Yakından görüşleriniz herkesin radarında

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Lois Dodd, yetmiş yılı aşkın bir süredir, konularını eve yakın bulan, keskin bir şekilde gözlemlenen ve sessizce etkili tablolar yaratıyor.

Ressam, “Önce konuyu aramak için etrafta dolaştım ve sonra konunun burada olduğunu fark ettim – sadece kapıyı açın veya pencereden dışarı bakın” diyor. “Sana geliyor.”

Dodd, taze, hızla boyanmış tuvallerinde, örneğin bir radyatöre vuran ışık veya Cushing, Maine veya Blairstown, NJ veya ABD’deki kapılarının dışındaki bir manzara gibi gözüne çarpan her şeyin atmosferini ve altında yatan geometrileri damıtıyor. New York’un East Village’daki çatı katındaki kentsel sahneyi dönüştürüyor.

95 yaşındaki sanatçı, yakın zamanda, 1960 yılında küçük oğluyla bekar bir anne olarak taşındığı East Second Street’teki bu üçüncü katta bir ziyaretçiyi ağırladı. Bohem bir patina ile mütevazi bir şekilde donatılan alan, ressamın araçlarının düzenli karmaşası ve yıllar boyunca bitmiş tuvalleriyle tanımlanan bir zaman kapsülü gibi hissediyor. (Covid’den bu yana Dodd, merdivenleri aşması onun için daha zor olduğundan, daha soğuk aylarda çoğunlukla Blairstown’da ve yazın Maine’de yaşıyor.)

Yaşamak ve resim yapmak arasındaki ayrımın olmaması “benim için iyi bir düzenlemeydi” dedi, atıştırmalıklarla birlikte muşamba yemek masasında oturan ve penceresinin dışındaki bir mezarlık ve erkekler yurdu manzaralarıyla çerçevelenen Dodd – resmetmeyi sevdiği bir kentsel sahne her havada ve her mevsimde. Ufak tefek, açık sözlü ve keyfi yerinde olan sanatçı, resme verdiği yoğun dikkatle ziyaretçilerinin sorularını yanıtladı ve hayatından isimleri, tarihleri ve olayları olağanüstü bir netlikle hatırladı.

1948’de Cooper Union’dan mezun olduğundan ve sanatçının tek kadın kurucu üyesi olarak Tanca galerisi 1952 – Rudy Burckhardt’a erken bir platform verilmesi al kahraman ve Tom Wesselmann – Dodd her zaman New York sanat dünyasının bir parçası olmuştur ve yirmi yıldır öğretmenlik yaptığı Brooklyn College’daki hem akranları hem de öğrencileri tarafından beğenilmektedir.

Ancak gözlemsel resme sarsılmaz bağlılığı ve erken dönemlerde soyutlamayı destekleyen ve kendi kuşağının kadınlarını büyük ölçüde görmezden gelen piyasa eğilimlerine kayıtsızlığı, onu daha geniş bir izleyici kitlesinin radarı altında tuttu.

Genel olarak müzeler yardımcı olmadı. 2018’de çok beğenilen heykeltıraş Robert Gober onu satın aldı. “Elliott’ın Kulübesinden Güneye Bakmak” 1971 yılından bir tablo İskender GalerisiDodd’un 2001’den beri temsil ettiği ve New York City’deki hiçbir büyük müzede kendisine ait bir tablonun olmadığını keşfettikten sonra Modern Sanat Müzesi’ne bağışladı. Gober, ihmal hakkında “İğrenç değilse de acınası buldum” dedi.

Şimdi Greenwich, Connecticut’taki Bruce Müzesi bu gözden kaçmayı düzeltiyor “Lois Dodd: Doğal Düzen” – New York bölgesindeki ilk müze araştırması. Müzenin 67 milyon dolarlık yeni kanadının yanında 2 Nisan’da açılıyor ve 28 Mayıs’a kadar devam ediyor. Müzenin sanat küratörü Margarita Karasoulas, “Onun öncü bir sanatçı olduğu gerçeğini vurgulamak ve bu uzun süredir gecikmiş sergiyi açılışımızda sergilemek bizim için önemliydi” dedi.

