam anlamıyla, çünkü karakterler genellikle sanat yapıtlarıyla çatışır).

Film çoğunlukla bilgisayar tarafından oluşturulan animasyonda işlenirken baş döndürücü bir hızla geçer, Yavaşlatılmış, hatta nefes kesici güzelliğe sahip anlar vardır: arka planlar ressam etkisi ile çözülür ve yerini duygusal soyutlamaya bırakır, sırayla Kandinsky, Mondrian ve Hilma af Klint’in çalışmalarını anımsatır. New York’un şehir manzarası, fırça benzeri, izlenimci çizgilerle yumuşatılmıştır. Ben Day noktaları ekranda tekleyerek, hikayenin komik kaynak malzemesine ve aynı zamanda Roy Lichtenstein’ın aynı şeyi kendine mal etmesine bir selam niteliğinde.

Filmin yönetmenlerinden Justin K. Thompson, tekniklerin ve uygulamaların çarpışmasının kasıtlı olduğunu söyledi. “Kuru fırça, sulu boya ve akriliğe öykünmek istedik” dedi. “Paul Klee’nin çalışmalarına çok baktım, Lyonel FeiningerDeneysel filmleri John Whitneybilgisayar animasyonunun öncüsü, başka bir ilham kaynağıydı.

Çağdaş sanata bir dizi daha doğrudan referans da var. Guggenheim Müzesi’nin Frank Lloyd Wright binasında geçen erken bir sahne, film yapımcılarının kendilerini neşeli bir şekilde adamalarına imkan verdi. Örümcek Adam’ın çok yıllık kötü adamı Akbaba’nın bir versiyonu, Leonardo da Vinci’nin parşömen çiziminden fırlamış gibi görünen, da Vinci’nin yaratıcı ve ürkütücü icatlarından ilham alan silahları kullanarak ve hızlı olan bir şeyi kasıp kavurarak müzenin kubbeli bölümünde tökezleyerek ilerliyor. Jeff Koons retrospektifi oluyor. Dövüş sahnesinde, Koons’un “Lobster” (2003) ve “Dolphin” (2002) gibi şişirilebilir oyuncak heykellerinden birkaçı mermi olarak fırlatılıyor. Tabii en ünlü eseri olan Koons balon köpeği en çok beğeniyi alıyor.

“Balon köpek hakkında konuştuğumuzda ‘Onunla ne yapabiliriz?’ dedik. Ne özel olurdu?’” dedi Thompson. Koons, diye hatırlıyor, “aslında, ‘Biliyorsunuz, balon köpekle ilgili bir şey, onun nefes almakla çok ilgisi olduğudur’ diyen kişiydi. İnsan nefesiyle doludur. Ama hiçbirinin içini görmedik. Ya bir tanesini kesip açarsak ve içinde ne olduğunu görebilsek?’ Birbirimize baktık ve ‘Ama içinde ne var?’ dedik ve ‘Ne istersen’ dedi.”

Vulture, içinden sayısız küçük Balon Köpek heykelinin çıktığı 12 metrelik bir Balon Köpeğin kafasını kesip Koons’un büyük boyutlu eserlerinin aslında ayrıntılı pinatalar olduğuna dair rahatsız edici şüpheleri yatıştırdıktan sonra, içerideki şeyin bir gösteriye dönüştüğü ortaya çıktı. (Sahne, bu yılın başlarında bir koleksiyoncunun yanlışlıkla Miami’deki Art Wynwood fuarını ziyaret ettiği bir bölümü anımsatıyordu. 16 inçlik bir baskı parçalandı. Film zaten prodüksiyondan iyi geçmişti.)

Koons, Yunanistan’ın Hydra kentinden yaptığı bir telefon görüşmesinde “Beni duygulandırdı,” dedi, “çünkü balon köpeğini her zaman bir tür ritüel iş, efsanevi bir niteliğe sahip olabilecek bir şey, biraz da…” Truva atı veya Venüs von Willendorf, burada bir tür kabile topluluğu olurdu.” (Kendi balonu Venüs Koons, balon köpeğin filmdeki varlığını “insanların akın etmesi için gerçekten daha büyük bir topluluğun parçası” olarak gördü.

