Oscar 2023’ten Öne Çıkanlar: Ödüller, Konuşmalar ve Daha Fazlası

yüzelli

New member
“Bu yıl en çok hasılat yapan 10 filmin tamamı devam filmleri veya seri filmlerdi. Hollywood’un yeni fikirlerinin tükendiğini söylüyorlar,” dedi Kimmel. “Yani, zavallı Steven Spielberg, Steven Spielberg hakkında bir film yapmak zorunda kaldı.”

Kimmel’in yaklaşık 15 dakika süren açılış konuşması, Will Smith’in geçen yılki törende Chris Rock’a tokat atmasına da gönderme yaptı.

“Bunun senin için özel bir gece olduğunu biliyoruz. Eğlenmenizi istiyoruz; güvende hissetmeni istiyoruz. Ve her şeyden önce kendimi güvende hissetmemi istiyoruz” dedi. “Yani katı kurallarımız var. Gösteri sırasında herhangi bir noktada biri bu tiyatroda şiddet eylemi yaparsa, En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü alacaksınız ve 19 dakikalık bir konuşma yapacaksınız.

“Bu tören sırasında öngörülemeyen veya şiddetli bir şey olursa, geçen yıl yaptığınız şeyi yapın” diye ekledi. “Hiçbir şey. Orada otur ve kesinlikle hiçbir şey yapma.”

Buradaki tehlike bölgemi ayarlamam için bana bir saniye ver. Banshee’lerim şu anda inisherin’imde sıkıştı.

Hoş geldiniz ve tebrikler. 95. Oscar’a hoş geldiniz. Başardın. Tebrikler. Bu gece burada olmanın, bu odadaki çoğu insan için gerçekleşen bir rüya olduğunu biliyorum. Beni bunun bir parçası olmaya davet ettiğiniz için teşekkür ederim, özellikle bu yıl, dünya nihayet evden çıkıp, üzerinde çok çalıştığınız filmleri istediğiniz şekilde, tek bir sinemada görmek için evden çıktı. Ayrıca, Nicole Kidman’ın neredeyse iki yıldır tutsak tutulduğu bu terk edilmiş AMC’den nihayet serbest bırakıldığını gördüğüme sevindiğimi de söylemek istiyorum. Geri dönmene sevindim Nicole. Daha önce sinemaya gitmiş insanları sinemaya gitmeye teşvik ettiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Harika görünüyorsun. Herkes harika görünüyor. Bu odaya bakarken, düşünmeden edemiyorum: Ozempic benim için uygun mu?

Burada pek çok ilk zamanlayıcımız var. Aralarında Ana de Armas, Colin Farrell, Michelle Yeoh, Brendan Fraser ve Ke Huy Quan’ın da bulunduğu Jamie Lee Curtis’in de aralarında bulunduğu, yalnızca oyunculuk kategorilerinde 16 ilk kez aday var. Bence bu, Oscar trivia’sının harika bir parçası. Otuz bir yıl önce, 1992’de, Brendan Fraser ve Ke Huy Quan birlikte bir filmde oynuyorlardı. Hangi film olduğunu hatırlıyor musun? “Encino Man.” “Encino Man” filminin iki oyuncusu Oscar’a aday gösterildi. Bu ikiniz için de ne inanılmaz bir gece olmalı ve Pauly Shore için ne kadar zor bir gece. Belki de Bio-Dome’u yeniden başlatmanın zamanı gelmiştir. Neden? O yılın en çok hasılat yapan 10 filminin tamamı devam filmleri veya serilerdi. Hollywood’un yeni fikirlerinin tükendiğini söylüyorlar. Demek istediğim, zavallı Steven Spielberg, Steven Spielberg hakkında bir film yapmak zorunda kaldı. Tebrikler Stefan

Bu arada şunu kontrol et. Bu noktada yılın en sevdiğim ikilisi olduğunu söylemek istiyorum. Steven Spielberg ve Seth Rogen. ne Çift ama Hollywood’un Joe ve Hunter Biden’ı. Seth, şu anda ne yapıyorsun? Dürüst ol. Hiç bir şey? mantar, değil mi? Steven’a verdin mi? Ona bir tane ver. Bakalım ne olacak. Belki de çılgınca bir şey yapıyordur. Steven hiç ot içmediğini iddia ediyor ki buna inanmakta zorlanıyorum. Bütün gün Reese’s Pieces yiyen ve eve nasıl telefon açacağını hatırlayamayan bir uzaylı hakkında film çekerken ayık olduğunu mu söylüyorsun? O filmi çekerken bir motorcu kadar iyiydin.

