Vücudunu utandırdığı için şarkı söylemeyi bıraktı. Şimdi geri dönüş yapıyor.

yüzelli

New member
1990’larda hevesli bir genç tenor olan Limmie Pulliam, kendisini dünyanın en iyi sahnelerine taşıyacak bir kariyer hayal etti. Ancak hayatının büyük bir bölümünde obezite ile mücadele eden Pulliam, 20’li yaşlarının başında müzik endüstrisinde vücut utandırmayla ilgili endişeler nedeniyle şarkı söylemeyi bıraktı ve bunun yerine borç tahsildarı ve güvenlik görevlisi olarak iş buldu.

Şimdi, son on yılın çoğunu sesini ve kariyerini yeniden inşa etmekle geçirdikten sonra, 47 yaşındaki Pulliam nihayet hayalini gerçekleştiriyor. Cuma günü Oberlin Orkestrası’nın R. Nathaniel Dett’in The Ordering of Moses’ında başrolü söylemesiyle Carnegie Hall’daki ilk çıkışını yaptı. Ve geçen ay Metropolitan Opera’daki ilk çıkışını Verdi’nin Aida’sında Radamès rolüyle yaptı ve performansını iptal eden bir tenorun yerine geçti – Pulliam’ı Met tarihinde oynanan rolü oynayan ilk siyah şarkıcı yaptı.

Kutlama performansı Carnegie’de yürekten alkışlandı.

Oberlin’in Diller Başkanı Timothy LeFebvre, “Limmie’nin hayatının o anında ve noktasında nasıl bu kadar olağanüstü başarılı olduğunu duymak kişisel olarak memnuniyet vericiydi,” dedi. “Meslektaşlarımızı bu olağanüstü başarıları elde ettiklerinde her zaman destekliyoruz, ama bu kadar zor kazanıldıklarında daha da çok.”

Bir röportajda Pulliam, şarkıcılığa 12 yıllık ara verdiğini ve bir zamanlar sektörde yaygın olan ancak son yıllarda azalma baskısı altında olan daha büyük sanatçıların karşılaştığı zorlukları anlattı. Ayrıca, Barack Obama’nın 2008 başkanlık kampanyası için Missouri’de bir saha organizatörü olarak çalışırken milli marşı seslendirme şansının, sesini yeniden keşfetmesine nasıl izin verdiğinden bahsetti. Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Ohio’daki Oberlin Müzik Konservatuarı’na gittikten sonra kaderinde bir opera kariyeri olacak gibi görünüyordu. Sonra durursun. Ne oldu?

Görünüşe göre sanatçılar üzerinde çok fazla baskı vardı. Endüstri, sesle değil, fiziksellikle gerçekten ilgisi olan şeylere hitap ediyordu ve bu, iri yarı şarkıcıların işini zorlaştırıyordu. Uzaklaşmamı kolaylaştırdı. Kendime, eğlenceli olmaktan çıkarsa farklı bir şey yapacağıma söz verdim. Ve yaptım.

O zamanlar kilolarıyla ilgili endişelerle mücadele eden şarkıcılar için durum nasıldı?

Sektördeki insanlar, cezasız bir şekilde bir kişinin görünüşü hakkında yorum yapabilir. Diğer sektörlerde kabul edilmiyordu ama klasik müzik dünyasında neredeyse evrensel olarak kabul ediliyordu. Büyük insanlarla dalga geçmenin uygun olmadığını ve bir kariyere layık olmadığımızı hissettim. Çok zor bir dönemdi ve hala çok zor bir dönem.

insanlar sana ne derdi

CEO’lardan sesime iltifat eden ve ardından “50 pound kaybettiğinde, bana geri dön ve sana canlı bir seçme yapacağım” diyen e-posta mesajları aldım.

Bu yorumları duymak nasıl bir duyguydu?

Reddedilmeye farklı bir şekilde bakmaya başladım. Eskiden böyle bir mesaj aldığımda ya da sadece düz bir seçme reddi aldığımda biraz moralim bozulurdu. Ama bunu daha da sıkı çalışmak, daha da iyi bir şarkıcı olmak için yakıt olarak kullanmaya başladım. “Belki şimdi beni istemiyorlar ama sonunda bana ihtiyaçları olacak” diye düşündüm.

Klasik müziğe ara verdiğiniz dönemde çeşitli işlerde bulundunuz ve sonunda kendi güvenlik şirketinizi kurdunuz. Evde, duşta, kilisede kendi zevkiniz için bile şarkı söylediniz mi?

Pek sayılmaz. Şarkı söylememek için bilinçli bir karar verdim. Sadece öyle hissetmedim. Kilisede pek şarkı söylemezdim ve arabada nadiren radyo dinlerdim. Müzikal olarak, o zamanlar pek bir şeyim yoktu. Sadece inşa etmeye çalıştığım bu yeni hayata odaklandım ve ilerlemeye çalıştım.

Ve sonra, 2007’de, 31 yaşındayken ve kendi eyaletiniz olan Missouri’deki Obama kampanyası için saha organizatörü olarak çalışırken, beklenmedik bir şekilde milli marşı söyleme şansınız oldu.

