Samuel Fosso, Paris’te fotoğraflarından oluşan büyük bir kişisel sergi aldı

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Şubat 2014’te savaşın parçaladığı Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeBaşkent Bangui’de Hristiyan savaşçılar, çoğunluğu Müslüman olan bir mahalleyi kasıp kavurdu. Kamerun doğumlu ünlü portre fotoğrafçısı samuel foso çoktan kaçmıştı. Yağmacılar, Fosso’nun terk edilmiş stüdyosunun oluklu demir çatısını yerle bir ederken, üç adam onun terk edilmiş arşivini kurtarmaya çalıştı.

Belçikalı bir çevre aktivisti olan Peter Bouckaert, “Çok kaotikti” dedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü o zaman. “Gitmelerini söylemek için birkaç kişinin yanına gittiğimi hatırlıyorum ve sonra birinin elinde el bombası olduğunu gördüm. Bu yüzden onu rahat bırakmaya karar verdim.”

Bir gün önce şehirde kaos hüküm sürüyordu. Jerome gecikmesiAssociated Press için çalışan Fransız doğumlu bir fotoğrafçı olan Fosso’nun 2008 tarihli “Africa Spirits” serisinden bazı baskılar fark etmişti. kir. Buckaert, “Onları bize gösterdi ve ertesi gün oraya geri dönüp elimizden geldiğince kurtarmaya karar verdik,” dedi.

Çabaları sayesinde, Fosso’nun koleksiyonu onbinlerce negatif1970’lerden bu yana Orta Afrika Cumhuriyeti’nde siyah beyaz stüdyo fotoğrafçısı olarak kariyerini belgeleyen sanatçı, sürgünde yuvasını bulduğu Paris’te sanatçının yanına döndü.

“Bana negatifleri gönderdiler. Ama her şeyimi kaybettim. 60 yaşındaki Fosso, “Bana çok pahalıya mal oldu” dedi. Galeri Christophe Kişi sanatçının işlerinin ticari bir galerideki ilk büyük kişisel sergisinin 17 Haziran’a kadar açılacağı Paris’te.

Fosso, arşivlerinin çoğu olmasa da stüdyosunun yok edildiğini öğrenmenin etkisine atıfta bulunarak, “Paris’te depresyona girdim,” dedi. “Kendimi öldürmek istedim.”

Fosso, çalışmaları etkili sergide yer aldığından, bu zamana kadar uluslararası bir profile sahipti. “Africa Remix: Bir Kıtanın Çağdaş Sanatı” 2004 yılında açılan ve Düsseldorf, Paris, Tokyo ve diğer büyük sanat şehirlerini gezen. Afrika’yı Kolonistlere Satan Şef adlı, onu altın takılar ve leopar derileri içinde bir buket ayçiçeği tutan bir kabile lideri olarak gösteren sert otoportresi, gösterinin Londra ayağı için sergi kataloğunun ön kapağında yer aldı. .

“The Chief”, Fosso’nun 1997’de Paris’in Barbès semtindeki bir indirim mağazasının 50. yıl dönümünü kutlamak için çektiği on bir renkli fotoğraftan oluşan “Tati” serisinin bir parçasıydı. Şehirdeki göçmen toplulukları arasında çok popüler olan Tati, 2020’de Covid salgını nedeniyle kapandı.

Prestijli bir Afrika fotoğraf sergisinde birincilik ödülü kazandıktan sonra Fosso, Tati tarafından alışveriş yapanların siyah beyaz fotoğraflarını çekmesi için görevlendirildi. Sanatçı, mağazanın orijinal özetini çok aştı. Bunun yerine, Şef, İşadamı, Golfçü ve diğer hiciv arketipleri kılığında bir dizi coşkulu, renkli otoportre yaptı.

“Biraz ilham aldım. Ayrıca onları renkli yapmak istedim,” dedi.

Christophe Person, her biri 20.000 Euro veya yaklaşık 21.460 ABD Doları olan bu çığır açan seriden dokuz görsel sergiliyor. Person, biri hariç 29 tam “Tati” baskısının satıldığını söyledi: Kalan son setin maliyeti yaklaşık 300.000 avro.