Steven, altı farklı on yılda Oscar’a aday gösterilen ilk yönetmendir. Dikkat çekici. Bildiğiniz gibi bu kez, açık ara en kişisel filmi olan The Fabelmans’a aday gösterildi. “Bildiklerini yaz” derler ve ayrıca “Annenin babanın en iyi arkadaşına yaptığını bildiklerini yaz” derler. Ve Steven bunu yaptı ve sonuç başka bir Oscar adaylığıydı; tam orada. Ve The Fabelmans, Michelle için kolay bir çekim olmadı. Neredeyse her çekimden sonra, Spielberg gözlerinde yaşlarla ona doğru koşar ve “Annen öyle söylemedi!” diye bağırırdı.

Ayrıca Steven’ın uzun süredir birlikte çalıştığı ve şu anda Oscar tarihinin en yaşlı adayı olan Maestro John Williams’ı da tebrik etmek istiyorum. Ve harika görünüyor. John geçen ay 91 yaşına girdi ve ne demek istediğimi anlıyorsan hala gol atıyor. Bu arada, Raiders of the Lost Ark skoruyla hiç yatmadıysanız, kendinize bir iyilik yapın. Sadece Walt Disney – bu harika – sadece Walt Disney, John Williams’tan daha fazla Oscar’a aday gösterildi. 53 kez aday gösterildi; beş kazandı. Dürüst olmak gerekirse o kadar da iyi değil. Ama bu gece iyi şanslar.

Filmler için çok iyi bir yıldı. İş patlıyor. İnsanların hangisinin daha iyi olduğunu tartışmayı sevdiğini biliyorum, filmler mi yoksa dizi mi, ama olay şu. Bir dizi ne kadar iyi olursa olsun, filmlerin yapabildiği ancak TV’nin yapamadığı bazı şeyler vardır. Örneğin bir televizyon programı 100 milyon dolar kaybedemez. “Babil” çetesi burada mı? Bilirsin. Sadece burada mısın diye soruyordum. Onu karşıladım. Ne de olsa “Babil” yayınlandı. Ağustos ayında Batgirl, bir muhasebeye yenilen ilk süper kahraman oldu. Ve sonra büyüğümüz var: yönetmen/yapımcı Jim Cameron’a her şeyde sevdiği şeyi yapması için bir fırsat daha veren uzun, uzun, uzun zamandır beklenen Avatar: The Way of Water: Kate Winslet’i boğmak. Avatar devam filmi, tüm zamanların en pahalı filmi. Disney bu film için 2 milyar dolar harcadı. Ödeşmek için, Nick Cannon’ın tüm çocukları “Avatar”ı dört kez izlemek zorunda kaldı. Ve sanırım yaptılar. Bu arada, James Cameron bu gece burada değil. James Cameron’ın bile altından kalkamadığı bir şovun çok uzun olduğunu bilirsiniz. Bazı alaycılar, Jim Cameron’ın en iyi yönetmen adaylığı almadığı için burada olmadığını söylüyor. Ve bu kadar derin bir alçakgönüllülüğe sahip bir adama inanmakta zorlansam da, o haklı. Demek istediğim, akademi neden “Avatar”ı yöneten adamı aday göstermiyor? Onun ne olduğunu sanıyorsun, bir kadın mı? teşekkürler bayanlar

Çeşitlilik ve kapsayıcılık için bir yıldı. Dublin’in her köşesinden adaylarımız var. Bu gece beş İrlandalı aktör aday gösterildi, bu da sahnede başka bir dövüş şansının büyük ölçüde arttığı anlamına geliyor.

Ve çeşitlilikten bahsetmişken, özellikle evinizde seyredenlere, ‘Till’ ve ‘The Woman King’ de dahil olmak üzere bu gece aday gösterilmeyen bir dizi mükemmel film ve performans olduğunu söylemek istiyorum. Her ikisi de gerçek hikayelere dayanıyor, Danielle Deadwyler ve Viola Davis’in harika performansları, izlemediyseniz zaman ayırmaya değer ve ayrıca Top Gun: Maverick adlı küçük bir bağımsız film. Filmleri kurtaran film. “Top Gun”u herkes severdi. Tüm. Demek istediğim, Tom Cruise o plaj futbolu sahnesinde üstsüz mü? L. Ron Hubba Hubba, ne demek istediğimi anlıyor musun? Biliyorsun, Tom ve James Cameron bu gece gelmediler. Tiyatroya gidelim diyen iki adam tiyatroya gelmedi. Yani, Tom Cruise’a bir göz atmayı umuyorsanız, o burada değil. Ya da belki o buradadır. Belki de oradaki Judd Hirsch “Görevimiz Tehlike” maskesi takan Tom Cruise’dur. Kesin olarak öğrenmenin tek bir yolu var. Judd, salonun tepesinden aşağı motosiklet sürmeni istiyoruz.

