94 yaşındaki Harriet Pattison öldü; Louis Kahn’la bağlantısı olan peyzaj mimarı

OgreMan

Global Mod
Global Mod
Harriet Pattison, 29 Ekim 1928’de Chicago’da, küçük bir emlak işi yürüten William Lawrence Pattison ve Bonnie Abbott Pattison’un yedi çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Harriet, Chicago’daki özel Francis Parker Okulu’na gitti, Siteesley’de üç dönem geçirdi ve ardından mezun olduğu Chicago Üniversitesi’ne transfer oldu. Set tasarımcısı olmaya karar verdi ve Yale Drama Okulu’na kaydoldu.

Bayan Pattison anılarında kendisine ve dört kız kardeşine ikinci ad verilmediğini yazdı. Anne ve babasının, evlilik yoluyla isimlerini “tamamlamalarını” beklediklerini söyledi.

Bayan Pattisons ilk karşılaşma 1953’te Bay Kahn’la olan ilişkileri geçiciydi: Yale’de drama öğrencisiydi ve Yale Üniversitesi Sanat Galerisi’nin inşaatını yönetiyordu. Sözlü tarihte “Onun kim olduğunu bilmiyordum” diye anımsıyordu, “ama o gece harika bir adamla tanıştığımı yazdım. Ve hepsi bu.”

Bir dönem Edinburgh’da ahlak felsefesi okudu ve ardından hayatını düzene sokmasına yardım edeceğine söz veren arkadaşı Edith Braun’dan piyano dersleri almak için Philadelphia’ya taşındı. Bayan Pattison, sözlü tarih röportajında Bay Birnbaum’a, neredeyse 30 yaşımdayken, “Bu geç yaşta hâlâ kendimi sanatta ifade etmenin bir yolunu arıyordum” dedi.

1958’de, Philadelphia’ya taşındıktan kısa bir süre sonra, bir Noel partisinde Bay Kahn’la resmen tanıştırıldı. 2021’de çevrimiçi Common Edge dergisinde gazeteci Martin Pedersen’e bunun “Lou’nun ve benim hayatımın en önemli 15 yılına” yol açtığını söyledi.

Nathaniel doğduğunda 34 yaşındaydı ve henüz bir kariyere karar vermemişti. Çevre düzenlemesi uygun görünüyordu. Ancak 1960’ların ortasında anılarında şöyle yazmıştı: “Çocuğu olan ve nikah yüzüğü olmayan bir kadın dedikodu ve hatta şüphe kaynağıydı.”