Piero Angela anısına – Siyaset – Blog

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Piero Angela hakkında çok şey yazıldı ve haklı olarak da öyle, çünkü şüphesiz o İtalyan kültürü için önemli bir figürdü ve televizyon sayesinde uzun yıllar milyonlarca İtalyan ailesinin evine girdi. Her zaman doğru bilgi alanını genişletmek amacıyla, daha sonra başka konulara kaymış olsa da, tıbbi-bilimsel bilgiye çok büyük katkı sağlamıştır.
Tam da popülerleştirici rolü nedeniyle, 1995’te (tam olarak 5 Mayıs’ta), “La mia selamı” doğduğunda, ondan kendi bakış açısını yazmasını istedim. Ve böylece, “Kim iyi yaşamak ister” başlıklı haftalık ilk sayısında, “İyileşmek için bilgilendirmek gerekir” başlığıyla onun konuşmasını yayınladım. O zaman bu, benim tıbbı yorumlama biçimimin temel anahtarıydı. Başlangıçta haftalık olarak adlandırılan “La mia selamı”, kendin yap olarak değil, kişinin bedeninin farkındalığı, sağlık davranışları, iyi sağlık uygulamaları olarak anlaşılması tesadüf değildir. Daha sonra – bürokratik nedenlerle – manşeti “Salute” olarak değiştirmek zorunda kaldım (bu, Haber’da hala farklı bir biçimde ve farklı içeriklerle yer alıyor), ancak kişiyi merkeze koyan haftalık düzeni etkilemeden. , insan olmak.
Bu nedenle bilgi temeldi (ve öyledir). Angela’nın açıkladığı gibi İtalyanların ömrü uzadıysa bunun üç nedeni vardı: tıbbi bilgi, ekonomik gelişme ve bilgi. Tamamıyla paylaştığım bir analiz çünkü her zaman iyi bilginin tedavinin başlangıcı olduğunu düşünmüşümdür. Sadece iyi ve doğru bilgi ile neyin kastedildiği konusunda birbirimizi anlamamız gerektiğini – ve bu hala açık bir sorudur ve her zaman olacaktır -. Bu yorum üzerine, “Salute”nin doğumunu takip eden yıllarda, kendimi Angela ile fikir ayrılığı içinde buldum. Bu benim için kolay olmadı, çünkü en prestijli tıbbi ve bilimsel isimlerin, büyük doktorların ve büyük araştırmacıların yazdığı haftalık bir dergi olmasına rağmen, bugün olduğu gibi o zamanlar da izlenen bir tıbbi uygulama olan homeopatiye yer verdiği için “Selam” da saldırıya uğradı. , milyonlarca İtalyan tarafından ve benim gazetecilik bakış açıma göre görmezden gelemeyeceğim ve istemedim. Angela ise yaptığı yayınlarda kendisini hedef alarak izleyicilerinin onun bir aldatmaca olduğunu düşünmesine neden oldu. O zamanlar yazdığım gibi, bazı homeopati savunucuları tarafından aptalca kınanması tesadüf değil, çünkü belirli konular bir mahkeme salonunda ele alınamaz. Ve aslında Angela davayı kesin olarak kazandı.
(Küçük parantez: Homeopatinin resmi ilaca eşdeğer olduğunu hiç düşünmemiştim. Ancak bazı rahatsızlıklar için, pek çok araştırmanın da onayladığı gibi, faydalı etkileri olabilir. Kanseri kesinlikle tedavi edemez ve yalnızca inanca dayalı bir tutum teorileri destekleyebilir. homeopatinin etkinliği hakkında hiperbolik).
İyi ve doğru bilgi arasındaki ayrım, birçok olayda ve uzun mesafeli tartışmaların konusu üzerinde kısmen bölücü olmuştur. Di Bella vakasında olduğu gibi, kanseri yenebilecek bir çoklu terapi yarattığını iddia eden Profesör Luigi Di Bella tarafından. Angela, TV yayınlarında birçok akademisyen ve araştırmacının eleştirel katkıları sayesinde bu teoriyi yerle bir etti. Bir doktor ya da araştırmacı olmadığım için daha fazlasını bilenlere güvendim. Ve bu vakada, bu terapiyi denemenin doğru olduğunu savunan, önde gelen onkoloğumuz Profesör Umberto Veronesi idi. Aslında bu, dönemin Sağlık Bakanı Rosy Bindi’nin ikna olmayan evetiyle yapıldı. Deney, tıp ve bilim dünyasının büyük sevincine neredeyse tamamen olumsuz bir sonuç verdi. Bunu üzüntüyle not ettim, ancak tıp görevlisinin iddia ettiği gibi deney yapmak bir hata ve zaman kaybı olduğu için değil, kanser hastaları artık korkunç bir katile karşı başka bir silaha sahip olmayı düşünemeyecekleri için. Böylece hem benim için hem de Veronesi için bir umut öldü. Bilim camiasının büyük bir kısmına göre bir aldatmaca öldü.
Ayrıca diğer olaylarda Angela ve benim farklı bakış açılarımız vardı. Bir popülerleştirici olarak onun hikayesiyle rekabet edemeyeceğimi biliyordum, ancak Salute’nin zirvesinde, ayrımları ve kritik konumları korurken tam olarak bilgi sahibi olma hakkına sahip olan yaklaşık 2,5 milyon okuyucusu vardı – bu benim görevimdi. Çünkü Angela gibi büyük bir popülerleştiricinin iddia ettiği gibi her şey aynı şekilde ele alınamaz, ancak her şey ele alınmayı hak eder çünkü bazen araştırma pek çok sürpriz saklayabilir.
Her şeyin ötesinde, Piero Angela’nın tartışılmaz bir değeri vardı: Bilimsel bilgiyi, tarihsel olarak büyük ölçüde cahil bir ülke için kabul edilebilir bir kitle düzeyine getirmiş olmak. Şimdi 30 yıl önceki gibi değil, onun sayesinde ve izin verirseniz “Selam” sayesinde de. Yine de birkaç milyon İtalyan, aşıların her şeyden önce tehlikeli olduğunu ve milyarlarca insan için hayat kurtarıcı olmadığını düşünüyor.

[email protected]

@pepe_guglielmo (twitter)

Kategorilenmemiş | Yorum yok “