Burada başka kim olduğunu biliyorsun, mükemmel Rihanna bu gece bizimle. Rihanna ilk Oscar adaylığını Black Panther: Wakanda Forever’dan “Lift Me Up” şarkısıyla aldı. Geçen ay Super Bowl’da performans sergiledi ve bu gece Rihanna devre arasında yaklaşık dört buçuk saat sonra performans sergileyecek. Rihanna’nın 9 aylık bir kulisi var ve çok tatlı. Prova sırasında kakasını yaptı. Oscar’larda sahne arkasına en son kim sıçtı biliyor musun? Zarfları karıştıran bu muhasebeci.

Rihanna burada, Lady Gaga burada, harika. Tanrım, Elvis bile bu gece binada. İşte burada, Austin Butler. Austin, bildiğiniz gibi ilk kez aday oluyor. Elvis kadar inandırıcıydı, hâlâ da öyle. İşte güzel bir Hollywood hikayesi: “Elvis”i çekmeye başlamadan önce Tom Hanks, Austin’e eski bir daktilo hediye etti ve Tom, bunun içinde Albay Tom Parker’dan Elvis’e bir not bıraktığını yazdı. Sonra Austin daktiloyu Tom’a Elvis Presley olarak geri yazmak için kullandı. Ve Elvis ve Tom olarak birbirlerine mektuplar göndererek birbirlerini tanıdılar. Bu da tüm bunların ne kadar inanılmaz aptalca olduğunu gösteriyor. Aptalca işlerimiz var. Ama Austin, sen çok yeteneklisin. Elvis’in performansına bayılacağını biliyorum; QAnon Reddit sayfama göre, gerçekten yaptı.

Bunun sizin için özel bir gece olduğunu biliyoruz. Eğlenmenizi istiyoruz; güvende hissetmeni istiyoruz. Ve her şeyden önce, kendimi güvende hissetmemi istiyoruz. Bu yüzden katı kurallarımız var. Gösteri sırasında herhangi bir noktada biri bu tiyatroda şiddet eylemi yaparsa, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını alacaksınız ve 19 dakikalık bir konuşma yapacaksınız. Hayır, ama cidden. Akademi bir kriz ekibi kurdu. Tören sırasında öngörülemeyen veya şiddetli bir şey olursa, geçen yıl yaptığınız şeyi yapın: hiçbir şey. Orada otur ve kesinlikle hiçbir şey yapma. Saldırgana sarılmak bile olabilir. Ve biriniz bir şakaya sinirlenir ve buraya gelip onunla eğlenmeye karar verirse, bu kolay olmayacak. Önce halletmen gereken birkaç arkadaşım var. Bana ulaşmadan önce ağır siklet şampiyonu Adonis Creed’den sağ çıkmalısın. Bana gelmeden önce Michelle Yeoh ile savaşmalısın. Bana ulaşmadan önce Mandalorian’ı yenmelisin. Örümcek Adam ile uğraşmak zorunda kalacaksın. Fabelman’la uğraşmak zorundasın. Ve sonra bu aşamaya geçmek istiyorsanız sağ kolum Guillermo ile iletişime geçmelisiniz. Bir dakika. Diğer Guillermo. Del Toro değil. Evet, o Tamam, gidelim. Onun sevimli olduğunu biliyorum, ama kanmayın. Bana el sallasan bile, bu tatlı küçük adam içindeki Lydia Tár’ı yener.

Bu gece saçmalık olmayacak. Hile için vaktimiz yok. Bu, buradaki herkes için bir kutlama. Bize tüm kategorileri geri istediğinizi söylediniz, biz de dinledik. Hepsi geri döndü. Biri hariç 23 kategorinin hepsini bu gece canlı olarak gösteriyoruz. Bu gecenin en iyi filmi All Quiet on the Western Front’a gitti. Almanya’yı tebrik ederim. Film topluluğu istediği için tüm kategorileri yeniden ekledik. Neredeyse televizyon camiasının da istemediği kadar. Yani gösterinin ne kadar sürdüğü hakkında şikayet yok. Bütün filmlerini gördüm. Şimdi sizi üç buçuk saat sinemada oturtma sırası bende. Bu, konuşmanızı duymak istemediğimiz anlamına gelmez; yaparız. Konuşmalarınızın hareket etmesini istiyoruz. Biz de devam ettirmek istiyoruz. Yani konuşman çok uzun sürerse, bu yıl seni sahne arkasında oynamayacağız. Onun yerine kuliste dans edeceğiniz “RRR” filminden bir grup oyuncumuz var. Çok uzun gidersen, kıçına Bollywood “Gong Show”a gideriz. O halde başlayalım. Lütfen gecenin ilk sunucuları olan Dwayne Johnson ve Emily Blunt’a hoş geldin deyin.