Stonewall Ziyaretçi Merkezi Onur Haftasonunda açılıyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Günaydın Cuma. Bugün ve bu yaz her cuma, hafta sonu New York'ta yapılacak şeylere odaklanıyoruz.

Stonewall Ulusal Anıtı'nın yeni ziyaretçi merkezini işleten Pride Live'ın genel müdürü Diana Rodriguez, eski moda bir müzik kutusuna işaret etti.

“Devam edin, deneyin” dedi.

Üzerinde Stonewall logosu bulunan bir bozuk para yerleştirdim ve bir şarkı seçtim.

Rodriguez, bunun 55 yıl önce Stonewall Ayaklanması'nın olduğu gece Stonewall Inn'de duran modelin aynısı olduğunu açıklarken makine beş saniye, 10 saniye, 15 saniye boyunca vızıldadı. eşcinsellerin haklarına bağlılık.

Müziğin başlamasına bir beş saniye daha geçti – müjde klasiği “Oh Happy Day.”

Müzik kutusu, altı yıllık inşaatın ardından bugün açılan Greenwich Village'daki 3,2 milyon dolarlık ziyaretçi merkezinde geçmişi ve bugünü birleştiren unsurlardan sadece biri. Büyük ölçüde kurumsal bağışlarla özel olarak finanse edilen merkez, barın tarihini ve 1969'da bir polis baskınının birkaç gün süren huzursuzluğa yol açtığı geceyi anıyor.

Olayların önemi ve LGBTQ hakları ve tarihinin ilk ulusal anıtı olma durumu göz önüne alındığında bu küçük bir anıt. Ancak Stonewall Inn başlangıçta çok büyük değildi ve aslında görülecek çok şey var.

Merkezin bugünkü açılışa hazırlanması, ailesi dört nesildir ABD ordusunda görev yapan 58 yaşındaki eşcinsel kadın Rodriguez için kişisel bir proje haline geldi. Eşcinsel bir adam olan amcası Tony Torres, Vietnam'da orduda görev yapmıştı. Ancak 1989'da AIDS'ten öldüğünde cenazesine biriminden kimse gelmedi.

Ziyaretçilere “hayatta neler olduğunu ve insanların bize ilham verebileceğini” hatırlatmak için tabutunun üzerinde bulunan bayrağın, madalyaları ve künyesiyle birlikte artık girişin hemen içinde asılı olduğunu söyledi.

Geçmişin bugünü nasıl şekillendirdiği ve şekillendirmeye devam ettiği, yaklaşık 2000 metrekarelik merkezin vizyonu, Başkan Barack Obama'nın 2016 yılında alanı ulusal bir anıt olarak belirlemesinden sonra şekillenen bir tema. Tanım, ziyaretçi merkezinin bitişiğindeki binada, orijinalin farklı sahiplerle reenkarnasyonu olan modern Stonewall Inn'i içeriyordu. Randevu da dahil Christopher Parkı 1980'lerde restore edilen ve 1999'dan beri Ulusal Tarihi Yerler Sicilinde yer alan caddenin karşısında.

Rodriguez, atamanın harika bir ilk adım olduğunu ancak bunu destekleyecek altyapının bulunmadığını söyledi. Şimdi var.

Siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan bir duvar, Stonewall'un bar olmaktan çıktığı andan itibaren tarihini anlatıyor; 1967'de Stonewall Inn olmadan önce burası bir fırın, restoran ve ahırdı. Sergi, Eşcinsel Kurtuluş Cephesi ve Eşcinsel Aktivistler İttifakı gibi örgütler için bir katalizör olmasının yanı sıra, 1970'te başlayan ve Pazar günü devam eden onlarca yıllık Onur yürüyüşlerine ilham kaynağı olan Stonewall'a saygı duruşunda bulunuyor. (NYC Onur Yürüyüşü saat 12:00'de Fifth Avenue ve 25th Street'te başlıyor. WABC-TV'de yayınlanıyor.)

Odanın sonunda beyaz duvarlı ve açılır bir ekranın önüne dizilmiş 40 sandalyeli bir tiyatro odası bulunmaktadır. Duvarda Google ve Amazon gibi bağışçı olan şirketlerin logolarının bulunduğu bir düzine kürek asılı.

