TEFAF’ı tasarlamak için “sanat konusunda biraz deli olmalısınız”

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Büyük bir sanat fuarı tasarlamak, geçici bir metropol yaratmak gibidir. Aylarca araştırma, hayal gücü ve planlama gerektirir; inşaat haftaları; ve hepsinden önemlisi, benzersiz bir vizyon gerektirir: yüzlerce sunucuyu ve binlerce katılımcıyı bir araya getirmek.

Tom Postma ve Amsterdam merkezli şirketi, Tom Postma tasarımı, Art Basel (Miami Beach, Paris ve Hong Kong’da), Art Brussels ve Art Düsseldorf gibi müzeler, galeriler, butikler ve sanat fuarları için enstalasyonlar ve sergiler tasarladı. Ve 2001’den beri tasarımına öncülük ediyorlar. TEFAF Maastrichtsanat dünyasındaki birçok kişi tarafından dünyanın önde gelen sanat fuarı olarak görülüyor.

Şirket, göz alıcı giriş, yaratıcı aydınlatma, girift çiçek aranjmanları ve çeşitli ortak alanlar da dahil olmak üzere fuarın genel deneyimini yaratıyor ve eskilerden çağdaş sanata, antikalara, tasarıma ve mücevherata kadar çok çeşitli kiracıları için stantların çoğunu tasarlıyor. . “Sanatın her türünü sunarken çok eğlenebilirsiniz,” diyen Postma, “Sanatın ne olduğunu ve neyle ilgili olduğunu anlamıyorsanız gerçekten zordur” dedi.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda, Bay Postma ve şirketin Tasarım Direktörü Dani Mileo, sanatı mimariye dönüştürmenin zevklerinden, bir ‘Sanat Şehri’ inşa etmenin ardındaki lojistikten ve bu yılki TEFAF ziyaretçilerinin sabırsızlıkla bekleyebilecekleri görsel harikalardan bahsettiler. Aşağıdaki konuşma düzenlendi ve özetlendi.

Tom, bir tasarımcı olarak yolculuğundan bahsedelim. Kariyerinize heykeltıraş olarak başladınız. Kariyerinizin bu kısmından ve sergi tasarımına nasıl çok sanatsal, deneyimsel bir yaklaşıma dönüştüğünden bahsedebilir misiniz?

TOM POSTMA:
20 yıl boyunca sanatçı olarak çalıştım ve çalıştım, galerilerle işbirliği yaptım ve sergiler tasarladım. Aynı zamanda binalar ve parklar için daha çok anıtsal heykeller yapmaya başladım. Tasarım dünyası ve içindeki mimari öğelerle daha fazla ilgilenmeye başladım. Bir anda -sanırım 39 yaşındaydım- bir sanatçının özerk yaşamı ile bir tasarımcının ortak yaşamı arasında seçim yapmak zorunda kaldım. Kendimi bir tasarımcı olarak sanat dünyasının içinde buldum ve pazarımı burada buldum.

Önce galeriler yaptım. Daha büyük şovlar üzerinde çalışmaya başladım. Sonra TEFAF benden Hollanda’da onlar için küçük bir sanat fuarı yapmamı istedi. Sanat dünyasında çalışmayı seviyorum. Estetik açıdan, diyelim ki ticari dünyadan çok daha bilinçli bir dünya.

Sergi tasarımına yaklaşımınız nasıl gelişti?

POSTA MAKİNESİ:
Sanatı daha geniş anlamda seviyorum – çağdaş ama aynı zamanda klasik. Bir sanatçı olarak, bir serginin odak noktasının sanat olması gerektiğini biliyorum, tersi değil. Gerçekten sanata hizmet etmeye çalışıyoruz. İster tek bir sanatçıya ait olsun, ister birden fazla sanatçıya ait olsun, sanat eserlerinin hikâyesini nasıl anlattığınıza bakmalısınız. Bunu mimariye nasıl çevirirsiniz? Görüş hatları nelerdir? Galeriye nasıl girilir? Ne görüyorsun? Anahtar parçalar nelerdir? Geçiş hatları nelerdir? ritim nedir

Dani Mileo: Bu aynı zamanda moderatörün kimliği ile de ilgilidir. Galerilerin kendi kimlikleri vardır. Bir sanat fuarında her bir standa nasıl yaklaşılacağına bakarsınız. Tasarımı çalışmaları nasıl tamamlayacak? Her şeyi 3 boyutlu olarak tasarlıyoruz. Tüm görüş hatlarına, farklı malzemelere, aydınlatmaya bakıyoruz. Gerçekten şanslıyız çünkü gösterdikleri şeyde uzman harika müşterilerle çalışıyoruz. Onlarla niyetleri hakkında konuşuyoruz – bundan ne istiyorlar? Yerinde araştırma yapıyoruz veya kişisel bir keşif turuna çıkıyoruz.

