91 yaşındaki Frank Auerbach hala mükemmel imajı arıyor

OgreMan

Global Mod
Global Mod
İngiltere’nin önde gelen ressamlarından biri olan Frank Auerbach, Londra’nın kuzeyindeki Viktorya döneminden kalma bir evde, bir öğleden sonrayı 91 yılını gizleyen bir enerjiyle sade, boya sıçramış stüdyosunda çalışarak geçirdi. O gün karakalem bir otoportrenin yüzü, yanında bir şövaleden incinebilirlik ve metanet karışımı bir bakışla bakıyordu. Etkileyici bir başlangıçtı, ancak çizim silinip, belki 50, belki yüz veya daha fazla kez yeniden başlatılacaktı – tıpkı Auerbach’ın tüm çalışmaları gibi.

Münzevi sanatçı, “70 yıldır bu böyle” diyor. “Ekranda veya kağıtta çıkanları kabul edemediğimi fark ettim” dedi. Auerbach, eserleri yok etme ve tekrar tekrar deneme sürecinin “çok fazla küfür, çok fazla öfke, çok fazla sızlanma” içerdiğini söyledi. “Her zaman fırçalarımı alıp tuvale inanılmaz derecede anlamlı bir resim koymayı ve resmi bitirmeyi umarak başlarım – ve bu daha önce hiç olmadı” dedi.

Bu saplantılı yaratma ve yok etme ritüeli -yağ veya akrilik boyayı kazımak, kömürü silmek- “tamamen saf, tamamen güçlü, tamamen gerçek, tamamen yeni olan mükemmel görüntüyü” üretmek için tasarlandı.

Auerbach, 1950’lerden bu yana, genellikle aynı modeli veya sahneyi onlarca yıldır tasvir eden, kalın topaklanmış boyayla yoğun portreler ve canlı Londra manzaraları üretiyor. Bir zamanlar altı normal modeli vardı. Şimdi haftada iki kez ikişer saat görüyor: Sanatçı üzerine bir monografın yazarı William Feaver ve sanat tarihçisi ve küratör Catherine Lampert. Feaver, 20 yıldır Auerbach’a geliyor; 45 için Lampert.

Koronavirüs pandemisi onun gelmesini engellediğinde, Auerbach incelemesini kendisine çevirdi ve bir dizi samimi otoportre üretti. Bu yeni resim ve çizimlerden yirmi tanesi 19 Nisan’dan itibaren Londra’daki Frankie Rossi Art Projects’te sergilenecek; 2015’ten beri Auerbach’ın yeni çalışmalarının ilk sunumu.

Auerbach’ın yeni bir sergisi her zaman önemlidir: Francis Bacon, Lucian Freud ve Leon Kossoff’un da aralarında bulunduğu bir nesil İngiliz figüratif ressamların sonuncusudur. Hala yılın 365 günü stüdyosunda çalışıyor. Auerbach, 91 yaşındaki biri için abartılı gelebilir, ancak öyle değil, dedi.

“Hiç yorucu gelmedi çünkü resim yapmayı son derece eğlenceli ve büyüleyici buluyorum” dedi. Otoportrelere yönelmesiyle birlikte yeni bir ilham kaynağı buldu.

Auerbach, “Daha önce yüzümle hiç bu kadar ilgilenmemiştim,” dedi. “Ve şimdi gözlerimin altında torbalar var ve her türlü ilginç yeni konfigürasyon ortaya çıkıyor. Çizim yapmayı kesinlikle sonsuz derecede ilginç bir aktivite olarak buldum.” Kişisel düzeyde, sergideki işler, karakalem ve akıcı, renkli fırça darbeleriyle dönüşümlü olarak endişeli, tekinsiz, ağırbaşlı ve dalgın ifadeler aktaran şaşırtıcı bir varlığa sahip.

2009’da Auerbach’ın çalışmalarından oluşan bir sergi düzenleyen Courtauld Galerisi’nin müdür yardımcısı Barnaby Wright, “Yeni otoportreler renkleri, biçimleri ve pratiğini ne kadar ileri götürmesi açısından dikkat çekici ve şaşırtıcı” dedi. “Gördükleri, hissettikleri ve bunları taze ve otantik bir şekilde yakalama yeteneği hakkında sürekli olarak kendini sorguluyor gibi görünüyor” dedi.

