45'te “Ölülerin Şafağı”: Hiç bitmeyen bir zombi aşk ilişkisi

yüzelli

New member
George A. Romero, 1977'de “George A. Romero: Röportajlar” kitabında toplanan çeşitli yayınlarla yapılan birçok röportajdan birinde “Zombileri seviyorum” dedi. “Yaratıklara şefkat duymak lazım çünkü onlar hiçbir şey yapmıyorlar. Köpekbalıkları gibiler: Ellerinden geldiğince öyle davranıyorlar.” Romero'nun zombileri sevmek için iyi nedenleri vardı; ona bir kariyer ve miras verdiler. Ölüm döngüsündeki altı filmden ilki olan (2010'da son filmi Survival of the Dead ile devam eden) 1968 tarihli daha soğuk Yaşayan Ölülerin Gecesi'nde ölümsüzlerin maceralarını unutulmaz bir şekilde dramatize etti. Bu filmlerden ikincisi, “Ölülerin Şafağı”, 45 yıl önce bu ay Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemalarda gösterime girdi; bu yıl dönümü, ülke genelinde (Alamo Drafthouse'un New York ileri karakolu dahil) sinemalarda ve arabalı sinemalarda canlandırma gösterimleriyle kutlandı. ) ve her iki Nitehawk Sineması lokasyonu). Tüm zamanların en etkili (ve kârlı) korku filmlerinden biri olmaya devam ediyor; yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda taklitçinin ortaya çıkmasının yanı sıra, başka bir zombi patlamasına yol açan 2004'teki başarılı yeniden yapımı (The Walking Dead ile devam eden film hala devam ediyor) ). onun sonsuz yan ürünleri).

Tür filmleriyle özdeşleştiği gibi, projelerini endüstriyel filmler ve reklamlar üreterek finanse eden Pittsburgh merkezli bir film yapımcısı olan Romero, başarının ardından “korku filmi yapımcısı olmak istemediği paranoyak bir aşama” yaşadı. ilk zombi filmi. Ama “yavaş yavaş 'Yaşayan Ölülerin Gecesi'ne aşina hale geldikçe” öyleydi ve itibarım sayesinde sonunda “Yaşayan Ölüler”in devamı niteliğinde bir fikir aklıma geldi.

Yapımın kıvılcımı İtalyan korku film yapımcısı Dario Argento (“Suspiria”) oldu. “'Yaşayan Ölülerin Gecesi'nin hayranıydı ve Bölüm II'yi yapmayı düşündüğümü biliyordum,” diye açıkladı Romero 1982'de. “Ona senaryoyu gösterdik ve o, İngilizce konuşulmayan dünya karşılığında bütçenin yarısını peşin teklif etti.” Bu, Romero'nun bugüne kadarki en büyük bütçesi olacaktı; Geri kalanını ABD'deki özel yatırımcılardan temin etti.

Ancak Romero'nun hayal gücünü asıl etkileyen şey, mekandı. O zamanlar ülkenin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Pittsburgh'un doğusundaki Monroeville Alışveriş Merkezi'nin sahiplerinden biri olan Mark Mason ile arkadaştı. Bu, ilk filmdeki izole çiftlik evi konumunun mükemmel bir şekilde genişletilmesi olurdu; kahramanların zombi kıyametini beklemek veya savuşturmak için malzemelerle saklanabileceği bir yer; Romero bir gecede çekim yapmayı kabul etti. Her şey alışveriş merkezinin saat 23.00'te kapanmasıyla başladı ve temizlikçilerin (ve alışveriş merkezinde tedavi amaçlı yürüyüş yapan kalp hastalarının) sabah 7.00'de gelmesiyle sona erdi.

“Çok ağır ve hantal bir inceleme yazısı yazdım ve 'Yaşayan Ölülerin Gecesi' ile hemen hemen aynı tavrı sergiledim” dedi. “Ama sonra bu yerin, yani alışveriş merkezinin bir kabus deneyimi olamayacak kadar eğlenceli olduğunu fark ettim.” Ve böylece “Ölülerin Şafağı”, zombilerin sıkıcı olsa da alışveriş merkezinde akılsızca dolaşıp yürüyen merdivenlerden yukarı çıktığı bir tüketici hicivine dönüştü. Alışveriş merkezinin hoparlörlerinden müzik sesi yükseliyor. (Hayatta kalanlardan biri olan şüpheliler oraya “eskiden yaptıklarının anıları” nedeniyle geldiler. Burası hayatlarında önemli bir yerdi.”