Aynı zamanda izleyiciyi anlamakla da ilgili. Ulusal Denizcilik Müzesi’nde bir gösteriyse, akademisyenlerin yanı sıra okul çocukları da gelecek. İnsanların dahil olduğu farklı seviyeler ve farklı yollar vardır.

Geçmişiniz ve TEFAF’a yaklaşımınız hakkında biraz daha bilgi paylaşabilir misiniz?

POSTA MAKİNESİ:
Küçük başladı ve kategorisindeki en muhteşem şov haline geldi. Kamusal alan ve sanat sergisi açısından daha ayrıntılı bir fuar yok. TEFAF ve Art Basel çok farklı hayvanlardır. Çağdaş ticaret fuarları daha çok beyaz küplerle ilgili. TEFAF’ta yaklaşık 7.000 yıllık sanat eseri satın alabilirsiniz. Estetik deneyimin bir kutlaması. Her standın kendi atmosferi, kendi tarihi vardır. Tüm bunları hesaba katmalı ve herkesin içine sığabileceği bir dünya yaratmalısınız.

MİL: TEFAF için koca bir dünya yaratıyorlar. Kongre merkezinin otoparkından çıkıp girişe doğru yürüyorsunuz ve bir anda bambaşka bir şeye adım atıyorsunuz.

Dışarıdaki dünyayı unutursun. Sanki bir sanat şehri. Dinlenmeniz gereken an, dinlenecek bir yer vardır. Şimdilik yemek yemeniz gerekiyor, yemek yiyebileceğiniz bir yer var. Her zaman yorgunluk vardır – birkaç yüz galeri vardır. Doğru anların nerede olduğunu bilmelisiniz.

Her yıl büyük bir kesme çiçek enstalasyonu yaratırsınız. Gösteri için çiçeklerle çalışmaya nasıl başladınız?

POSTA MAKİNESİ:
Bunun, Hollanda’nın dünyanın en büyük çiçek ihracatçılarından biri olmasıyla ilgisi var. Hollanda çiçek ülkesidir. İnsanlar çiçekleri görmek istiyor.

TEFAF’ta yavaş yavaş bunun içine girdik. Şimdi birçok insan sadece çiçek aranjmanlarını görmeye geliyor.

MİL: Bu yıl gerçekten eğlenceli bir şey yapıyoruz. Önceki yıllarda ışık duvarlarımız vardı – girişi arkadan aydınlatan binlerce LED ışık.

Bu yıl tepede parlayan bir ışıklık ve neredeyse bir şelale gibi duvarın üzerinden akan inanılmaz bir çiçek dizisi var. Güzel beyaz çiçekler, sonra pembe. Alt tarafta daha büyük ve daha ağır tomurcuklar vardır. Fuarın geri kalanında bu yaklaşım çiçek bulutlarına, baloncuklara dönüşüyor. Daha hafif, daha havadar ve daha arkadaş canlısıdırlar.

Bu fikir nereden geldi?

MİL:
Pandemi sırasında TEFAF, hava akışı için şovun tavanlarını kaldırdı. Sıkıştırma ve gerdirme ile oynadık ve alanın daha açık görünmesini sağladık. Ortaya çıkan ve akan çiçekler, pandemiden dönen şov fikrinden ilham aldı.

Lojistik hakkında konuşalım.

POSTA MAKİNESİ:
Yüzlerce kamyon dolusu geliyor. Bu bir lojistik kabus. İnsanlar bu yapıları haftalar içinde inşa ettiklerinin farkında değiller. Sonsuza kadar orada olduklarını düşünüyorlar.

MİL: Bu çok büyük bir operasyon. Dört veya beş haftalık inşaat süresi var. Bizim için yıl boyu sürecek bir proje. Bu hazır olur olmaz bir sonrakine başlayacağız.

Her yıl tazeliğini nasıl koruyorsunuz?

MİL:
İşiniz bittiğinde, en çok ilham aldığınız an gelir. Şeylerin potansiyelini yeniden görebilirsiniz. Bir bardak şampanya içersin ve sarhoşsundur. Ofise süper ilham alarak ve birbirimizi besleyerek geri dönüyoruz.

POSTA MAKİNESİ: Her seferinde anlatacak yeni bir hikaye var. Anahtar nokta, sanat konusunda biraz deli olmanız gerektiğidir.