Tuhaf bir serseri vodvilin Titanic’e gerçeküstü yorumu

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Bir bakıma, Titanik filmini iklim değişikliğiyle ilgili bir saçmalığa dönüştürmek, mükemmel bir anlatım duygusu. Tabii ki eriyen bir buzdağı yerine gemi batıyor çünkü bir su altı enkazı dağına çarpıyor.

Aksi takdirde, yeni bir multimedya performansı olan “Titanic Depression”, ancak punk kökenli tuhaf Vaud yerlisi ve takım elbiseli şüpheli zevki Dynasty Bags’in çılgın beyninden gelebilirdi.

1997 filmi gişe rekorları kırsa da, Dynasty Handmade’in vizyonu James Cameron’ınkinden bile daha destansı olabilirdi. Çoğunlukla fırfırlı iç çamaşırlarıyla, asi bir terapistle kısa mesajla, Rose’un (Kate Winslet’in filmdeki karakteri) müstehcen bir versiyonu. Leonardo DiCaprio’nun sevgilisi Jack’i, hayali bir şapka kılığında gemiye gizlice giren bir ahtapot canlandırıyor. Billy Zane’in gaddar züppesinin yerini siyah terlikli bir yapay penis alıyor. Bir deve ve mikroskobik bir tardigrad kamera hücresini oluşturur. Mark Zuckerberg burada. Her şey, endüstriyel kapitalizmle ve çevresel yıkım tehdidiyle savaşmanın görünürdeki beyhudeliğiyle ilgili bir metafor, ama aynı zamanda: komik bir boğuşma! Rıza formları olan bir seks partisi! Meditasyon molasıyla benden biri – ölüm hakkında! Ve sanatçı Jibz Cameron’ın ikinci kişiliği olan Dynasty Handmade her yeri kaplıyor.

48 yaşındaki Cameron, San Francisco, New York ve Los Angeles’ta çeşitli sahnelerde çalıştı. Hanedan çanta 20 yılı aşkın bir süredir hem kültür kurumlarında hem de August’ta bir hayran kitlesi oluşturuyor. Brooklyn Müzik Akademisi ve yeraltı ucube gösterilerinde.

Seyirci etkileşimi direktörü Ed Patuto, “Jibz, beden dismorfisi, çocukluk travması veya iklim değişikliği gibi her türlü konuya en histerik saçmalıkla ve asla beklemeyeceğiniz şekillerde yaklaşma yeteneğine sahip” dedi. genişlik Los Angeles’ta programlanmış ve işini görevlendirdi. “O harika bir oyuncu çünkü provalarını hiç görmüyorsunuz – tamamen spontane görünüyor.”

“Canlı ‘Muppet Show’ çılgınlıkla buluşuyor, queer ‘Star Search'” olarak özetlediği, Los Angeles’ta uzun süredir devam eden popüler varyete programı “Weirdo Night”, gerçeküstü bir mekân haline geldi. Orada performans sergileyen “Saturday Night Live” yıldızı Sarah Sherman, “‘Weirdo Night’ topluluğu bir ucube kilisesi ve Dynasty Bags tuhaf bir rahip,” dedi. (Dizi konusu oldu. büyük beğeni toplayan 2021 Sundance belgeseli.)

Brooklyn merkezli kültürel mekan Pioneer Works tarafından 2017’de yaptırılan “Titanic Depression” Cumartesi ve Pazar günleri orada prömiyerCameron’ın bugüne kadarki en iddialı ve çok disiplinli projesidir; Animasyon, video, ses manzaraları, şarkı, hikaye ve dans içerir. Onun topuklarını takip ediyor Guggenheim hibesiEkibinden “pislik torbası ibneler” olarak söz eden bir sanatçı için çok şey var.

Cameron, Titanik vizyonu büyüdükçe, “daha fazla para ve daha fazla ilgi görmeye devam etti” dedi avangart bir şaşkınlıkla. “Ve sonra her zaman daha da büyümesi gerektiğini hissettim.”

Geçen hafta Los Angeles’taki evinin yakınındaki bir stüdyoda provalara verdiği bir ara sırasında, “Bunu benim için taze tutan şey, istersem yapacak bir şey yapabileceğimi bilmektir,” diye ekledi. aerobik. “Olmak istediği şeyin bu olduğuna kesinlikle inanıyorum.”

İçgüdüleri her yerde tanınıyor: bu sonbaharda Hammer Museum bienalinde Made in LA’da görsel sanatlar sergileyecek; Sanatçı Seth Bogart’ın Wacky Wacko etiketiyle bir komedi albümü de yayınlanacak.

Ancak tam olarak konformist bir grup olmayan performans sanatçıları arasında bile Cameron’ın komedi, sanat, müzik, tiyatro ve moda simyası, çılgınlığını fiilen canlandırmasıyla öne çıkıyor.

Aktör ve müzisyen Jack Black, “Jibz doğanın bir gücüdür” diyerek kendisinin ve eşi Tanya Haden’ın Dynasty El Çantası’nı ilk gördüklerinde “tamamen şaşkına döndüklerini” sözlerine ekledi. Bir e-postada “Kontrolsüz bir şekilde güldük” diye yazdı. “Halüsinojenik bir deneyim gibi geldi.”

Keskin bir çenesi, çarpık peruğu ve aşağılayıcı bir buket halinde kıvrılan yüz hatlarıyla Cameron Dynasty, estetiği “Pee-wees Playhouse” ile Aaron Spelling’in (son zamanlarda çok). “Hart to Hart için bir şeyim vardı,” “ama yapışkan ve bir lezbiyenle doluydu” dedi.

