Yumak kelimesinin sözlük anlamı nedir ?

CaesarJ

Global Mod
Global Mod
Yumak: Sozluk Anlam ve Kullanm

Yumak, Turk Dil Kurumu'nun tanmna gore; Birbirine bagl olan, esit aralklarla dizilmis, yuksek veya alcak, katlanms veya duz olarak bulunan kucuk parcalarn, ince iplikle, tel, naylon, keten vb. ile bir araya getirilmesi ile olusturulan, genellikle duzgun sekilli plastik, ahsap, metal vb. malzemelerden yaplan orgu, kvrm, sarmal gibi bicimleri olan, ozellikle orgulerin yapmnda kullanlan sey olarak tanmlanmaktadr.

Yumak, gunluk konusma dili olarak kullanldgnda, genellikle bir seyi kvrm, sarmal, cevirme gibi kavramlar tanmlamak icin kullanlr. Ornegin, Bir yumak kurdum ifadesi, bir seyin kvrlp, sarmalanarak yapldgn anlatmak icin kullanlr. Yumak ayn zamanda, bir parcay daha kucuk parcalara bolmek icin de kullanlr. Ornegin, Bir cift bilekligi yumak haline getirdim ifadesi, bir parcay kucuk parcalara bolerek onu kullanlabilir hale getirdigini anlatmak icin yaygn olarak kullanlr.

Yumak ayrca, bir seyi digerine baglamak icin de kullanlr. Ornegin, Bir kopru yumak haline getirdim ifadesi bir seyi bir baska seye baglamak icin kullanlr. Yumak ayn zamanda, baglantlar kolayca cozmek icin de kullanlr. Ornegin, Bir yumak cozdum ifadesi, bir baglantnn kolayca cozulebilecegini anlatmak icin kullanlr.

Yumak, tekstil endustrisinde, ipligi dokuma makinesinin tekerlekleri arasnda gecirilip, kumasn orulmesinde kullanlr. Yumak, ayn zamanda gunluk hayatta, evde de kullanlmaktadr. Ornegin, bir giysiyi duzeltmek icin yumak kullanmak mumkundur. Yumak ayrca, ev dekorasyonunda da kullanlmaktadr. Ornegin, bir duvar susu icin bir dizi yumak kullanmak mumkundur.

Yumak, hayatmzn cesitli alanlarnda kullanlmaktadr. Ozellikle tekstil, ev dekorasyonu ve evdeki gunluk islerde skca kullanlan bir terimdir.