Gösteri geçen yıl başladı Sanat Vakfı Halle Dodd’un çalışmalarının en geniş koleksiyonuna sahip olan ve şu anda 30’dan fazla yeni kredi ile genişlemekte olan Vermont’ta. The Bruce’daki 77 resim, 2021’den kalma eserlerle konularına göre gruplandırılmıştır. Bunlar arasında Dodd’un Maine’deki evinin karşısındaki sık ormana, devrilmiş ağaçlar ve parçalanmış geometrileriyle boyanmış sahneler; Dönen karın ortasında açık havada gerçekleştirilen kış manzaraları; ve sıra dışı çiçeklerin büyütülmüş yakın çekimleri.

Kariyerinin başlarında “çiçek ressamı olarak etiketlenmekten” korktuğu için bahçeciliğe bir konu olarak dönmekten “Kendime izin verdim ve gerçekten sevdim” dedi.

70’lerden 90’lara kadar boyanmış bir grup soyut gece manzarası için Dodd, yalnızca ay ışığıyla aydınlatılan sınırlı bir paletle dokunarak çalıştığını hatırlıyor. Karanlıkta resim yapmak için “Mavi ve kahverengi arasındaki farkı anlayamıyordunuz, bu yüzden onları nereye koyacağınızı hatırlamanız gerekiyordu” dedi. Dodd’un East Second Street’teki penceresinin altındaki açıkta kalan radyatör, değişen bakış açılarını dahil etmek için oval bir ayna içeren bir üçlü natürmortta rol alıyor. Sergi, yerel kırsal mimariden, bazıları kırık camlı, doğanın yansımalarını yakalayan ve oyununu şeffaflık ve opaklık üzerine iten pencere resimlerinde doruğa ulaşıyor.

Karasoulas, “Pencere resimlerini ve bu farklı alanları bir araya getirme şeklini düşünürseniz, işlerinde temsil ile figürasyon ve soyutlama arasında her zaman bu gerilim vardır.” Dedi. “Gerçekten neye bakıyorsun?”

Gober sadece yoldan geçen tanıdıklar edinirken, eski Tanager Galerisi yakınlarındaki East 10th Street’te yaşarken Dodd’un çalışmalarıyla ilgilenmeye başladı. Bir röportajda, “1950’lerde kendisinin ve meslektaşlarının çalışmalarını göstermek için bir galeri başlatmak gibi çok açık sözlü ve cesurca bir şey yaptığını öğrendiğimde çok şaşırdım” dedi.

MoMA’nın resim ve heykel baş küratörü Ann Temkin, koleksiyon galerilerinin daha sık rotasyonuyla yakında Gober’in hediyesini öne çıkarmayı umduğunu söyledi. Temkin, “Pencereden dışarıya veya pencereye baktığınızda, normalde gördüğünüzden farklı bir şekilde odaklanıyorsunuz” dedi. “Dodd’un resimlerindeki durgunluk, bu görme biçimini onurlandırıyor.”

Göz ardı edilen kadın sanatçıların kurumlarının daha geniş bir şekilde yeniden değerlendirilmesinin bir parçası olarak son beş yılda kendi pazarında bir artış gören Dodd’un bayisi Phil Alexandre, müzeye olan ilginin artık daha geniş çapta artmaya başladığını söyledi. Kendi neslinden çok az kadın sanatçının o kadar uzun soluklu ve üretken bir kariyere sahip olduğunu ve birçoğunun cesaretinin kırılıp işi bıraktığını söyledi. “Lois başından beri kendini çok ciddiye aldı” dedi.

Montclair, NJ’de 14 yaşında büyüyen Dodd, anne ve babasını, annesini kanserden, denizci olan babasını 2. Dünya Savaşı’nda kaybetmişti. Dodd, ablasıyla birlikte yaşadı ve topluluğunu bulduğu East Village’daki Cooper Union’a gitti. Beş yıl boyunca kocası olan heykeltıraş William King’in ve ressam Alex Katz ve ilk karısının öğrencisi olan Dodd, “Bu sadece bir anlık tanımaydı – bu benim buradaki dünyam” dedi. jean kohen.

Dodd’un 1951’de King ile Maine’e yaptığı ilk seyahatinde, Katz ona açık havada nasıl resim yapacağını gösterdi ve ardından çizim yapmaktan vazgeçti. Ömür boyu arkadaşlar, Dodd’un 1963’te satın aldığı Cushing evinin yakınında Katz’ın hâlâ sahibi olduğu bir Lincolnville, Maine evini on yıl boyunca paylaştılar.