Bazı gözlemciler, Auerbach’ın resim yapma dürtüsünü sorunlu çocukluğuna bağlar. Berlin’de üst sınıf bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı, 1939’da mülteci olarak Büyük Britanya’ya geldi. Annesi valizini hemen kullanması için giysiler ve çarşaf ve masa örtüleri gibi yetişkinlere yönelik eşyalarla doldurdu. Görünüşe göre, ayrılığın kalıcı olacağından şüpheleniyordu.

Anne babasını bir daha hiç görmedi. Muhtemelen Auschwitz’de öldürüldüler.

İngiltere’ye vardığında, 7 yaşındaki Auerbach, Kent ilçesinde Nazi Almanya’sından kaçan birçok öğrenci ve öğretmeni kabul eden ilerici bir karma eğitim veren yatılı okul olan Bunce Court’a gönderildi. 16 yaşına kadar orada kaldı ve ardından sanat eğitimi almak için Londra’ya gitti.

Bunce Court’ta Auerbach ile arkadaş olan başka bir Alman mülteci olan Michael Roemer, 20’den fazla eserini satın alarak eserlerinin ilk koleksiyoncularından biri oldu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evinden 95 yaşındaki Roemer, telefonda Auerbach ve işiyle “bir tür akrabalık” hissettiğini söyledi ve savaştan sağ kurtulan bir Yahudi olarak bunun “hiç kimse olmakla ve bilmekle ilgisi olduğunu” ekledi. BT. Frank’in resim yapmaya zorlandığını düşünüyorum. Varlığını kanıtlaması gerekiyordu.”

Auerbach, savaş sonrası yıllarda, Londra’nın etrafını saran bombalanmış alanlarda heyecan verici motifler buldu ve geometrik şekillerle dengelenmiş, zorunlu köşegenler ve dikeylerin dinamik kompozisyonlarında şehrin savaş sonrası yeniden inşasını çağrıştırdı. Daha sonra odak noktası, soyut eğik çizgiler veya geniş zikzak hareketleriyle canlandırılan, hareket halindeymiş gibi görünen dolambaçlı sokak sahnelerini ve şehir parklarını tasvir etmeye kaydı.

Bu döneme ait rölyef benzeri portrelerinde Auerbach’ın 1948’de tanıştığı üç çocuklu dul Estella West hakimdir. Sonraki 25 yıl boyunca West, Auerbach’ın metresi ve modeliydi ve haftada üç gece onun için oturuyordu. Onları çalkantılı renk girdaplarında canlandırdı, derin yontulmuş gözlerle kabarık kafalar ve West’in solgun, düzgün vücutlu figürünün çevresi tarafından yutulduğu tam boy çıplaklar boyadı. Daha sonra, 1958’de evlendiği sanatçı arkadaşı karısı Julia ve birlikte oldukları oğulları Jake de dahil olmak üzere diğer yakınlarının portrelerini yaptı.

Auerbach’ın resimleri ve çizimleri, önyargılı bir fikirden ziyade konularıyla derin bir ilişkiden içgüdüsel olarak ortaya çıkan gerçekliğin içgüdüsel damıtmalarıdır. “Çoğu zaman bir şeyi bitirdiğimde bunun hüzünlü, enerjik ya da mutlu bir çağrışımı olduğunu fark ettim ama o zamanlar bunun farkında değildim. Bildiğim tek şey yapma işi” diyen Başkan, “Sizi bir şeye ikna etmeye çalışan görüntülerden nefret ediyor. Onların gerçek sanat olduğunu düşünmüyorum.”‌

Auerbach, 20. yüzyılın en önemli İngiliz sanatçılarından bazılarıyla bir resmi neyin iyi yaptığı hakkında konuştu. 1950’ler ve 1960’larda Bacon ve Freud’la Londra’daki Soho’nun bohem barlarında takılarak rekabetçi arkadaşlıklar geliştirdi. Auerbach, Bacon’ın “bazıları aptalca ve bayağı, çoğu kesinlikle ilham verici ve aydınlatıcı” fikirlerle dolu olduğunu hatırladı.