Birini milli marşı söylemesi için davet etmiştik. Ve son anda korktular ve bunu yapmak istemediklerine karar verdiler. Ve patronumu davet ettiğim bir etkinlik oldu. Ve hemen şöyle dedi: “Özgeçmişinde bir zamanlar opera sanatçısı olduğunu gördüğümü hatırlıyorum. Neden sen söylemiyorsun?” Ben de, “Biliyorsun, birkaç yıldır şarkı söylemiyorum. İstiklal marşı da söylemesi kolay bir şarkı değil. Bunu becerebileceğimden emin değilim.” Korkunçtu; uyguladığım veya hazırladığım bir şey değildi. Ne çıkacağını bilmiyordum.

Ama beni buna ikna etti. Etkinlikte şarkı söyledim ve birkaç etkinlikte daha şarkı söyledim. Sesimde bazı çok ilginç değişiklikler fark ettim. Daha olgun, gösterişli bir nitelik kazanmıştı. Ve boyut olarak önemli ölçüde büyümüştü. Ve bu yeni enstrümanla ne tür bir repertuar söyleyebileceğim konusunda gerçekten ilgimi çekti.

Beş yıl sonra, 36 yaşında Ulusal Opera Birliği Şan Yarışmasında sahnelere geri döndünüz. Nasıl hazırlandın?

Konservatuardan eski ders kasetlerimi aldım ve o ders kasetleriyle çalışmaya ve sesin neler yapabileceğini görmek için ilgimi çekmeyen şeyleri cilalamaya başladım. Sonunda Memphis, Tennessee’de bir şan öğretmenine ulaştım ve onunla çalışmaya başladım. Özel bir şeyimiz olduğunu fark ettik – benim gibi bir sanatçı olarak kimsenin olmadığını. Sesi canlandırmak için çalıştık. Sonra yeniden şarkı söylemenin keyfini buldum.

İşe geri dönmek kolay mıydı?

İlk sahnelenen opera ilişkisinin başlamasından yaklaşık üç yıl önceydi ve şarkı söylememin kliplerini YouTube’da ve diğer platformlarda yayınlamam ve yapabildiğim her yerde paylaşmam ve hala işin içinde olan arkadaşlara ulaşmam sayesinde ortaya çıktı. geri döndüğümü biliyorlar ve temelde beni duyacak herkes için şarkı söylemeye çalışıyorum.

Bir arkadaşım, eski lise koro yönetmenim piyano çalarken Puccini’nin “La Fanciulla del West”inden “Ch’ella mi creda libero e lontano” şarkısını söylerken bir klip gördü. Seattle bölgesindeki küçük bir opera şirketinin müzik direktörü olan kocasıyla paylaştı. “Pagliacci” de Canio rolünü söylemem için beni davet ettiler.

Met’de Radamès’i canlandıran ilk siyahi şarkıcı sendin. Sizce klasik müzik ırksal ve etnik farklılıkları yeterince ele alıyor mu?

Bir siyahi olarak, bir prova durumunda bana benzeyen tek kişi genellikle ben olurum. Yani her zaman izole olma, ait olmama hissi vardır. Bununla başa çıkmayı öğrenmeli ve işinizi olabildiğince iyi yapmalısınız.

Sektörde her zaman Jessye Norman, Kathleen Battle, Grace Bumbry ve Shirley Verrett gibi ünlü siyah kadın sesleri varmış gibi görünüyor. Ancak siyah adamların listesi her zaman oldukça kısa olmuştur. Sektörde romantik başrollerde siyah erkekleri görmekte sorun yaşayanlar var. İlerleme kaydettik ve ilerlemeye devam edip bu duvarlardan bazılarını yıkmamız gerekiyor.

Carnegie Hall’daki ilk çıkışınız nasıldı?

Tamamen zevk almak benim için çok zordu. Kişisel olarak benim için zorlu bir yıldı. 8 Mayıs’ta babam öldü. Ertesi hafta, cenazeden sonra, Cleveland Orkestrası ile Otello rolündeki ilk çıkışıma hazırlanmak için uçağa bindim. Met for Aida ile teminat sözleşmeme başlamak için 10 Kasım’da New York’a geldim. 14 Kasım’da ablam öldü.

Benim için duygusal bir roller coaster yolculuğuydu. Kederin kendini nasıl göstereceğini asla bilemezsiniz. Ve keder çok sinsi bir şeydir. Ve çok garip zamanlarda ortaya çıkıyor ve onu neyin tetikleyeceğini asla bilemezsiniz.. Bunu atlatabildim çünkü inancım güçlüydü ve sevdiklerimin bana ve kariyerime tam destek vereceklerini biliyordum ve olduğum yerde olmamı istiyorlardı.

Gösteriden sonra ailen sana ne dedi?

Annem yanıma geldi ve beni kucaklayıp öptü ve “Tanrı seni korusun. Seninle gurur duyuyorum.” En büyük ağabeyim konserlere her gittiğimde ailemi gururlandırmam gerektiğini hatırlatıyor. Ve Cuma gecesi verdiği yanıt, “İşte bizi böyle gururlandırıyorsunuz.”