Vakfı, Alexandre Gallery’deki her Dodd sergisinden bir tablo satın alan ve onu Maine müzelerine bağışlayan Katz, “Lois, stil ve bütünlüğün özüdür” dedi. Colby Ve boyun eğmek kolejler, Portland Sanat Müzesi ve Farnsworth Sanat Müzesi.

1952, Dodd ve King, sanatçılarla birlikte karl cajori, Angelo Ippolito Ve Fred Mitchell, East Fourth Street’te penceredeki turuncu camdan sonra Tanager adını verdikleri eski bir berber dükkanı kiraladı. Dodd, “Bir galeriye ihtiyacımız vardı,” dedi. “İkimizin de çalışmalarımızı gösterecek bir yeri yoktu.” Kısa süre sonra Doğu 10’daki daha büyük binalara taşındılar ve on yıl içinde büyüyen bir ortak sokak galerileri dalgasını ve canlı bir sanat ortamını ateşlediler.

Dodd, “Kimi göstereceğimize karar vermek için insanların çatı katlarına gittik, bu yüzden orada bir sanat eğitimi vardı,” dedi. “Aslında bir sanat hareketi değildik. Sadece iyi olduğunu düşündüğümüz işleri göstermeye çalıştık.”

Aralık ayında hayatını kaybeden figüratif ressam Philip Pearlstein, ilk kişisel sergisini 1955 yılında Tanager’de açtı. Dodd’un retrospektifi için 2012 sergi kataloğundaki bir anıda Kansas City’deki Kemper Çağdaş Sanat MüzesiPearlstein’ın, Dodd’un çalışmalarındaki temsili unsurları keşfetmesine olan inancının, “savaştan sonra samimi bir ‘modern ressam’ olma girişimimden vazgeçtiğimde benimsediğim, içinde büyüdüğüm gerçekçi moda dönüşünü” etkilediğine inanıyor.

Shara HughesDodd’un yaşının yarısından daha küçük ve manzara türünde aktif olan bir ressam olan , yaşlı sanatçının çalışmasının yavaş yandığını söyledi. Dodd ile 2020’de iki kişilik bir gösteride işbirliği yapan Hughes, “Nasıl geri çekilip manzaranın belirli alanlarına nasıl yakınlaşacağım ve onu soyutlamaya bırakacağım konusunda ondan çok şey öğrendim,” dedi. parça ve işçilik Beacon, New York’ta

Dodd hala neredeyse her gün resim yapıyor. “Uygun bir programım yok,” dedi. “Benim için bu şekilde çalışmıyor, ama yeterince resim yapıyorum gibi görünüyor.” Blairstown dubleksinin bir odasında bir stüdyosu var, diğer dairede mimar olan oğlu Eli King yaşıyor. Maine’deki evinin üstüne bir güneşlenme odası tasarladı ve inşa etti, böylece onun tehlikelerine girmeden tabandan tavana resim pencerelerinden doğaya bakabilir ve resim yapabilirdi.

“Stüdyom her zaman oradadır” diyor. “Olmak istediğim yer orası.” Dodd, ışık kalitesini değişmeden önce düşürmek için genellikle bir işi birkaç saat içinde bitirir. “Ne zaman duracağımı hep bildim,” dedi. “Az ama öz.”

Bir New York müzesinin kendisine bir sergi göstermemesine üzülüp üzülmediği sorulduğunda, “Bunu hiç beklemiyordum, bu yüzden sinir bozucu değil” diye yanıt verdi.

“Bu biraz göz ardı edilmenin avantajlarından biri olabilir – ne yapmak istersen yapabilirsin” diye ekledi. “Birdenbire alınıp dondurulmazsınız” belirli bir pazarlanabilir modda çalışır.

Hala gelecek yıl için çalışmalarda bir retrospektif ile Sanat müzesi Lahey’de ve hayatındaki çalışmalarının genişliğinin The Bruce’da bu kadar muhteşem bir şekilde sunulduğunu gören Dodd çok seviniyor.

Bu şekilde ilgi görmek çok güzel” dedi. “Her şey bir süre sonra toplanır.”