Geçtiğimiz 25 yıl boyunca, sanatçının Paris merkezli temsilcisi Jean Marc Patras, büyük bir ticari galeri yerine, Fosso’nun otoportrelerini ihtiyatlı bir şekilde Metropolitan Museum of Art ve Museum of Art da dahil olmak üzere bir dizi itibar arttırıcı kuruma sattı. New York’ta Modern Sanat ve Paris’te Centre Pompidou ve Quai Branly müzeleri.

Yakın zamanda Princeton Üniversitesi Sanat Müzesi’nde sanatçının çalışmalarının bir retrospektifinin küratörlüğünü yapan Princeton sanat tarihi profesörü Chika Okeke-Agulu, otoportreleri “kişisel kimliği keşfetmek için” bu kadar başarılı bir şekilde kullanan başka bir fotoğrafçı düşünemediğini söyledi. “. ve biyografi ve küresel ölçekte politik ve ırksal öznellik.

Fosso’nun Tati, African Spirits, ALLONZENFANS (2013), Emperor of Africa (2013) ve Black Pope (2017) gibi otoportre serilerinin tümü, “Beyazlar siyahlara nasıl davrandı” şeklindeki ana soruyu kendi metaforik yollarıyla ele alıyor. Fosso’nun röportajda belirttiği gibi, yüzyıllar boyunca alt-insan olarak.

“Yeni nesil Afrikalılara bu kölelik ve medeni haklar hikayesini öğrenme şansı vermek için” çalışmalarını her zaman müzelerde sergilemeyi amaçladığını da sözlerine ekledi.

Fosso, altmışlı yaşlarında, Benson marka Afrika sigaraları içen şık bir gençtir. Çok gülümsüyor ama gözleri trajedi tarafından çarpılıyor. Çocukken kısmen felçli olduğunu söylüyor. Annesi, o beş yaşındayken Nijerya’nın Biafra bölgesindeki acımasız iç savaştan kaçtıktan sonra öldü. 2008’de teröristler şehre saldırdığında Mumbai’deydi. 2015 yılında, çok sayıda konser müdaviminin katledildiği gece Bataclan tiyatrosunun yakınındaki bir Paris otelinde kalıyordu.

Bu yaşam deneyimlerinin birikmiş ağırlığı, Fosso’nun SIXSIXSIX yaptığı 2015 yılında sanatsal ifadesini buldu. Adını Vahiy Kitabı’ndaki canavarın sayısından alan bu eşsiz eser, sanatçının yüzünün ve çıplak omuzlarının sabıka fotoğrafı gibi aynı açıdan kendi kendine çekilmiş 666 karanlık, cesur, büyük formatlı Polaroid’inden oluşuyor. 2020 yılında karma serginin başlangıcında, iş 75 metrelik kıvrımlı bir çizgide iki seviyede sergilendi. “Kim izliyor?” Quai Branly Müzesi’nde.

Müzede fotoğraftan sorumlu serginin küratörü Christine Barthe, “Gelen insanlar tamamen hayran kaldılar” dedi. “Çok doğrudan. Kıyafet yok, makyaj yok” dedi. “Bu kadar çok görüntü görmek baş dönmesi gibidir, kendinle yüzleşmek gibidir.”

Quai Branly Müzesi Barthe’ye göre “SIXSIXSIX” 2021’de 600.000 Euro’ya satın alındı. “Samuel ve siyah sanatçılar için çok sembolik bir ödül. Bu, Samuel’in çalışmalarının benzersizliğinin bir işareti” dedi.

Röportajda Fosso, yaptığı iş için kesin açıklamalar yapmaktan çekinerek açık sözlülüğü tercih etti. “Bir resimde milyonlarca farklı yer işareti var” dedi. İyileşen Benson için sokaklara çıkmadan önce, “Resimlerimde kötülüğü, Tanrı’yı görebilirsiniz” diye ekledi. “Hayatı geldiği gibi kabul etmelisin.”

Leontine Gallois çevirilere katkıda bulundu.