“Banaality” serisinden çok renkli ahşap heykel “String of Puppies” (1988), paslanmaz çelik büst “Louis XIV” (1986) gibi Koons’un daha önceki, yabancı ve daha az açığa çıkmış eserlerinden bazılarının da yer aldığı sahne ve 1980’lerdeki Elektrikli Süpürge Asamblajlarından birkaçı, ilk Spider-Verse filmini yönetmede dolaylı da olsa orijinal bir etkiye sahip olan bir sanatçıya saygı duruşunda bulunuyor. 2014’te, hala erken konsept aşamalarında ve ölümsüz kahramanın bir tür postmodern versiyonunun nasıl yaratılacağı konusunda bir çıkmazda, senaryonun ortak yazarlarından Phil Lord ve yapımcı Christopher Miller, Koon’un Whitney Müzesi’ndeki retrospektifi. Lord, serginin düşüncelerini netleştirdiğini söyledi.

Koons, “‘Yeni’, ‘Equilibrium’, ‘Luxury & Degradation’, ‘Antiquity’, ‘Hulk Elvis’e, bu tür bir çoklu evren gibi görünebilecek tüm farklı çalışma gruplarına bakabilirsiniz” dedi. “Şeylerin aynı anda ancak farklı şekillerde var olabileceği yer.”

Koons’un çalışmasına derinlemesine bakmanın sıradan izleyicilerde yankı uyandırıp uyandırmayacağı başka bir hikaye. Olay örgüsü biraz zorba ergenlik kaygısı ile kuantum fiziğine yönelik tahminler arasında gidip gelirken – kendisi de ergenliğin korku uyandıran, açık uçlu olasılıkları için genişletilmiş bir metafor – sanat şakaları yetişkin estetlere bir taviz gibi geliyor. (“Bence bu bir Banksy” Banksy’ye hiç benzemeyen bir şeye atıfta bulunan, ilk filmden geri dönüştürülmüş tek satırlık bir yazıdır. Katıldığım Yukarı Batı Yakası gösterimindeki herkes şakaya güldü ama Koons olayına gülmedim.)

Alternatif bir evrende, Jeff Koon’un kariyer lansmanının Whitney yerine Guggenheim’da gerçekleştiği fikri, belki de en büyük aldatmacadır ve bu, sanat dünyasının içinden tecrübeli kişilerin bile tam olarak fark etmemiş olabileceği bir şeydir. Koons, “Uzun yıllar retrospektifimi Guggenheim’da sergileyeceğim konuşuldu – bu hiç olmadı,” dedi. “Yani görmek harikaydı.”

Koons ise sonuç hakkında coşkulu bir şekilde şunları söyledi: “Bence film gerçekten harika ve bence kültürel olarak tüm bir genç neslin algı olasılıkları konusunda eğitilmesinde çok önemli bir rol oynuyor.” Devam etti, “Ben’ Daha önce hiç bu kadar cesur renkler görmemiştim – kırmızılar olağanüstü!” Koons 1955’te doğdu ve Disney’de büyüdü. “Belki 70’lerde animasyonun düştüğünü gördüğümüz bir nokta vardı,” dedi, “ve sonra Pixar’la bu büyük sıçramayı gördük.” Film bu teknolojiyi bir temel olarak alıyor, ama gerçekten bir dokuyu geri getiriyor. duyuların dokusu. Yani, bizim bir Rembrandt’ı ya da bir Titian’ı algılama şeklimiz gibi.”

Çalışmalarının temsillerinin canlandırılmış süper kahramanlar tarafından silindiğini görmenin onu hiç rahatsız edip etmediği sorulduğunda Koons, Zen Budist diplomasisi ile yanıt verdi. “Dünya benim için çok önemli. Ben hayatı önemsiyorum. Bu varoluşla ilgili” dedi. “Her şey toza dönüşüyor. Etrafımızdaki dünya toza, evrenler toza dönüşüyor. Önemli olan yaşadığımız dünyanın tadını nasıl çıkarabileceğimiz ve geleceğimizin nasıl olabileceğine dair bir fikir edinebileceğimizdir. Bir sanatçı olarak görsel sanatların bir şekilde kültürün bir parçası olabileceğini hissetmek güzel.”