Romero korku resmini yalnızca sinsi hiciv ve sosyal yorumlarla doldurmadı. “Ben de macera tutkunuyum” dedi. “Ölülerin Şafağı'ndaki alışveriş merkezi macera dolu bir bölge gibiydi; İçinde orman bile var! Ve tüm bu silahlar, silahlar ve içindeki araba – bu “Kirli Düzine” Monroeville'e geliyorum. Filme gerekli dokunaklılığı kazandırmak için, sık sık birlikte çalıştığı, Vietnam savaş fotoğrafçısı olarak deneyimi filmin tüyler ürpertici ve ikna edici etkilerinden sorumlu olan makyaj sanatçısı Tom Savini'ye başvurdu.

Aslında o kadar çok kan dökülmüştü ki, Sinema Filmleri Derneği “Ölülerin Şafağı”nı incelediğinde filme aşırı şiddet nedeniyle “X” notu verdi; bu da çoğu ana dağıtımcının filmi bir dereceyle yayınlamasını imkansız hale getiriyordu. Sınırlama, oyun buluşmaları ve reklamlardı (birçok büyük zincir yetişkinlere yönelik resimler göstermiyordu ve çoğu gazete ve televizyon ağı bunların reklamını yapmayı reddetti). Şans eseri Romero ve yapımcısı Richard P. Rubinstein bağımsızlardı ve bunun yerine “Dawn”ı derecelendirilmeden yayınlayabildiler.

Romero 1999'da şöyle açıkladı: “Avrupa'da otomatik dağıtıma sahip olmamıza rağmen ABD dağıtımını alamadık, bu yüzden bir baskı yaptık ve hepsi bu.” “New York'ta bir tiyatro kiraladık ve gazeteye bir ilan verdik.” filmi göstereceğimizi söyledi ve birkaç dağıtımcı geldi ve izleyicilerin tepkisini gördü, bu yüzden UATC filmi aldı” dedi dağıtımcı United Artists Theatre Circuit, Inc.'e atıfta bulunarak. Film New York'ta gösterime girdi ve diğer büyük pazarlarda prömiyeri yapıldı. 20 Nisan 1979'da yayınlandı ve dünya çapında 55 milyon dolar hasılatla (enflasyonu hesaba katmadan) yılın en büyük ticari hitlerinden biri oldu.

Her ne kadar bazı ana akım eleştirmenler o dönemde “Şafak”ı takdir etse de (Roger Ebert bunu “tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri” olarak nitelendirmişti), Haberler'tan Janet Maslin bunların arasında değildi. İncelemesinde “Atıştırmayı asla bırakmayan et yiyen zombiler beni her zaman sinirlendirmiştir” diye yazdı. “Buna göre 'Dawn of the Dead'i yalnızca ilk 15 dakika boyunca dinleyebildim.” Meslektaşı Vincent Canby daha sonra filmi bütünüyle (olumsuz) değerlendirdi. Ancak 2020'de Maslin Twitter'da yayınlandı“'Dawn of the Dead'den ayrılmak profesyonellik dışı ve aptalca bir şeydi ve eleştirimden rahatsız olan herkes haklı. “Bu bir daha asla yapmadığım bir hata.”

Romero'nun pek umursadığı söylenemezdi. “Şafak”ın ticari başarısı ona gelecek yıllarda finansal istikrar ve sanatsal özgürlük sağladı ve daha sonra filmin -hükümet karşıtı, sömürgecilik karşıtı veya kapitalizm karşıtı olarak okunabilecek mesajını- kabul etmesine rağmen ne yapması gerektiğini biliyordu. 1979'da koltuklara izmarit sokmak için diyelim. Variety'ye şunları söyledi: “Gerçekten saçma sapan bir film olması gerekiyordu ve olan da tam olarak bu.”