Ancak Rodriguez'le bir tur sırasında beklenmedik bir şekilde aklına gelen şey, “barın olduğu yer” yerdeki gümüş renkli bir taslaktı.

Birkaç adım ötede, aileleri tarafından dışlanan gençlere destek sunan Sokak Travesti Eylem Devrimcileri'nin kurucuları Sylvia Rivera ve Marsha P. Johnson hakkında bir sergi var. Değişen sanat sergileri için bir alanın açılışını kutlamak amacıyla da iki tablo var. Ang R. Bennett'in bir yazısının adı “Unuttuklarımıza.” Bir tuğla duvarın önünde çiçeklerle dolu bir çelenkle çevrelenmiş bir erkek ve bir kadını gösteriyor.

Dijital sanatçı Fewocious'un diğer tablosu ise parçalanmış bir yüzün kaotik bir tasviri. Arka planda “Hayır, kolay değildi” gibi ifadeler var; Rodriguez, Stonewall ayaklanmasını ve onun kalıcı mirasını hatırlatıyor.

Hafta sonu hava durumu

Şu tarihte: CumaDüşük nem ve 25 derece civarında sıcaklıklarla güneşli bir günün, ardından çoğunlukla açık bir akşamın ve 18 derece civarında sıcaklıkların tadını çıkarın. Hafta sonunun geri kalan kısmında yüksek nem ve sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış bekleniyor. Sıcaklık gündüz 25 derece, gece ise 18 veya 25 derece.

DİĞER TARAFTA OTOPARK

Perşembe (Bağımsızlık Günü) tarihine kadar geçerlidir.

Bu hafta sonu başka ne yapabilirsiniz?

Gurur hafta sonu

Çocuklarla

• Harikalar diyarı bir hafta sonu: Kupa Kraliçesine Katılın Cumartesi veya Pazar günü New York Botanik Bahçesi'nde “Yaz çılgın aile hafta sonu.” Saksıdaki begonyalar, suluboya sanat eserleri ve daha fazlası her gün saat 13:00'te. Kostümler kabul edilir.

• Tuhaf bir aile müzikali: Cumartesi günü saat 14.00'te “Gökkuşağı Arayıcısı“Manhattan Çocuk Müzesi'nde interaktif bir müzikal.
Daha fazla yerel etkinlik

New York'ta daha fazla etkinliği burada bulabilirsiniz. bu ay.

BÜYÜKŞEHİR Günlüğü

Kısa süreliğine yakalandı

Sevgili günlük:

Aylarca penceremin kenarındaki bir kavanozda bozuk para biriktirdikten sonra sonunda dövme fonumu nakde çevirmeye hazırdım.

İşe giderken Midtown'daki ofisimin karşısındaki bankadaki bozuk para değiştirme makinesini kullanmak için durdum: 103,87 dolar.

Öğle yemeğinde meslektaşlarıma St. Marks Place'e gideceğimi söyledim.

Elimde nakitle dışarı çıkarken, “Dövme salonu şu anda meşgul olmadığını söylüyor,” dedim. “Öğle yemeğinden sonra hepinizle görüşürüz.”

Union Square'e giden eksprese bindim, sonra Astor Place Cube'u geçip St. Marks'a doğru koştum.

Tasarımımı resepsiyondaki kadına gösterdim.

“Ne kadara mal olacak ve sizce ne kadar sürer?” diye sordum.

“100 dolar” dedi. “Ve çok uzun sürmüyor; en fazla yarım saat.”

Kısa siyah kaküllü, göz kalemi ve lateks eldivenli genç bir kadın beni salonun ilerisine götürdüğünde neredeyse nefes alamıyordum.

Kolumu sildi ve işine başladı.

Mürekkep tabancasıyla son harfi çizerken, “Bu çok güzel bir isim,” dedi.

“Kızımın.” diye fısıldadım. “Bugün bir yaşına giriyor.”

Kendisine teşekkür ettim, sarıldım ve kasaya gittim.

Ödeme sırası bana gelince kadına 100 dolar verdim ve kolumu sıvadım.

“Bahşiş vermek ister misin?” diye sordu.

Bunu tamamen unutmuştum. Sadece 3,87 dolarım kalmıştı. Utançla verdim.

Oraya tekrar dönmem gerektiğini düşünmüyorum.

—Gabriela Ponce