Bu ilhamlardan biri olan Paul Reubens – Pee-wee Herman’ın kendisi – onun karakter çalışmasından etkilenmişti. “Bir dereceye kadar, tanımlanamaz görünüyor” dedi. “Bunu görmelisin; açıklaması zor. Ve bu bile tek başına inanılmaz bir şey gibi görünüyor.”

Gösteri başlangıçta sanatçı ve teknoloji uzmanı ile geliştirildi Sue Cve hediyelerin bir parçası olarak New York canlı sanatlar festivali Planet Justice, bir video arka planıyla gerçekleştirilecek; Kahramanımız sahnede canlıdır ve geri kalan herkes, çoğunlukla Cameron’ın kendi çizimlerinden ve bazen de yüzüyle canlandırılır.

Yakın zamanda Brooklyn’deki bir provada, Cameron ve yardımcı yazar da dahil olmak üzere işbirlikçilerinden oluşan bir ekip bir araya geldi. Amanda Verweyve görsel yönetmen, Mariah Garnett, Cameron’ın aşk partneri, bir sahne üzerinde çalışıyorlardı. Rose ve Jack’ten bir ipucu alan Dynasty, ahtapotları Gilded Age kamaralarında takip ediyor – kısmen görsel yapay zeka Dall-E tarafından oluşturuldu, çünkü Cameron’a göre bu onları Dynasty’nin kendisi gibi gözle görülür şekilde dengesiz hale getirdi. gemiye yerleştirin. (anahtar kelime: tekno vuruşlar, keman değil.) Cameron kafadanbacaklı sevgilisiyle titrek bir düet koreografisi yaptı.

Bir saat süren şovun çoğu noktaya kadar tuhaf David Everitt Howe, projeyi görevlendiren Pioneer Works küratörü, projeyi “çılgın ölüm sekansı” olarak adlandırdı. Kelimenin tam anlamıyla bir meditasyon olarak, o zamanın tüketim hırsının bugün karşı karşıya olduğumuz trajediye ve muazzam zorluklara nasıl yol açtığının altını çiziyor.

“Böyle bir ses değişikliği oldu” dedi. “Karanlık. Rahatsız bir şekilde güldüğümü hatırlıyorum ama bence bu aynı zamanda güçlü. Aptallığı daha da güçlendiriyor.”

Çocukluğundan beri Jibz olarak bilinen Jibra’ila Cameron, Kuzey Kaliforniya’da kötü ve kötü koşullarda büyüdü ve yaratıcı özgürlüğün bir anlığına gördü. A Sahne Sanatları Yaz Kampı Hippi palyaço ve ailesinin arkadaşı Wavy Gravy tarafından yönetilen tiyatro, “çocukken hayatımı kurtardı” dedi.

Ancak aile hayatı değişkendi ve 15 yaşlarında evden ayrıldı ve Körfez Bölgesi’nde dolaştı. Henüz liseden mezun olmamış olmasına rağmen, çizdiği Edward Gorey tarzı çizgi romanlardan bazıları için San Francisco Sanat Enstitüsü’ne kabul edildi. Orada performans sanatını öğrendi, videolar çekmeye başladı ve gruplara katıldı. “Sahnede çıldırır ve klavye çalardım” dedi. (Gruplardan biri, Dynasty adında tamamı kadınlardan oluşan bir post-punk grubuydu; dağıldıklarında, adını korudular ve kendilerini Bags’e bağladılar – Çanta kelimesini her zaman gerçekten komik bulmuşumdur.”)

Daha sonra oyuncu olma umuduyla bir tiyatro konservatuarında okudu. Daha önce San Francisco’daki 2002 Ladyfest’te ilk kez sahneye çıkan Dynasty Bags’i canlandırmıştı ve dikkat çekici bir şekilde görünüşü aynı kaldı: yanlış yönlendirilmiş kadınlık görüşü, incelenmiş bir estetik başarısızlığı. Everitt Howe, “Tayt giyiyor ama altında bir mayo var” dedi. “Her şey yanlış katmanlı.”

Dünyevi olmayan netliği, Sherman gibi genç nesil sanatçıları etkiledi. “Jibz bana şimdiye kadarki en iyi tavsiyeyi verdi – tüm dekorlarım, kostümlerim, aletlerim ve aletlerimle performansımı gördükten sonra, ‘Bu kadar çok ÇALIŞMAK zorunda değilsin, sen eğlencelisin!’ dedi. Sen YETER!’” diye yazdı Sherman. “Bunu gerçekten ciddiye aldım.”

Cameron, Titanic yönetmeni James Cameron’la akraba değil, ancak “parasını madencilik ve eritme işinden kazanan” Benjamin Guggenheim gibi sanayicilerle birlikte şovda yer alıyor, diyor Dynasty Handmade, onun hakkındaki monologunu osuruk ve bomba sesleriyle yarıda keserek. Aslında Titanik’te ölmüş olan Guggenheim’ın bedensiz sesi, “Nasıl cüret edersin, sana 2022’de bir Guggenheim verdim ve bu saçma şovu bensiz yapmazdın!”

Geçen hafta Titanik Çöküntü’nün sonu üzerinde çalışmaya devam eden Cameron, atılmış bir plastik kamıştan, bir Lou Reed şarkısından ve çöpten yapılmış bir elbiseden bir an canlandırdı.

Ekibine “Bununla uyandırmaya çalıştığım şeyin yoktan bir şey yaratmak olduğunu hissediyorum – o küçük umut, hayatta kalma” dedi. “İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar, hangi sosyoekonomik sınıftan olurlarsa olsunlar müzik yapıyorlar. Şov dünyasının gerçekten sevdiğim kısmı bu. Ve sonra garipleşiyor.