Auerbach, “Zaten köklü ve iyi bir hayatın tadını çıkaran Bacon, genç sanatçıya 15 yılı aşkın bir süredir lüks restoranlarda birçok yemek ısmarlıyordu, ta ki o işimden bıkana ve davranışlarını ben de biraz yorucu bulana kadar” dedi. Bacon’ın arkadaşlarının resimlerini küçümseme eğilimi.

Auerbach’ın Freud’la arkadaşlığı daha uzun sürdü ve yaşlı ressamın 2011’deki ölümüne kadar sürdü. Freud, Auerbach’ı Playboy Kulübü gibi gürültülü gece kulüplerine götürür, çalışmalarını toplar ve ara sıra Auerbach’ın bir tablo hakkında tavsiyesini isterdi – Auerbach, Freud’un söylediğine göre Freud sık sık görmezden gelmişti. o.

Bu akranlarıyla karşılaştırıldığında, Auerbach Amerika Birleşik Devletleri’nde çok az tanınıyordu, orada hiçbir kurumsal sergisi yoktu ve New York’taki Luhring Augustine’deki 2021 gösterisi de dahil olmak üzere yalnızca bir avuç galeri sergisi vardı. Avrupa’da daha iyi tanınan, Altın Aslan’ı Alman sanatçı Sigmar Polke ile paylaştığı 1986 Venedik Bienali’nde Büyük Britanya’yı temsil etti.

Artık modern yaşam, stüdyosunu neredeyse hiç işgal etmiyor. Banka veya kredi kartı yok, internet kullanmıyor ve araba kullanmayı hiç öğrenmedi. Tablolarından bazıları müzayedelerde milyonlara satılırken, çalışma alanı temel ihtiyaçlarla sınırlı: boya kutuları, mürekkep, kazıyıcılar, fırçalar, pigment karıştırmak için bir el arabası, bakıcıları için bir sandalye.

Picasso, Dürer ve Rembrandt hakkında eski püskü kitaplar stüdyonun zemininde açık duruyor. Auerbach, “Kulağa inanılmaz derecede topal geliyor, ancak bir bakıma çalışırken onlarla konuşuyorum” dedi. Ve sadece batı sanat tarihine bakmıyordu, ekledi: “Aztek sanatı, Mısır sanatı, Afrika sanatı; sonsuzdur.”

1978’den beri Auerbach’ta oturan sanat tarihçisi Lampert, Auerbach’ın bir oturma sırasında her zaman ayakta olduğunu söyledi. “İki saat içinde fırçasıyla tuvale yüzde 95 dokunuyor” diye ekledi. Lampert, “Bunca yıl oturmama rağmen, benimle keşfedilmemiş olduğunu düşündüğü bir şeye ulaşmaya çalışıyor,” dedi.

“Frank’in şirketi harika,” diye ekledi. “Şiir, sanat ve yaşam deneyimleri hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olmasına rağmen, o kadar çok anekdot değil. Aksine, onun özel canlılığıdır.”

Auerbach’ın 20 yılı aşkın bir süredir modeli olan Feaver, sanatçının bazen bir seans sırasında gevezelik ettiğini, güncel sergiler veya sanat dünyası dedikoduları hakkında sorular sorduğunu; diğer zamanlarda yoğun bir sessizlik içinde çalıştı.

Bugün, kalıcı bakıcıları ve birkaç aile üyesi, Auerbach’ın yaşla birlikte büyük ölçüde küçülen sosyal dünyasının bel kemiğini oluşturuyor. Soho’da parti günleri çoktan geride kaldı ve dışarıda yemek yemek bile çekici gelmiyor, dedi. “Bazı harika insanlarla tanıştım, ancak yaşlandıkça masaya oturup bir şeyler söylemek benim için önemli görünmüyor” dedi.

Auerbach, “Benim için önemli görünen tek şey, resim yaptığımda veya çizdiğimde ne yapmaya çalıştığımdır” dedi.

Frank Auerbach: Yirmi Otoportre

Frankie Rossi Art Projects’te, Londra, 19 Nisan-14 Temmuz; frankierossiart.com.